• WYDARZENIA

        •  

          Coś się skończyło…  Coś się zacznie, znów…

          Uroczystość zakończenia roku w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy miała wyjątkowy charakter i szczególną oprawę, gdyż żegnaliśmy tych, dla których wrześniowy zgiełk naszej szkoły już nie zabrzmi - ósmoklasistów.

          Na hali sportowej, w obecności rodziców i szanownych gości - księdza kanonika Jana Dudki i Wójta Gminy Ulan Majorat pana Jarosława Koczkodaja, wręczono nagrody uczniom mającym najlepsze wyniki w nauce, frekwencję i osiągnięcia w  konkursach. Podsumowując całoroczną pracę Dyrektor podziękowała rodzicom, organowi prowadzącemu i pracownikom szkoły za zaangażowanie i wsparcie uczniów w ich codziennej edukacji, łącząc słowa uznania dla nauczycielskiego wysiłku w tym niezwykle trudnym dla oświaty roku. Zwracając siędo uczniów i absolwentów z gratulacjami oraz życzeniami, przywołała słowa Eurypidesa Być szczęśliwym - tego trzeba się uczyć.

          Wiele ciepłych słów do całej społeczności szkolnej skierował również pan Wójt, który wręczył stypendia motywacyjne za wyniki w nauce oraz osiągnięcia artystyczne, uhonorował również Dyrektor szkoły i nauczycieli.

          W kolejnej części absolwenci wraz z uczniami klasy VII cofnęli wskazówki zegara do lat nazwanych przez poetę, bezgrzesznymi… w krótkiej impresji multimedialnej Powrót
          do niewinności.
          Specjalnym artystycznym bukietom wdzięczności nie było końca – ósmoklasiści dziękowali za trud edukacji i opieki oraz obiecali, że dołożą wszelkich starań, aby nauczyciele i rodzice mieli satysfakcję z tego, że wychowali po prosu dobrych ludzi.

          Po części oficjalnej, pożegnaniach i wzruszeniach,  uczniowie udali się do sal lekcyjnych, gdzie odebrali świadectwa z rąk wychowawców. A potem już tylko radość, słońce i powitanie wakacji

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:198


          RADOSNY, WESOŁY, SŁONECZNY I PYSZNY DZIEŃ DZIECKA
          W SZKOLE PODSTAWOWEJ W DOMASZEWNICY

          Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat – Janusz Korczak

          Taką sytuację opisuje cytat słynnego króla dzieci, gdy śmieje się jedno dziecko. A co się dzieje, gdy obserwujemy radość ponad 150 dzieci zebranych w jednym miejscu?

          Wystarczyło być na placu przy Szkole Podstawowej w Domaszewnicy w poniedziałek 10 czerwca, gdzie świętowano Dzień Dziecka, aby znaleźć odpowiedź na to pytanie. Pani Dyrektor Teresa Wierzchowska zadbała o zapewnienie mnóstwa atrakcji, a znakomita atmosfera, doskonała pogoda i dbałość wychowawców o szczególne zachowanie bezpieczeństwa sprawiły, że był to niezapomniany dzień w kalendarzu imprez szkolnych.

          Teren przyszkolny zamieniono na wielki poligon dziecięcych zmagań skoncentrowanych na świetnej zabawie z rówieśnikami. Uczniowie mogli skorzystać z barwnych dmuchańców w postaci dużej zjeżdżalni, Minionkowej górki do skakania i wielofunkcyjnego placu zabaw z elementami do uprawiania wspinaczki. W ofercie dla najmłodszych znalazł się dwupoziomowy Małpi Gaj z torem przeszkód i basenem z kulkami, a starsi sprawdzali siłę swojego kopnięcia nogą wskazywaną przez  Kopacza – urządzenie dokonujące pomiaru. Długa kolejka ustawiała się też do Eurobungee, gdzie zapewniano wzrost poziomu adrenaliny podczas zabezpieczonych skoków na wysokość kilku metrów.

          Wszyscy imprezowicze biegali od stanowiska do stanowiska, aby skorzystać z każdej możliwości rozrywki i nie przegapić niczego. A w programie dnia znalazło się jeszcze malowanie twarzy przez społecznych animatorów i turniej sportowy o puchar dyrektora szkoły.

          Różnorodne atrakcje przeplatano posiłkami. Był obiad, soczki, pachnące grillowane kiełbaski, a na ochłodę uwielbiany przez dzieci przysmak – pyszne lody od Pana Jarosława Koczkodaja – Wójta Gminy Ulan-Majorat.

          Pani Teresa Wierzchowska – Dyrektor Szkoły – dziękuje wszystkim ludziom, którym dobro placówki leży na sercu i swoim działaniem przyczyniają się do spełniania dziecięcych marzeń. Szczególne podziękowania kieruje w stronę pana Wójta za obecność i wsparcie przedsięwzięcia. Dziękuje Rodzicom – za wszelką nieocenioną pomoc przy zorganizowaniu tego Dnia oraz wielu sponsorom – cichym niezawodnym przyjaciołom Szkoły za przekazanie funduszy.

          Gorąco dziękujemy WSZYSTKIM, którzy sprawili, że ten dzień był kolejnym wspaniałym wydarzeniem w naszej szkole, podczas którego z dziecięcych twarzy nie schodził promienny uśmiech.

          Było radośnie, słonecznie, wesoło i pysznie!!!! Cały świat cieszył się razem z nami!!!

                                                                                            Zofia Szczuchniak

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:197


          KOLOROWA I WESOŁA KRAINA PRZEDSZKOLAKÓW

          Już po raz trzeci w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy w czwartek 30 maja b.r. odbył się Gminny Przegląd Piosenki Przedszkolnej Śpiewające Przedszkola. Głównym celem spotkania było rozbudzenie u dzieci zamiłowania do śpiewu, promocja młodych talentów, kształtowanie i doskonalenie poziomu kultury estetycznej dzieci oraz integracja społeczności przedszkolnej i wymiana doświadczeń między opiekunami i szkołami.

          Do przeglądu zgłoszono 65 przedszkolaków z terenu całej gminy, w tym 4 solistów i 9 zespołów, a ich występy oprócz rodziców, opiekunów i uczniów klas I-III miejscowej szkoły obserwowali zaproszeni goście: Pan Jarosław Koczkodaj – Wójt Gminy Ulan-Majorat, Pani Katarzyna Skowron – Skarbnik Gminy, Pani Magdalena Domańska – kierownik GOK-u oraz dyrektorzy szkół: Pani Teresa Wierzchowska – pełniąca rolę gospodarza imprezy, Pani Iwona Mikołajuk, Pani Dorota Wysokińska, Pan Arkadiusz Cap i Pani Lidia Wierzchowska – dyrektor żłobka.     

