Ekopracownia II semestr
Nauka, przyroda, przygoda – niezapomniane chwile w Bieszczadach z OZE -
07 czerwca 2024 r.W ramach podsumowania projektu Ekopracownia - Zielone serce szkoły, dofinansowanego z dotacji z NFOŚiGW, WFOŚiGW w Lublinie, nasi uczniowie mogli obejrzeć największą budowlę hydrotechniczną w Polsce – zaporę w Solinie. Podziwiali przepiękne widoki zielonych wzgórz roztaczające się z jej korony, a następnie zwiedzili wnętrze elektrowni szczytowo – pompowej. Było to wyjątkowe doświadczenie, bo szkoła promuje postawy proekologiczne, w tym odnawialne źródła energii. Wycieczkowicze poszerzyli swoją wiedzę o OZE oglądając film o odnawialnych źródłach energii oraz wystawę prezentującą nowe źródła energii odnawialnej, w tym ekspozycję poświęconą budowie elektrowni wodnych
w Myczkowcach i w Solinie. Poznali tajemnicę zapory oraz uświadomili sobie jej ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa systemu sieci elektroenergetycznej kraju. Przewodnik poprowadził grupę który przez halę maszyn, ujawnił jej moc zainstalowaną, pokazał
i objaśnił zasady działania turbin. Następnie galeriami wszyscy udali się do jej fundamentów. Wrażenia były niezapomniane, spacer pod betonową kopułą, za ścianą której spiętrzone jest ponad 60 m wody, sprowokował uczestników do licznych pytań. Wycieczkowicze odbyli również niezapomniany podniebny spacer nad zaporą podróżując kolejką gondolową.Serdecznie dziękujemy PGE Energia Odnawialna S.A w Solinie za przekazanie książek na nagrody dla naszych uczniów w konkursach wiedzowych podsumowujących wyjazd.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:
Informacja w prasie: https://podlasie24.pl/region/nauka-przyroda-przygoda-uczniowie-szkoly-podstawowej-w-domaszewnicy-spedzili-niezapomniane-chwile-w-bieszczadach-20240614103022
Działanie w ramach realizacji projektu Ekopracownia – zielone serce szkoły, dofinansowanej ze środków dotacji z NFOŚiGW, WFOŚiGW w Lublinie oraz wsparcia własnego Gminy Ulan-Majorat.
Gramy w zielone, trzymając przyrody stronę!
Uroczyste podsumowanie projektu Ekopracownia – zielone serce szkoły, realizowanego przez Szkołę Podstawową w Domaszewnicy przy współpracy z NFOŚiGW, WFOŚiGW w Lublinie oraz Gminą Ulan–Majorat, miało miejsce w środę 24 kwietnia.
W wydarzeniu udział wzięli Pan Jarosław Koczkodaj – Wójt Gminy, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, nauczyciele i uczniowie wszystkich szkół z terenu Gminy Ulan-Majorat.
Zaproszonych gości przywitała dyrektor szkoły Pani Teresa Wierzchowska, która opowiedziała o projekcie i oddała głos uczniom. Szkolni animatorzy przedstawili harmonogram spotkania, gdzie znalazły się między innymi: część artystyczna, wręczenie nagród w konkursach oraz strefa sportowa.
Uroczystość rozpoczęli uczniowie klas I – III, którzy przedstawili zabawne perypetie postaci baśniowych pt. W bajkowym świecie ekobohaterów. Kolejną porcję rozrywki dostarczyły widzom najstarsze przedszkolaczki w kabarecie O kocie, co palił fajkę. Część artystyczną urozmaiciły piosenki w wykonaniu chóru szkolnego i nasz firmowy taniec EKO EKO, który wzbudził niekłamany entuzjazm publiczności.