          Dzieci prezentowały swoje talenty wokalne i taneczne wykazując się przy tym ogromnym poczuciem rytmu i obycia scenicznego. Wystąpiły kolejno: Kamil Mazurek, Aleksandra Przybysz, Aleksandra Czarnocka i Marlena Piotrowska jako soliści oraz zespoły: Bąbelki – Żłobek Gminny Maluszkowo, Ulańskie Sławomiry i Zeróweczka – Zespół Szkół im. Jana Pawła II, Kolorowe Nutki – SP w Domaszewnicy, Owocowe Przedszkolaki – SP Sobole, Motylki – SP Kępki, Dzwoneczki – Szkoła Filialna w Paskudach, Gwiazdeczki – Punkt Przedszkolny w Domaszewnicy i Promyczki – SP Zakrzew.

          Występy wszystkich milusińskich, wśród których można było dostrzec prawdziwe estradowe perełki,  były bardzo odważne i profesjonalne, a przede wszystkim pełne uroku radosnych dzieci, czemu sprzyjał także w większości trafnie dobrany do wieku wykonawców repertuar. Młodzi artyści pokonali tremę i świetnie wypadli na domaszewskiej scenie oczarowując przy tym publiczność – głośne i długo nie milknące brawa potwierdzały tylko, że ogólny wyraz artystyczny dopełniony ruchem scenicznym, pięknymi barwnymi strojami oraz wykorzystaniem instrumentów muzycznych i rekwizytów – zrobił na widzach ogromne wrażenie.

          Wisienką na torcie okazały się pięknie opracowane choreograficznie układy taneczne wykonane przez dwie grupy gospodarzy: 3 i 4-letnie dzieci z Punktu Przedszkolnego oraz gościnnie występujący zespół taneczny – dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-II SP w Domaszewnicy.

          Na zakończenie Wójt Gminy Pan Jarosław Koczkodaj, który to wydarzenie artystyczne objął swoim patronatem oraz Pani Teresa Wierzchowska – Dyrektor SP w Domaszewnicy wręczyli wszystkim uczestnikom książeczki i zestawy słodkich upominków, a opiekunom – pamiątkowe dyplomy.

          Serdeczne podziękowania składamy na ręce Pana Wójta – za obecność oraz wsparcie finansowe tego gminnego przedsięwzięcia, a Pani Teresie Wierzchowskiej – dyrektorowi szkoły za organizację i okazaną gościnność oraz Paniom Annie Celińskiej i Marii Żondełek także za organizację i czuwanie nad całością przebiegu spotkania.

          Nieoceniona jest także rola rodziców, dzięki którym uczestnicy tej artystycznej uczty mogli wrócić do domu wzmocnieni herbatką i pysznymi ciastami. Dziękujemy.

          A wszystkich przedszkolaków – młodych artystów, którzy zechcą się podzielić swoim talentem wokalnym – zapraszamy za rok na kolejny Przegląd Piosenki. Do zobaczenia!!!

          Zapraszamy do galerii: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:196


          DZIĘKUJĘ CI, MAMO…

          Jest takie słowo w wielu odsłonach…matka, mama, mamusia…Jest w roku taki dzień…jeden jedyny, najpiękniejszy, wyjątkowy…Jest takie serce, gdzie zawsze mieszka miłość…serce Matki…

          27.06.2019 r. przedszkolaki i uczniowie Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy obchodzili święto Mamy. Z tej okazji przedstawili  specjalny program artystyczny dedykowany zaproszonym Mamom pod kierunkiem wychowawczyń z Punktu Przedszkolnego i Oddziału Przedszkolnego oraz klas I – III  - p. A. Celińskiej, p. M. Żondełek, p. M. Kazaneckiej,
           p. A. Bogusz i p. A. Leszczak. Składał się z wierszy, piosenek, inscenizacji, tańców oraz życzeń płynących z głębi dziecięcego serca. 

          Na zakończenie klasowych występów, wiązankę tańców ludowych – polki, krakowiaka i kujawiaka zaprezentował młodszy zespół taneczny pod kierunkiem p. R. Marcinka. 
          Spotkanie to było doskonałą okazją dla dzieci, aby powiedzieć mamom, jak bardzo są im bliskie, obdarzyć dowodami miłości i podziękować za to, że każdego dnia poświęcają się dla nich. W takich niecodziennych wydarzeniach dzieci uświadamiają sobie, jak ważne dla nich są mamy oraz mogą wyrazić wdzięczność za codzienny trud bezwarunkowej miłości, która jest światłem rozpromieniającym całe dziecięce życie.

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:194


          Szlakiem dziedzictwa i urokliwości Żuław Elbląskich i Doliny Dolnej Wisły

          Wychowanie do wartości,  świadome korzystanie z dóbr kultury, szerzenie pozytywnych postaw i wzorców spędzania czasu wolnego oraz integracja uczestników to główne cele   wyjazdu edukacyjnego uczniów naszej szkoły. W dniach 20 – 23 maja przy pięknej, słonecznej aurze odwiedziliśmy między innymi Elbląg, Frombork, Trójmiasto i Malbork.   W programie wycieczki znalazły się miejsca i obiekty przybliżające bogatą historię i archeologię terenu  Żuław i Pomorza, np.  Muzeum Historyczno Archeologiczne w Elblągu, Wzgórze Katedralne we Fromborku (katedra, muzeum M. Kopernika, wieża wodna, planetarium), Westerplatte,  Grunwald, okręt muzeum ORP Błyskawica i Dar Pomorza,  zamek krzyżacki w Malborku. Odkrywaliśmy również uroki elbląskiej i gdańskiej starówki. Walory przyrodnicze okolicy oraz piękne widoki podziwialiśmy w trakcie rejsów  statkiem po trawie z Buczyńca oraz po Zalewie Wiślanym, natomiast poznanie niezwykłych stworzeń świata podwodnego umożliwiła nam wizyta w gdyńskim Oceanarium. Świetnie bawiliśmy się też w Muzeum Marynarki Wojennej, uczestnicząc w lekcji Tradycje i zwyczaje marynarskie, gdzie zgłębialiśmy tajniki międzynarodowego kodu flagowego i uzyskaliśmy odpowiedzi na pytania: Czym się różni okręt od statku?, Dlaczego okręty nie wychodziły w piątek? i Dlaczego gwizdanie mogło zakończyć się śmiercią? Byliśmy również pod ogromnym wrażeniem pawilonów i tarasów z teleskopami, lunetami, kamerami do obserwacji satelitów oraz zrekonstruowanego instrumentarium Kopernika w Parku Astronomicznym na Górze Żurawiej - za ich pomocą obserwowaliśmy obiekty na nocnym niebie. Silnych emocji i rozrywki  dostarczył nam  pobyt w Dinoparku – ruchome dinozaury i smoki, kino 5D extreme, wioska jaskiniowców, park linowy, kraina zabaw i mini zoo.

          Wycieczka była dla nas nie tylko bogatym źródłem przeżyć, przywołała  również chęć aktywnego działania wychowanków – uczniowie klasy VIII samodzielnie wprowadzali, pogłębiali i utrwalali realizowane treści kształcenia, podejmując próby narracji przewodników 
          w okolicach zamku w Nidzicy, na polach Grunwaldu i pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. Wyniesioną wiedzą mogli sprawdzić zespołowo w przeprowadzonych podczas drogi powrotnej konkursach z nagrodami – ZNMP na ziemiach polskich oraz Dawniej i teraz na Żuławach i Pomorzu.

          Czterodniowa wizyta uczniów naszej szkoły w tym eldorado dla badaczy dziejów
          i największym poligonie archeologicznym w Europie dostarczyła niezapomnianych wrażeń
          i wzruszeń, zaspokoiła potrzebę wiedzy, pobudziła zainteresowania, a poprzez konfrontację książkowej wiedzy z rzeczywistością, pozytywnie wpłynęła na postawy oraz szacunek
          do dóbr dziedzictwa narodowego.

           

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:195

           


           

          Jak przygoda to tylko w Warszawie...

          21 maja uczniowie klas I - V  wraz z opiekunkami  wybrali się do Warszawy. Wizytę w stolicy rozpoczęli od Stadionu  Narodowego - spełnienia marzeń wielu wycieczkowiczów, którzy okazali się fanami piłki nożnej. Najciekawszym etapem wycieczki  była możliwość wejścia do szatni  i na zaplecze przeznaczone dla sportowców, obejrzenia miejsc dla dziennikarzy relacjonujących wydarzenia sportowe, centrum prasowego oraz boiska i trybun. Ogrom tego obiektu naprawdę zrobił na wszystkich duże wrażenie. Wspaniałym miejscem do  spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, a przy tym doskonałą okazją do uzupełnienia wiedzy przyrodniczej, okazało się ZOO. Dzieci zapoznały się z wieloma gatunkami zwierząt pochodzących z różnych stref  klimatycznych świata, ich zwyczajami i upodobaniami.  Uwagę uczniów przykuły bajecznie kolorowe akwaria rafowe pełne malowniczych ukwiałów oraz egzotycznych ryb oraz węże i pająki. Podziw wzbudziły również lwy, słonie, żyrafy, niedźwiedzie oraz przepiękne ptaki. Najbardziej figlarne okazały się jednak małpy, które na  widok dzieci dały popis wręcz cyrkowych akrobacji. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w  pijalni czekolady E. Wedla. Uczniowie dowiedzieli się jak przebiega proces produkcji czekolady oraz innych słodkich przysmaków. Poznali historię wedlowskiej fabryki i jej założycieli. Mieli również niecodzienną okazję uczestniczyć w warsztatach polegających na dekoracji pierników oraz degustacji pitnej czekolady.
          Na koniec każdy z uczestników został obdarowany słodkim upominkiem. Zadowoleni oraz bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia, wrócili do domu.

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:193


          Ogólnopolski Konkurs Piosenki Angielskiej I CAN BE A STAR 2019

          9 maja 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Ulanie-Majoracie odbył się Ogólnopolski Konkurs Piosenki Angielskiej I CAN BE A STAR 2019. Znakomici goście- Wojtek Cugowski i Paulina Grochowska oraz niesamowicie utalentowana młodzież zmierzyła się z piosenką angielską. Z oceny jurorów: 57 solistów oraz 8 zespołów prezentowało wysoki poziom wokalny i artystyczny. Z nie lada problemem musieli się zmierzyć wyłaniając najlepszych laureatów konkursu. Przyjazna i ciepła atmosfera sprzyjała uczestnikom konkursu do tego stopnia, że nasi goście nie mogli powstrzymać się od wspólnego śpiewania z uczestnikami.

          Reprezentujący naszą szkołę  zespół Filipinki  zajął  III miejsce.

          Zapraszamy do galerii: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:189


          DOBRY KURS NA EDUKACJĘ

          W poświąteczną środę 24 kwietnia nasi ósmoklasiści zostali zaproszeni na dzień otwarty
          do Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej. Wszystkich zgromadzonych  uczniów szkół z terenu powiatu radzyńskiego powitała pani dyrektor Beata Żurawska – Polkowska, która przybliżyła
          kierunki kształcenia, w tym nowo utworzony: technik przetwórstwa mleczarskiego. Następnie zebrani obejrzeli prezentacje multimedialne dotyczące  placówki. Szkoła przygotowała dla uczniów szereg atrakcji: jazdę na torze przeszkód, Agro-Park czy strzelnicę. Nasi uczniowie mieli  również możliwość udziału w różnych konkursach, gdzie osiągnęliśmy czołowe miejsca zdobywając cenne nagrody.

          • Maciej Matyjaszek – I miejsce w konkursie wiedzy o BHP w rolnictwie;
          • Piotr Trojak – I miejsce w konkursie ekologicznym;
          • Michał Miszczak – I miejsce w konkursie filmowym;
          • Dorota Żądełek – II miejsce w konkursie z języka angielskiego;
          • Kacper Grochowski, Tomasz Zborowski, Kacper Kasiarz-Zalewski i Michał Cieślak – piątkowi laureaci konkursu matematycznego.

          Oprócz tego zainteresowani mogli wygrać nagrody w kole fortuny, wypełnić ankiety
          do losowania nagrody dnia, poczęstować się smacznymi kanapkami lub ciastem, pospacerować, nawiązać nowe znajomości. Na zakończenie zaproszono do rozważenie oferty  szkoły jako placówki oferującej bogatą ofertą edukacyjną i rozwój własnych zainteresowań.

          Wizyta w Woli Osowińskiej miała na celu przybliżenie naszym przyszłym absolwentom oferty szkolnictwa zawodowego w regionie w kontekście  rynku pracy, co jest jednym
          z  priorytetowych działań naszej placówki
          w ramach wewnątrzszkolnego  systemu doradztwa zawodowego. Konfucjusz powiedział: Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu, dlatego tak istotne jest przygotowanie naszych uczniów do samodzielnego podejmowania decyzji dotyczących własnego rozwoju
          i dalszego życia.

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:186


          21.03.2019 - WAGARY PO DOMASZEWSKU Z BOCIANEM W TLE!

          Przyleciał już nasz szkolny bocian – zwiastun pierwszych słonecznych dni, a wraz z jego przybyciem pojawił się w naszej szkole prawdziwy bocianoznawca – przedstawiciel Towarzystwa Przyrodniczego BOCIAN  z Warszawy Pan Maciej Cmoch . Przeprowadził bardzo zajmującą prelekcję dla dzieci i uczniów z zastosowaniem materiałów multimedialnych, której tematem była ochrona fauny łąkowej i różnorodności biologicznej terenów rolniczych. Przygotował również wiele niespodzianek dla dzieci w postaci filmów, broszurek, albumików czy plakatów promujących ekologię.