Następnie w imieniu całej społeczności szkolnej przedstawiciele Samorządu Szkolnego złożyli na ręce Wójta Gminy oraz przyjaciół szkoły serdeczne podziękowania i ekoupominki za okazywane wsparcie i pomoc w realizacji tak ważnego dla nas wszystkich przedsięwzięcia. Podczas uroczystości Wójt Gminy i Pani Dyrektor wręczyli wiele cennych nagród zwycięzcom w konkursach inspirowanych naszym projektem. Cieszymy się, że nasze propozycje konkursowe spotkały się z tak dużym odzewem – wśród nagrodzonych byli przedstawiciele szkół w Domaszewnicy, Kępkach, Sobolach, Ulanie i Zakrzewie.
Wójt Gminy był pod wrażeniem sposobu, w jaki zrealizowany został projekt, pogratulował opiekunom i uczniom ogromnej świadomości i troski o dobro naszej planety – dziękujemy za docenienie naszej pracy, Panie Wójcie. Następnie Dyrektor wyraziła pewność, że szereg naszych długofalowych lokalnych działań, mających na celu uświadamianie odbiorcom zagrożeń płynących z niewłaściwego korzystania z darów Matki Natury oraz podkreślania plusów odnawialnych źródeł energii, przełoży się na globalne partnerstwo ekologiczno- ekonomiczne.
Chociaż z realizacją projektu Ekopracownia – Zielone serce szkoły jesteśmy już na finiszu, nie zmieniliśmy koncepcji tego, co robimy i robić będziemy – przekazywać innym nasz zestaw ekokompetencji.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby realizowane przez cały rok działania miały tak szeroki odbiór, zarówno w środowisku szkolnym, jak i w lokalnym.
Działanie w ramach realizacji projektu Ekopracownia – zielone serce szkoły, dofinansowanej ze środków dotacji z NFOŚiGW, WFOŚiGW w Lublinie oraz wsparcia własnego Gminy Ulan-Majorat.
Artykuł ukazał się w wyadaniu paierowym Wspólnoty radzyńskiej Nr 18 (1086) z dnia 30 kwiecień-6 maja 2024.
Informacja w prasie: https://iledzisiaj.pl/aktualnosci/15291-gramy-w-zielone-trzymajac-przyrody-strone.html
Wręczenie nagród w konkursach: "Odnawialne źródła energii - makieta" , "Woda dla pokoju- plakat"
Uczniowie szkół podstawowych z terenu Gminy Ulan Majorat myślą o ekologii, czego przykład dali biorąc udział w konkursach - o tematyce OZE.
W środę 24 kwietnia odbyło się wręczenie nagród, podczas którego gratulacje zwycięzcom przekazał wójt Gminy Ulan Majorat, p. Jarosław Koczkodaj, dyrektor GZEAS - u
p. Bożena Krawczyk oraz dyrektor Szkoły podstawowej w Domaszewnicy p.Teresa Wierzchowska.W konkursie mogli wziąć udział uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych z Gminy Ulan Majorat, a przedmiot konkursu stanowiła edukacja uczniów w zakresie odnawialnych źródeł energii i wpływu ich wykorzystania na środowisko.
Głównym celem organizacji tych konkursów było kształtowanie wiedzy o odnawialnych źródłach energii, podnoszenie świadomości ekologicznej, szerzenie wiedzy na temat zmian klimatycznych, adaptacji do ich skutków oraz sposobów na zapobieganie tym zmianom, odkrywanie własnych zdolności i możliwości, a także promocja projektu Ekopracownia – zielone serce szkoły.
W ramach konkursów, złożono 77 prac o bardzo zróżnicowanych metodach ich wykonania. Od wykorzystania rzeczy domowego użytku przez materiały z recyklingu do elektroniki, turbin wiatrowych, oświetlenia wykorzystującego OZE. Ilość i piękno wykonanych prac zaskoczył bardzo samych oceniających.
Wśród wszystkich przesłanych prac komisje wyłoniły zwycięzców, a także przyznały wyróżnienia. Każdy z laureatów otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody rzeczowe.