          Natomiast uczniowie klas starszych pierwszy dzień wiosny postanowili uczcić po swojemu - zamiast tradycyjnych godzin nieobecnych, przedstawiciele SU i chętni uczniowie z klas VII i VIII postanowili przekonać się na własnej skórze, jak wymagająca i odpowiedzialna jest praca nauczyciela, wcielając się w role nauczycieli – przedmiotowców. Przygotowali zaplanowane zajęcia zgodnie z metodyką nauczania, zadbali przy tym również o zachowanie podobieństwa do belferskich oryginałów. Nieocenioną pomoc w pracach porządkowo-organizacyjnych świadczył nowy personel obsługi w osobach pań sprzątających i zaplecza kuchennego. Nad całością procesu dydaktyczno-wychowawczego czuwała nowa szefowa placówki, która swoim surowym okiem hospitowała pracę debiutujących nauczycieli oraz nadzorowała pracę personelu niepedagogicznego i stołówki szkolnej.

          Dzięki staraniom Pani Dyrektor Teresy Wierzchowskiej i dobrej współpracy z Samorządem Uczniowskim nasi wychowankowie mogli tego dnia nie tylko w nietypowy sposób spędzić Dzień Wagarowicza czy wzbogacić swoją wiedzę z dziedziny ekologii i nauk przyrodniczych, ale też zdobyć ciekawe doświadczenie z zakresu zawodoznawstwa. Całości wrażeń tego radosnego dnia dopełniły piękne kolorowe kwiaty wykonane przez społeczność uczniowską
          i posadzone na terenie przyszkolnym.

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:184


          19.03.2019 - PIEGI NA NOS, CZYLI AKADEMIA PANA KLEKSA

          Młodsza część społeczności uczniowskiej naszej szkoły w dniu 19 marca 2019 r. miała możliwość obejrzenia spektaklu muzycznego Teatru w Rzeszowie, pt. „Akademia Pana Kleksa” w ramach transmisji na żywo iTVP dla szkół. Choć Akademia Pana Kleksa to szkoła tylko dla chłopców, to na spektakl muzyczny zaprosiliśmy również dziewczynki, chcące zobaczyć, jak wyjątkowe zajęcia na ulicy Czekoladowej mogą stworzyć klimat nauki. Barwnie, zaskakująco i tanecznie – to przepis na udana lekcję!

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:183


           

           DZIEŃ KOBIET NA SPORTOWO

          12 marca to dzień radości dla 38 osobowej grupy uczniów z klas IV-VII Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy uczestniczących w wyjeździe integracyjno-rekreacyjnym do Siedlec zorganizowanym z okazji Dnia Kobiet.

          Najważniejszym i wyjątkowym punktem wyjazdu był pobyt w parku trampolin JumpOut.

          Młodzież, zaopatrzona w antypoślizgowe skarpetki, po zapoznaniu się z regulaminem obiektu i solidnej rozgrzewce przeprowadzonej pod okiem instruktorów, rozpoczęła zajęcia dostosowując ich intensywność do swoich możliwości. Korzystano ze wszystkich dostępnych atrakcji. Wspaniała przygoda z tą popularną ostatnio formą wypoczynku obejmowała m.in. zabawy na trampolinach sportowych, skoki do basenów wypełnionych gąbkami, ścianki wspinaczkowe, ścianki akrobatyczne i zabawy z piłkami. Nie zabrakło też chętnych do prowadzenia walki gladiatorów.

          To jeszcze nie był koniec wrażeń. Kolejnym miejscem pobytu okazało się Nove Kino a w nim pełen humoru i zabawnych sytuacji seans filmowy. A potem już tylko upragniony posiłek w M’c Donald’s i rozśpiewany powrót do domu.

          Ten  popołudniowy wyjazd – efekt współpracy wychowawców i rodziców, pozwolił nie tylko aktywnie na sportowo uczcić Dzień Kobiet, ale też, chociaż na krótko, zapomnieć o codziennych szkolnych obowiązkach.

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:185


          SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ

          14 marca 2019 r. w UG Ulan-Majorat  odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w dwóch kategoriach wiekowych. Do eliminacji przystąpiło 12 uczestników, którzy w swoich szkołach osiągnęli najlepsze miejsca, premiowane udziałem w kolejnym etapie rywalizacji na szczeblu gminnym. Podczas turnieju uczniowie sprawdzali swoją wiedzę m.in. w zakresie znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, technik pożarniczych, zasad posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.
          Uczniowie naszej szkoły   uplasowali się na:

          I grupa wiekowa - I miejsce Konrad Świderski  

          II grupa wiekowa - II miejsce Bartosz Grzechnik

          Wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie z rąk organizatora turnieju, Pana Jarosława Koczkodaja - Wójta Gminy Ulan-Majorat, Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Ulanie-Majoracie otrzymali dyplomy oraz upominki w postaci nagród rzeczowych.

          Laureaci premiowanych miejsc uczestniczyli również w etapie powiatowym turnieju
          w Radzyniu Podlaskim, gdzie uczeń klasy VIII Bartosz Grzechnik  zajął V miejsce.

          Gratulujemy wiedzy i sukcesów!


          NIEZWYKŁA LEKCJA HISTORII W SZKOLE PODSTAWOWEJ W DOMASZEWNICY

          11 marca w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy odbyła się niezwykła lekcja historii przeprowadzona przez Grupę PATRIA, na której młodzi artyści opowiadali uczniom o walce Polaków z niemieckimi i sowieckimi okupantami podczas II wojny światowej. Wśród przystępnie przekazywanych treści  pojawiło się wiele interesujących informacji  o legendarnym Hubalu oraz mało znanych faktów z dziejów Polskiego Państwa Podziemnego. 

          Uzupełnieniem tego edukacyjnego spotkania był tematyczny pokaz obejmujący przykładowe umundurowanie omawianych polskich formacji zbrojnych z czasów okupacji, rodzaje uzbrojenia i wojskowe przedmioty codziennego użytku.

          Ogromną frajdę sprawili prowadzący, pozwalając chętnym uczniom na swobodne buszowanie wśród swoich historycznych zbiorów i możliwość wykorzystywania zgromadzonych rekwizytów. Na sali pojawili się m.in. młodzi waleczni żołnierze i uśmiechnięte sanitariuszki, które gotowe były udzielać pomocy rannym transportowanym przez kolegów na noszach.

          Te ciekawe zajęcia zakończone pamiątkową fotografią stały się wspaniałą okazją przybliżającą młodemu pokoleniu treści historyczne, co w odniesieniu do minionej Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę i obchodzonym 1 marca Dniu Żołnierzy Wyklętych, były kolejnym działaniem szkoły w procesie kształtowania patriotycznych postaw społeczności uczniowskiej.

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:182


           

          07.02.2019 - U BABCI JEST  SŁODKO I PACHNIE SZARLOTKĄ ...

                    Tym razem szarlotką i innymi pysznymi ciastami przygotowanymi przez rodziców zapachniało w szkole, gdzie 7 lutego b.r. odbyło się uroczyste spotkanie z okazji dorocznego Święta Babci i Dziadka.