W konkursie plastycznym Woda dla pokoju nagrody otrzymali:kategoria klas I-II
I miejsce – Patryk Świderski Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Kępkach
II miejsce – Milena Piątkowska Szkoła Podstawowa w Zakrzewie
III miejsce – Nina Meronk Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Kępkach
Wyróżnienia: Lena Korzeniewska Szkoła Podstawowa w Sobolach i Zofia Ścioch Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy;
kategoria III-IV
I miejsce – Oliwia Ksok Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
II miejsce – Miłosz Grzechnik Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
III miejsce – Julia Sulej Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie Majoracie
Wyróżnienia: Julia Sposób Szkoła Podstawowa w Sobolach i Nikola Domańska Szkoła Podstawowa w Zakrzewie.
Za umiejętności wykonania tematycznych form przestrzennych Wiatr, słońce, woda to odnawialna przygoda – OZE, nagrody powędrowały do:
I miejsce – Amelia Rozwadowska i Maciej Meronk Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Kępkach, Michalina Maliszewska i Maja Cabaj Szkoła Podstawowa w Sobolach oraz Kacper Domański Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
II miejsce – Jakub Rozwadowski Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Kępkach oraz Sebastian Bogusz Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
III miejsce – Bartosz Bartoń- Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy oraz Zuzanna Domańska Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Kępkach
Wyróżnienia: Gabriela Ścioch i Lena Przeździak Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy, Oliwia Kurowska Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy, Oliwia Maliszewska Szkoła Podstawowa w Sobolach oraz Kornel Pioruński i Aleksander Ścioch Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy.
Nagrodzono również uczniów naszej szkoły, którzy z sukcesami reprezentują szkołę
w konkursach o zasięgu ogólnopolskim, szczególnie w turniejach maszyn wiatrowych: Aleksandra Ściocha i Marka Żądełka, Kacpra Żądełka, Filipa Cieślaka i Bartosza Bartonia oraz Patryka Gołdyna.Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Działanie w ramach realizacji projektu Ekopracownia – zielone serce szkoły, dofinansowanej ze środków dotacji z NFOŚiGW, WFOŚiGW w Lublinie oraz wsparcia własnego Gminy Ulan-Majorat.
Konkurs Woda dla pokoju
Regulamin_konkursu_-_Woda_dla_pokoju.docx
Działanie w ramach realizacji projektu Ekopracownia – zielone serce szkoły, dofinansowanej ze środków dotacji z NFOŚiGW, WFOŚiGW w Lublinie oraz wsparcia własnego Gminy Ulan-Majorat.
Konkurs OZE
REGULAMIN_KONKURSU_PLASTYCZNEGO_OZE.docx
Działanie w ramach realizacji projektu Ekopracownia – zielone serce szkoły, dofinansowanej ze środków dotacji z NFOŚiGW, WFOŚiGW w Lublinie oraz wsparcia własnego Gminy Ulan-Majorat.
Woda wokół nas
W ramach realizacji projektu Ekopracownia-zielone serce szkoły uczniowie klas I-V aktywnie uczestniczyli w warsztatach o wodzie pod hasłem Woda wokół nas, których celem było uświadomienie problemu niedostatku wody pitnej na świecie oraz konieczności oszczędzania wody i niezanieczyszczania jej w codziennym życiu. Uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda obieg wody w przyrodzie oraz jak działa oczyszczalnia ścieków. Wspólnie zastanawiali się, w jaki sposób możemy ją oszczędzać i co zrobić, by jak najmniej ją zanieczyszczać. Dzięki zdobytej wiedzy będą bardziej świadomie dbali o otaczającą przyrodę.
Działanie w ramach realizacji projektu Ekopracownia – zielone serce szkoły, dofinansowanej ze środków dotacji z NFOŚiGW, WFOŚiGW w Lublinie oraz wsparcia własnego Gminy Ulan-Majorat.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:634