                    Każda grupa edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej przedstawiła dostojnym Gościom i całej społeczności szkolnej swój bogaty program przygotowany pod kierunkiem wychowawców. Zebrani usłyszeli wiele wzruszających słów w składankach wierszy, tematycznych piosenkach, krótkich inscenizacjach i przesympatycznych życzeniach. Nie zabrakło też tańców. Był krakowiak w wykonaniu przedszkolaków, zumba pierwszoklasistów i piękna wiązanka choreograficznie opracowanych utworów zespołu tanecznego funkcjonującego w przestrzeni szkolnej.

                    Młodzi aktorzy, mimo tremy przed tak szacowną publicznością, poradzili sobie znakomicie z odgrywanymi rolami. Po każdym pojedynczym popisie artystycznym na sali rozlegała się burza oklasków, a wielu Gości obserwujących popisy swoich wnuków, ukradkiem ocierało łzy radości i dumy.

                    Poza występami w wykonaniu najmłodszych, uczniowie klas starszych zaprezentowali się w przedstawieniu jasełkowym, a zwycięzcy jednego z gminnych konkursów zaśpiewali kolędy i pastorałki.

                    Uwieńczeniem uroczystej akademii były specjalne życzenia od Pani Dyrektor Teresy Wierzchowskiej, wspólne odśpiewanie Sto Lat dla wszystkich Seniorów oraz wręczenie własnoręcznie wykonanych przez wnuczęta laurek i upominków.

                    Ponad dwugodzinne spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Babcie i Dziadkowie ze wzruszeniem opuszczali mury szkoły dziękując za mile spędzone chwile, a ich uśmiechy na twarzach po raz kolejny potwierdziły, że warto dla Nich organizować Szkolne Święto Babci i Dziadka wzmacniające więzi rodzinne i wyzwalające ogromne pokłady dobroci, radości i miłości. A miłość i dobroć gości w naszych sercach i tą bezgraniczną miłością obdarowują się nawzajem babcie, dziadkowie i ich wnuczęta.

                                                                                                                       Zofia Szczuchniak

          Zapraszamy do galerii: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:181


          02.02.2019 - CHOINKA NOWOROCZNA

          Zapraszamy do galerii: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:180


          21.01.2019 - WARSZTATY DLA MŁODYCH DZIENNIKARZY

          Preorientację zawodową można realizować w szkole na wiele sposobów, ale najbardziej atrakcyjny dla uczniów to taki, gdy naocznie spotykają się oni z ludźmi w konkretnych określonych miejscach pracy. Wspaniałą okazją do poznania specyfiki i tajników zawodu dziennikarzy radiowych, stał się dla uczniów klas młodszych Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy zorganizowany w dniu 22 stycznia b.r. wyjazd edukacyjny do Siedlec, którego głównym celem były odwiedziny w redakcji Katolickiego Radia PODLASIE.

          Wizyta przebiegła w miłej i serdecznej atmosferze. Wychowankowie z zainteresowaniem obejrzeli pomieszczenia rozgłośni, a dzięki przeprowadzonym obserwacjom i rozmowom dowiedzieli się od kuchni na czym polega wyjątkowa praca realizatora i spikera radiowego. Chętnie też sprawdzili swoje nowo nabyte umiejętności dziennikarskie biorąc aktywny udział w nagraniu, którego odsłuchanie dostarczyło wszystkim wielu pozytywnych emocji.

          Pełni wrażeń i bogatsi o zdobytą nową wiedzę związana z zawodami radiowców zakończyli spotkanie pamiątkowymi fotografiami.

          Kolejne punkty wycieczki miały lżejszy charakter i dotyczyły spektaklu teatralnego O piracie Buciorze i skarbie oraz pobytu w centrum rozrywki.

          Zapraszamy do galerii: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:176


          11.01.2019 - ŚLADAMI POCZĄTKÓW PAŃSTWA POLSKIEGO

          11 stycznia uczniowie naszej szkoły mieli możliwość uczestnictwaw niezwykłej lekcji historii  - w auli I LO im. T. Kościuszki w Łukowie aktorzy Teatru ARTENES z Wrocławia zabrali nas w podróż w czasy pierwszych Piastów.  Inspirowane klechdami i legendami wydarzenia: O Piaście Kołodzieju i tajemniczych wędrowcach, O Wandzie, co nie chciała Niemca, O Lechu Czechu i Rusie czy nawiązania do Starej baśni i Polski Piastów w bardzo przystępny i humorystyczny sposób przybliżyły początki i rozwój naszego państwa. Dodatkową atrakcją przedstawienia było wykorzystanie różnorodnych elementów ekspresji  teatralnej – ciekawa scenografia, efekty stroboskopowe i akustyczne czy przejmująca muzyka. Zaskoczeniem dla publiczności było również wprowadzenie elementów  teatru interaktywnego i teatru cieni. Ciekawa forma widowiska i niekonwencjonalny sposób przekazu wiedzy historycznej na pewno utrwalił wiedzę naszych uczniów o obyczajach Słowian, obecności Wikingów w drużynie Mieszka I czy unię Polski z cywilizacją chrześcijańską oraz rozwiały ludowe mity narosłe wokół dramatycznej historii zagłady rodu Popiela na korzyść prapolskiego plemienia Myszków.

          Wyjazd na spektakl zamyka różnorodne działania naszej szkoły związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

          Zapraszamy do galerii: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:174


          10.01.2019 - V PRZEDSZKOLNY PRZEGLĄD I XII GMINNY KONKURS KOLĘD, PASTORAŁEK I PIOSENEK ŚWIATECZNYCH POD PATRONANTEM WÓJTA GMINY ULAN-MAJORAT

           

          Sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych:

          1. I miejsce - Nikola Maliszewska kl. I

          2. III miejsce - Bartosz Ścioch kl. II

          3. III miejsce - Natalia Bogusz kl. VII

          Wyróżnienie zespół "Filipinki"

           

          Zapraszamy do galerii: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:175


          07.01.2019 - POGADANKA NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA 

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:173


          20.12.2018 - JASEŁKA

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:172


          12.12.2018 - PASOWANIE KLASY PIERWSZEJ NA CZYTELNIKA

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:170


          10.12.2018 - GMINNY TURNEJ TENISA STOŁOWEGO

          10 grudnia b.r. odbyły się rozgrywki w ramach Gminnego Turnieju Tenisa Stołowego pod patronatem Wójta Gminy Ulan-Majorat Jarosława Koczkodaja, których współorganizatorm od wielu lat jest Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy.

          W zmaganiach sportowych wzięło udział 40 zawodników z pięciu obwodowych szkół podstawowych, Walczyli oni o miano najlepszych w swoich grupach wiekowych i nominację do etapu powiatowego.

          A oto zwycięzcy, którym nagrody w imieniu Wójta wręczył Pan Stanisław Durka – Sekretarz Gminy:

          • Kategoria Dziewczęta klas VII-VIII
          1. Marta Skwara – SP Sobole
          2. Natalia Białucha – SP Sobole
          3. Paulina Cieślak – SP Ulan-Majorat
          • Kategoria Chłopcy  klas VII-VIII
          1. Mateusz Paskudzki – SP Sobole
          2. Jakub Rogoziński – SP Ulan-Majorat
          3. Kacper Świderski – SP Sobole
          • Kategoria Dziewczęta klas IV-VI
          1. Maja Zalewska – SP Zakrzew
          2. Oliwia Rogozińska – SP Sobole
          3. Dominika Domańska – SP Zakrzew
          • Kategoria Chłopcy  klas IV-VI
          1. Norbert Reda – SP Sobole
          2. Dawid Rozwadowski – SP Kępki
          3. Wojciech Balak – SP Sobole

          Uczniom i ich Opiekunom (nauczycielom wychowania fizycznego) – gratulujemy wspaniałych wyników.

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:169


          06.12.2018 - MIKOŁAJKOWE NIESPODZIANKI

          Tegoroczny Mikołaj i tym razem nie zawiódł naszych dzieci. Pojawił się u najmłodszych z ogromnym workiem prezentów oraz przedświątecznym powitaniem: Ho, ho, ho! Czy tu są grzeczne dzieci? Tak długo oczekiwanego gościa powitały szerokie uśmiechy, piosenki i wierszyki. Na szczęście  większość milusińskich bezwarunkowo zasłużyła na upominki.

          Następnie całą społeczność szkolną czekała jeszcze jedna niespodzianka przygotowana przez Dyrektor szkoły i Radę Rodziców – gościnne występy cyrku Luna. Dzieci podziwiały pokazy żonglerki, ekwilibrystyki, akrobacji, iluzji i tańca. Szczególne emocje towarzyszyły  widzom podczas  prób dotrzymania kroku zawodowcom w poszczególnych dyscyplinach oraz przy pokazach tresury w wykonaniu słonia, pytona tygrysiego Ziomka i kotki Kiary. Uczestnicy gromkimi brawami podziękowali artystom za niezwykłe widowisko - dużą dawkę humoru i wspólnej zabawy.

          Tak świętowane Mikołajki na długo pozostaną w pamięci naszych uczniów i stanowią radosny wstęp do celebrowania  nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:168


          29.11.2018 - ANDRZEJKI

          Zapraszamy do galerii:https://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:166


          RECYTATORSKIE TALENTY 

          Okres mijającej jesieni obfitował w różnorodne konkursy recytatorskie, które stały się dla kilku uczniów naszej szkoły okazją do zaprezentowania swoich talentów.

          10 listopada 2018 roku w Gminnej Bibliotece w Adamowie odbył się VI Wojewódzki Przegląd  Recytatorski Poezji i Prozy Patriotycznej im. Gen. Franciszka Kleberga, w którym młode pokolenie poprzez recytację wybranej poezji i prozy mogło wyrazić swój patriotyzm i umiłowanie Ojczyzny. Spośród przygotowanych przez wychowawcę trzech reprezentantów w kategorii klas  I – III Bartosz Ścioch otrzymał nagrodę, Piotr Mućka wyróżnienie, a Bartosz Cieślak dyplom za udział w konkursie.

          Kolejny sukces osiągnęli chłopcy biorąc udział w XX Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy ks. Jana Twardowskiego „Szmaragdowy Pasikonik”, który przeprowadzono w dniu 28 listopada w GOK-u w Ulanie-Majoracie. Tym razem Piotr Mućka otrzymał nominację do etapu wojewódzkiego a Bartosz Ścioch znów zdobył nagrodę.                                                

          I jeszcze jedno znaczące osiągnięcie Piotra Mućki,  który 4 grudnia w Łukowie również otrzymał nagrodę pięknie prezentując Szkołę podczas XVII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy ks. Jana  Twardowskiego „Uśmiech Pana Boga”.

          Ogromne gratulacje dla uczniów oraz wychowawcy klasy drugiej – Pani Anny Bogusz i rodziców, którzy dbając o rozwój talentów młodych recytatorów umożliwiają im uczestniczenie w specjalistycznych warsztatach artystycznych.  Życzymy dalszych sukcesów.

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:167


          09.11.2018 - REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ

          Odpowiadając na zaproszenie Ministra Edukacji Narodowej cała społeczność Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości włączyła się w dniu 9 listopada b.r. w akcję Rekord dla Niepodległej.

          Odświętnie ubrani zgromadzili się wszyscy w udekorowanej flagami narodowymi sali, aby uroczyście odśpiewać 4 pełne zwrotki hymnu narodowego.

          Mazurek Dąbrowskiego szczególnie doniośle zabrzmiał w tym dniu, a uczniowie mieli okazję odbyć krótką, ale jakże ważną lekcję patriotyzmu i razem z nauczycielami godnie uczcić Święto Niepodległości.

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:165


          30.10.2018 - WOLONTARIAT - sprzątanie cmentarza

          W wierze pomarli oni wszyscy, nie osiągnąwszy tego, co im przyrzeczono, lecz patrzyli na to z daleka i pozdrawiali, uznawszy siebie za gości i pielgrzymów na tej ziemi. Stąpali po tej ziemi pewnie. Znali smak życia. Potrafili zanurzyć się w to życie bardzo głęboko, służyli z radością ludziom - Polsce .
          Szli przez ziemię tak jak MY, wiedząc, że cel wędrówki jest jednak dalej, poza ziemią.
           ”

          List do Hebrajczyków (11,13)

          W dniu 30.10.2018r. uczniowie klasy V wraz z wychowawczynią Lucyną Warpas  w ramach wolontariatu zorganizowali akcję sprzątania grobów na cmentarzu parafialnym w Zofiborze.  Zostały wygrabione liście z alei głównej jak i poszczególnych grobów. Na zakończenie zostały zapalone znicze oraz odmówiono modlitwę za zmarłych, którzy polegli podczas wojny a ich groby znajdują się na miejscowym cmentarzu.

          Zapraszamy do galerii: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:164


          15-19.10.2018 - AISEC

          INNOWACYJNE DZIAŁANIA JĘZYKOWO - KULTUROWE
          W SZKOLE PODSTAWOWEJ W DOMASZEWNICY

          Dzięki staraniom  Dyrektor Szkoły p. Teresie Wierzchowskiej, Szkoła Podstawowa  w Domaszewnicy ponownie nawiązała współpracę ze studencką organizacją AIESEC.   W ramach projektu od 15 do 19 października  naszą szkołę odwiedziło dwóch studentów – wolontariuszy: Khaled z Algierii i Ioan z Rumunii.  Przeprowadzili oni cykl zajęć w języku angielskim. Miały one charakter wirtualnej wędrówki do Algierii i Rumunii z wykorzystaniem metod aktywizujących, a także w oparciu o narzędzia interaktywne. Celem warsztatów było poszerzenie horyzontów poznawczych uczniów, rozbudzenie zainteresowania światem, zachęcenie ich do dalszej nauki języków obcych oraz budowanie tolerancji międzykulturowej. Studenci prezentowali swoje kraje: położenie geograficzne, historię, taniec, kuchnię, religię oraz popularne kierunki turystyczne.  Projekt, jak co roku, wzbudził duże zainteresowanie wśród uczniów, którzy chętnie zadawali pytania gościom  i rozmawiali w języku obcym. Na warsztatach prowadzonych przez studentów uczniowie uczyli się języka angielskiego w praktyce.

          Już pierwszego dnia obcokrajowcy wraz z dziećmi klasy IV i rodzicami wzięli udział  w integracyjnym ognisku. Dzięki wsparciu nauczyciela języka angielskiego p. Marleny Majchrockiej oraz p. Annie i Marcinowi Bartoniom, Khaled i Ioan poznali polską gościnność. Oprócz zapoznania się z elementami geografii, przyrody i kultury uczniowie naszej szkoły wraz z wolontariuszami mieli możliwość wzięcia udziału w INDEPENDENCE ESCAPE ROOM - innowacyjnej metodzie nauczania przygotowanej przez nauczyciela języka angielskiego. Lekcja zamieniła się w przygodę - pojawiła się gra terenowa - rywalizacja, działanie i tajemnica. Uczniowie odkryli niewidzialne kody możliwe do odczytania z użyciem podczerwieni. Wykorzystanie nowoczesnych aplikacji do odczytania QR kodów zawierających ukryte treści również wzbudziło wiele emocji. Każda z grup chciała jak najszybciej zdobyć tajne hasło do uwolnienia się z  escape roomu, a przy okazji kształtując takie kompetencje jak analizowanie, wnioskowanie oraz współpracę w grupie. Pokój zagadek przeniósł uczniów i studentów do przeszłości, ponieważ jego głównym tematem była niepodległość, uatrakcyjniając przy tym wielopłaszczyznowe działania szkoły w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. 

          Podsumowaniem projektu było przeprowadzenie interaktywnego quizu MILIONERZY,    w którym wyłoniono zwycięzców. Uczniowie w języku angielskim odpowiadali na piętnaście pytań opartych na prezentacji wolontariuszy. Na szczęście można było skorzystać z telefonu do przyjaciela czy też poprosić publiczność o pomoc. Podczas spotkania podsumowującego wręczono nagrody zwycięzcom quizu i podziękowano gościom za wspólnie spędzony czas.  Natomiast po południu klasy starsze wraz z gośćmi wyjechały do kręgielni, gdzie mogli się integrować już w sytuacjach pozaszkolnych.

          Przez tydzień nasza szkoła stała się międzynarodową wspólnotą. Szkoda, że program AIESEC przewiduje tak krótki czas na realizację tego typu zajęć. Uczniowie po wizycie wolontariuszy czuli niedosyt. Społeczność szkolna z ewidentnym wzruszeniem i ze łzami      w oczach pożegnała zagranicznych gości.

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:163


          18.10.2018 - RADOSNA NIEPODLEGŁA

           

          Zapraszamy do galerii: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:161


          16.10. 2018 r - UCZYMY RATOWAĆ

          16 października obchodzimy Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji  nasza szkoła wzięła udział w akcji  bicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób. Celem tego przedsięwzięcia  jest wspólne promowanie nauki pierwszej pomocy.

           

          podziekowanie.pdf

          Zapraszamy do galerii: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:160


           15.10. 2018 r - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          NIEZWYKŁE ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

          Tradycyjnie już w naszaj szkole Samorząd Uczniowski przygotował uroczystą akademię z okazji Święta Edukacji Narodowej. W wydarzeniu uczestniczyli nauczyciele, zagraniczni goście – wolontariusze z AIESEC-u, pracownicy administracji i obsługi, odświętnie ubrani uczniowie oraz ich rodzice.

          Na część artystyczną złożył się utrzymany w humorystycznej konwencji montaż słowny oraz koncert muzyczny w wykonaniu chóru szkolnego, a w imieniu rodziców podziękowania kadrze pedagogicznej za codzienny trud, z życzeniami wielu sukcesów i satysfakcji z pełnienia zaszczytnej roli w kształtowaniu młodego pokolenia, złożyła przewodnicząca Rady Rodziców P. Anna Bartoń, wręczając przy tym symboliczne róże.

          Dzień Edukacji Narodowej był też okazją do zauważenia nauczycieli wyróżniających się w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej i wręczenia im stosownych nagród. Tegoroczny –  zaobfitował wieloma:

          • Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymała Pani Teresa Wierzchowska (dyrektor szkoły;
          • Nagrodę Wójta otrzymała Pani Ewa Krupa;
          • Nagrody Dyrektora otrzymali nauczyciele: Marlena Majchrocka, Mirosława Kazanecka, Zofia Szczuchniak, Lucyna Warpas, Anna Celińska, Maria Żondełek oraz pracownicy obsługi: Iwona Woźniak, Grażyna Kasiarz, Beata Mateusiak i Żaneta Szczuchniak.

          Składamy im gratulacje i dziękujemy za ofiarną pracę na rzecz oświaty.

          Zapraszamy do galerii: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:159


          12.10.2018 - WYCIECZKA DO WARSZAWY

          W ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Szkole Podstawowej
          w Domaszewnicy
          zaplanowano na jubileuszowy 2018 rok  różnorodne działania.

          Jednym z większych przedsięwzięć był zorganizowany w dniu 12 października wyjazd edukacyjny do Warszawy, gdzie uczniowie klas starszych pod opieką Pań: A. Bogusz, E. Krupy i Z. Szczuchniak zwiedzili przede wszystkim dwa znaczące dla historii Polski muzea: Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego i okolicznościową wystawę Droga do Niepodległości, a podczas wyprawy na Starówkę odwiedzili wiele historycznych miejsc, m.in. Pomnik Małego Powstańca usytuowany przy zewnętrznym murze obronnym Staręgo Miasta i Pomnik Jana Kilińskiego.

          Szczególne wrażenia na uczestnikach wycieczki wywarła aranżacja wnętrz Muzeum Powstania Warszawskiego zlokalizowanych na trzech kondygnacjach, a efekty multimedialne i projekcja filmu Miasto Ruin pozwoliły przybliżyć uczniom powstańczą rzeczywistość. Nie mniejsze zaciekawienie towarzyszyło zwiedzającym Muzeum Wojska Polskiego, gdzie około 90% zbiorów to autentyczne eksponaty.

          Ten bogaty w treści pobyt w stolicy pozwolił utrwalić w świadomości uczniów, jak wielką wartością jest dla nas Nasza Ojczyzna.

          Zapraszamy do galerii: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:158


           08.10. 2018 r - PARAOLIMPIADA

          POMAGAMY INNYM…

          Od wielu lat Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy wspiera ÓSMY KOLOR TĘCZY - Radzyńskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Wolontariat przybiera różne formy w zależności od potrzeb, a w tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w organizacji VI PARAOLIMPIADY, która odbyła się w Radzyniu Podlaskim w dniu 7 października.

          Prawie 40-osobowa grupa uczniów pod opieką nauczycieli: P. Z. Szczuchniak, P. E. Krupy, P. M. Majchrockiej, P. M. Soćko i P. A. Piotrowskiego aktywnie włączyła się w przygotowanie kilku stanowisk zadaniowych dla paraolimpijczyków i cały czas dopingowała startujących.

          Wspaniałym akcentem całego przedsięwzięcia okazał się występ szkolnego zespołu tańca ludowego. Zebrana publiczność długo oklaskiwała popisy młodych tancerzy, którzy uroczyście rozpoczęli zmagania sportowe prezentując swoje umiejętności w trzech choreograficznych układach w rytm krakowiaka, kujawiaka i polki. Dodatkowo swój popis wokalny miały dziewczęta z zespołu FILIPINKI wykonując popularny utwór kultowej ABBY – Mammamija.

          Czynny udział członków Samorządu Uczniowskiego w Paraolimpiadzie był nie tylko lekcją kształtowania postaw społecznych związanych z empatią i wrażliwością na drugiego człowieka, ale też okazją do wzajemnej integracji i krzewienia wartości będących pomostem pomiędzy wszystkimi kolorami tęczy życia człowieka, a zapłatą dla nauczycieli za poświęcone niedzielne popołudnie – roześmiane buzie startujących zawodników.  

                                                                                                            Zofia Szczuchniak

            Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:155      

           


          PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO NIEPODLEGŁA


          26.09. 2018 r - ŚLUBOWANIE KLASY I I PRZEDSZKOLAKÓW

          Witaj nam szkoło, przyjmij nas radośnie i wesoło!

          W środę 26 września w naszej szkole odbyła się niezwykle radosna uroczystość – ślubowanie i pasowanie uczniów klasy I oraz pasowanie na przedszkolaka. W tym wyjątkowym dniu towarzyszyli im zaproszeni goście: Wójt Gminy Ulan  -  Majorat Jarosław Koczkodaj,    ks. Jan Dudka, dyrektor GZES Bożena Krawczyk, nauczyciele, rodzice oraz cała społeczność szkolna.

          Rozpoczęła ją dyrektor szkoły pani Teresa Wierzchowska, która powitała wszystkich
          i skierowała gorące słowa do najmłodszych w swoich grupach wiekowych celebrantów. Piękny i przesycony
          nawiązaniami patriotycznymi program artystyczny, przygotowany pod kierunkiem wychowawczyń - p. Mirosławy Kazaneckiej i p. Anny Celińskiej, wzruszył
          do głębi
          wszystkich oglądających. Dla dzieci było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Odpowiadały na pytania dotyczące naszej ojczyzny, nauki oraz  zasad zachowania,  śpiewały piosenki,  recytowały wiersze i zatańczyły krakowiaka. Ukoronowaniem uroczystego charakteru spotkania był występ przedszkolaka w stroju Orła Białego.

          Najważniejszym momentem tego podniosłego wydarzenia było złożenie przez dzieci ślubowania oraz pasowanie - pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy. Również przedszkolaki obiecały: mieć roześmiane buzie, nie płakać, szanować zabawki, grzecznie się bawić oraz wszystko zjadać z talerzyka,
          a ich rodzice złożyli przysięgę na super rodzica. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki oraz zestaw gier dydaktycznych. Pierwszoklasiści tradycyjnie przekazali krzew ozdobny, który zostanie posadzony w ogrodzie szkolnym. 

          Drodzy Pierwszoklasiści i super Przedszkolaki! Życzymy Wam wielu sukcesów w nauce, dobrej zabawy  i mnóstwo powodów do codziennych radości!

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:151


          26.09. 2018 r -POKAZY HISTORYCZNE " DROGA DO WOLNOŚCI. LOSY RZECZYPOSPOLITEJ W LATACH 1772-1921R"

          Historyczne klimaty w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy

          26 września Szkołę Podstawową w Domaszewnicy odwiedziła Grupa  Artystyczna EXPLATION, która zaprezentowała pokaz historyczny Drogi do wolności. Była to nie tylko wspaniała wyprawa historyczna, ale i ciekawa  lekcja historii, nawiązująca do  100 rocznicy odzyskania niepodległości. Przybliżono uczniom losy Rzeczpospolitej w latach 1772-1921, w tym czasy zaborów, powstań: kościuszkowskiego, listopadowego i styczniowego, I Wojny Światowej oraz Odzyskania Niepodległości. Podczas pokazu uczniowie byli aktywnie angażowani w scenki:   wcielali się w rolę znanych postaci historycznych, mieli możliwość wzięcia udziału w elementach rekonstrukcji bitewnych, np. na szable, bagnety czy kosy. Z zainteresowaniem obejrzeli również kolekcję mundurów, broni oraz przedmiotów używanych przez żołnierzy. To atrakcyjne spotkanie z historią zorganizowane w wyjątkowym dla Ojczyzny świątecznym roku – zakończyło się wspólnym pamiątkowym zdjęciem.  

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:154


          24.09. 2018 r - ROBOTYKA 

           


          20.09. 2018 r - WSPOLNA LEKCJA PATRIOTYZMU - DYWIZJON 303

          Zgodnie z harmonogramem obchodów 100- lecia Odzyskania Niepodległości w czwartek,
          20 września, uczniowie klas starszych Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy wspólnie
          z wychowawczyniami oraz liczną grupą rodziców, wybrali się do kina przy Łukowskim Ośrodku Kultury na film Dywizjon 303. Historia prawdziwa
          . Ten inspirowany bestsellerem, wyjątkowy tekst kultury przedstawiał historię sławnych lotników należących do elitarnej jednostki brytyjskich sił powietrznych. Film nie tylko przybliżył wiedzę historyczną na temat udziału Polaków w jednym z aspektów Bitwy o Anglię, ale również  promował postawy patriotyczne i zmusił do historycznej refleksji w świetle trudnych początków ich drogi bojowej. Znakomita obsada, poruszające sceny oraz wplecione w akcję oryginalne fragmenty filmów i fotografii, stały się dla oglądających powodem do wielu wzruszeń, natomiast sekwencje walk powietrznych sprowokowały pytania o szkołę w Dęblinie. Obraz wywołał przy tym wiele dyskusji, szczególnie w kontekście braku szacunku, lekceważenia
          i niedocenienia umiejętności polskich pilotów. 

          Wyjazd do kina z pewnością stał się dla uczniów forpocztą atrakcyjnych zajęć w pracy dydaktycznej z książką A. Fiedlera.

          Ewa Krupa

           


          03.09. 2018 r - ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

           

          Zapraszamy do galerii:http://spdomaszewnica.edupage.org/album/?#photos:album:152

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
      • tel/fax (83) 351 80 01
      • Kolonia Domaszewska 8 21-307 Ulan-Majorat Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych