• Chemia miłości wiązania przyjaźni  - Mały Książę

      W tym wydaniu  innowacji pedagogicznej  Przyszłość czytania w mocy działania! uczniowie zmierzyli się z lekturą nie tylko w sposób literacki, ale również z własnymi umiejętnościami praktycznymi w zakresie kreowania, konstruowania i  prezentowania. Cykl zajęć w klasie VI miał na celu utrwalenie wiadomości dotyczących książki w formie makiety i nieco uwspółcześnionej wersji kipu. Aby zrealizować polecenia zamieszczone na padlecie, grupy musiały wykorzystać pomoce pozyskane w ramach programu Laboratoria przyszłości oraz zestawy do budowy modeli cząsteczek, wiązań chemicznychMnóstwo dobrej zabawy, zaskakujące pomysły, zmagania manualne, zaangażowanie i rywalizacja między zespołami – to czynniki, które bez wątpienia przełożą się na  znajomość treści literackich.

      Części mowy z Photonem

      Dzieci najlepiej uczą się poprzez eksperymentowanie, a Photon został stworzony właśnie do tego celu, o czym mogli przekonać się uczniowie klasy III podczas lekcji języka polskiego. Uczniowie utrwalali wiadomości dotyczące części mowy i czasów czasownika przy wykorzystaniu Photona. Zadaniem uczniów było doprowadzenie robota do odpowiedniej części mowy, zmiana czułek na odpowiedni kolor oraz wydanie dowolnego dźwięku. Lekcja pozytywnie wpłynęła na rozwój kreatywności i zdolności logicznego myślenia uczniów. Programowanie z Photonem dostarczyło uczniom wiele radości i potwierdziło tezę,
      że najlepiej uczmy się poprzez zabawę. To była ciekawa i inspirująca lekcja.

      Prace w drukarce 3D

      Uczniowie naszej szkoły na lekcjach informatyki, tym razem w klimacie świątecznym, projektowali figurki kurczaków i zajączków z wykorzystaniem programu Tinkercad, a następnie drukowali je w formacie 3D.

      Czerwone figurki zdecydowanie lepiej wyglądają na zielonej trawie! Brawo za kreatywność!

      Photon i rybka złota – inna odsłona robota

      Kolejna odsłona innowacji pedagogicznej Przyszłość czytania w mocy działania!,
      z wykorzystaniem sprzętu pozyskanego w ramach Laboratoria przyszłości, miała miejsce
      na zajęciach j. polskiego w klasie IV.

      Przedmiotem zmagań była analiza tekstu bajki O rybaku i złotej rybce
      z wykorzystaniem własnych  ilustracji. Uczniowie mieli czas, aby przygotować po 2 obrazki
      do konkretnych wersów bajki, tym samym dokonać przekładu intersemiotycznego teksu literackiego na obrazek w konwencji artystyczno - realistycznej. Podczas zabawy dydaktycznej, która podsumowała wcześniejsze lekcje, kierowali robota w stronę wybranej ilustracji, następnie wskazana osoba, przyporządkowana losowo obrazkowi, musiała znaleźć przedstawione informacje w oryginale bajki.

      Podczas zajęć dzieci dowiedziały się również, że można programować robota dodając
      do istniejących w pamięci również inne dźwięki, adekwatne do postaci i specyfiki tekstu literackiego. Czytanie ze zrozumieniem może być atrakcyjne!

      Programowanie z Phytonem

      Roboty Phyton,  które szkoła otrzymała w ramach programu Laboratoria Przyszłości, jak zwykle wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczniów klas V – VII. Dzieci nie mogły  się doczekać dnia, kiedy na lekcjach informatyki zaczną programować roboty, które będą wykonywały ich polecenia. Zajęcia z wykorzystaniem sprzętu rozwinęły u nich kreatywność,  logiczne myślenie, a przede wszystkim zachęciły do nauki programowania.

      W drodze przygotowań do egzaminu

      Podczas lekcji matematyki uczniowie z klasy VIII wykorzystali pomoce dydaktyczne w ramach programu Laboratoria Przyszłości (laminator, folia do laminowania oraz aparat). Najpierw zostali zapoznani z działaniem laminatora oraz z zasadami bezpiecznego korzystania. Uczniowie korzystali z laminatora zdobywając praktyczne umiejętności -  tworzyli karty wzorów matematycznych przydatnych na egzaminie ósmoklasisty, które będą im służyły na lekcjach powtórkowych. Proces laminownia dokumentowaliśmy wykorzystując aparat fotograficzny również zakupiony dzięki rządowemu programowi wsparcia dla szkół.

      W świecie Czerwonego Kapturka

      Uczniowie klasy V uczęszczają na zajęcia koła zainteresowań z języka angielskiego. Podczas lekcji klasa czyta książki w języku obcym, poznaje słówka, rozwiązuje łamigłówki, a także tworzy scenariusze do sztuk na podstawie treści książek. Jednym z pierwszych dzieł czytanych przez uczniów była bajka Czerwony Kapturek.

      W piątek 17 lutego klasa zaprezentowała przedstawienie The Little Red Riding Hood w języku angielskim. Do uwiecznienia scen, użyty został aparat fotograficzny przekazany szkole w ramach programu Laboratoria przyszłości. Uczniowie chętnie i z zaciekawieniem korzystali ze sprzętu, dopytywali o jego działanie, prosili o pomoc w zrobieniu jak najlepszych zdjęć

      Przyszłość czytania w mocy działania!

      Hobbitowy zawrót głowy! Już za nami. W ramach innowacji pedagogicznej Przyszłość czytania w mocy działania uczniowie klasy VI z ogromnym zaangażowaniem  i w sposób kreatywny wykonali lekturowe lapbookiTym razem opowieści o książce powstały z użyciem narzędzi technologicznych - kodów QR. Z sukcesem udało się więc powiązać te pozornie odległe dziedziny - dzięki tym niepozornym obrazkom, grupy  przekazały bardzo wiele treści, a robota Photona wykorzystały do ich weryfikacji w formie konkursu Odgadujemy -sterujemy.

      Lekturowe potyczki ze złośliwym  programem - powodowanie zwarcia, by utrudnić działanie wirusa - stały się udziałem uczniów, którzy budowali roboty z klocków corbo. Tworzenie  szkoły, w której  nie straszy to świetna alternatywa pracy z książką Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi.

      Swoje działania uczniowie dokumentowali wykorzystując aparat fotograficzny zakupiony dzięki rządowemu programowi wsparcia dla szkół Laboratoria przyszłości.

      Tabliczka mnożenia z Photonem

      Nauka przez zabawę to najlepsza i najbardziej przyswajalna dla dzieci forma pracy. Mogli się o tym przekonać uczniowie klasy II na lekcji matematyki. Wiele pozytywnych emocji wywołało rozwiązywanie zadań utrwalających tabliczkę mnożenia z wykorzystaniem poruszającego się robota. Zadaniem uczniów było zaprogramowanie trasy Photona na planszy w taki sposób, aby robot zatrzymywał się na polach, będących wynikami kolejnych działań, zmieniał kolor czułek i odtwarzał wybrany dźwięk. Następnie dzieci  zapisywały na kartkach wyniki mnożenia, porządkowały je rosnąco i odczytywały hasło ukryte za przyporządkowanym im literom. 

      Możliwość  samodzielnego zaprogramowania z wykorzystaniem interfejsu Photon Draw oraz przetestowanie możliwości robota wymagała od dzieci kreatywnego i logicznego myślenia. To była ciekawa i inspirująca lekcja dla nas wszystkich. 

      Reakcje wytrącania w obiektywie

      Uczniowie klasy VIII z zaangażowaniem przystąpili do wykonywania doświadczeń z tematu Reakcje strąceniowe. Korzystając ze sprzętu foto z Laboratorium Przyszłości uczyli się operować kamerą, gimbalami, ustawiać światło oraz dobierać scenografię. 

      Doświadczenie to jedna z metod badawczych pozwalająca na poznawanie przyrodniczego świata. Uczniowie, wykonując doświadczenia, rozwijają się w wielu płaszczyznach: doskonalą swoje umiejętności manualne, uczą się planowania eksperymentów, formułowania pytań, krytycznego myślenia, pracy zespołowej oraz wnioskowania i obserwacji.

      Niezwykłe warsztaty anatomiczne

      Doświadczanie, eksperymenty czy też praca z autentycznymi modelami, to najefektywniejszy sposób nauki. W grudniu uczniowie klasy VII  utrwalili wiadomości dotyczące budowy anatomicznej serca, wykonując sekcję serca wieprzowego. Dokonali analizy zastawek, wyglądu przedsionków i komór oraz naczyń wieńcowych. Porównywali budowę serca ssakai ptaka poszukując różnic i podobieństw. Namacalnie zbadali aortę oraz żyłę płucną.

      Postępy edukacyjne były nagrywane przez starszych kolegów – uczniów klasy VIIIza pomocą sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości

      Jaskółeczki za morzami, a wróbelek zawsze z nami! 

      Ze względu na minusową temperaturę i trudne warunki pogodowe, zima jest dla ptaków ciężkim okresem - mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Dlatego należy zadbać o to, żeby nie zabrakło dla nich pożywienia. Dokarmiając ptaki zimujące zbliżamy się do nich, uczymy się, pobudzamy swoje zainteresowaniai uwrażliwiamy na przyrodę, a przede wszystkim zyskujemy poczucie, że robimy coś dobrego dla natury i dla siebie. Dlatego też uczniowie klasy IV wykonywali karmniki. Świetnie zaplanowali pracę, przynieśli z domu potrzebne materiały i mogli wykazać się kreatywnością zdolnościami manualnymi i zmysłem konstruktorskim operując  wieloma narzędziami zakupionymi w ramach programu Laboratoria przyszlosci - wkrętarką, młotkiem, piłą, śrubokrętem, taśmą metryczną itp. To nie było proste zadanie, jednak efekt końcowy  jest spektakularny.

      Robotyka dla najmłodszych

      Kolejne zajęcia z wykorzystaniem narzędzi z programu Laboratorium przyszłości odbyły się w klasie I. Tym razem uczniowie zapoznali się z możliwościami robota Photan.

      Za pomocą tabletu dzieci kierowały robotem po klasie, układając mu trasę z kolorowych kartek, utrwalając kierunki lewo, prawo, zmieniały kolory oraz usłyszały, jakie dźwięki potrafi wydać ich multimedialny przyjaciel. Poznały również funkcję nagrywania dźwięków, dzięki czemu robot zaśpiewał piosenkę razem z uczniami.

      Zajęcia z wykorzystaniem Robota Photon przyniosły uczniom klasy I wiele korzyści edukacyjnych, ale także ogrom zabawy.

      Jesteśmy pod napięciem

      Eksperymenty, doświadczenia, zabawy badawcze  to codzienność  naszych dzieci. 

      Lekcje fizyki mogą być bardzo ciekawe o czym przekonali się uczniowie klasy VIII. Podczas zajęć mieli możliwość przeprowadzenia eksperymentów, wykorzystując do tego narzędzia i profesjonalną lutownice zakupioną w ramach programu Laboratoria przyszłości.

      Dzieci chętnie przystąpiły do powierzonych im zadań, a na ich twarzach widać było radość i zrozumienie.

      Od projektu do wydruku

      Uczniowie poszczególnych klas dowiadują się na lekcjach informatyki jak przebiega proces od modelu do wydruku 3D oraz o tym, jak skorzystać z zasobów biblioteki modeli gotowych. Ale największą satysfakcję sprawia jednak tworzenie własnego modelu. Dlatego też na zajęciach  próbują swoich sił w aplikacji Tinkercad. Ósmoklasiści i siódmoklasiści założyli już swoje konta, a po zajęciach wprowadzających z ogromnym zaangażowaniem przygotowali trójwymiarowe projekty breloczków do kluczy. Potrafią także prawidłowo wyeksportować odpowiednio rozszerzone pliki z modelami 3D. Następny etap pracy będzie dotyczył drukowania na drukarce Flashforge Adventurer 3, która jest na wyposażeniu szkoły dzięki udziałowi w programie Laboratorium Przyszłości.

      Wprowadzane nowe technologie do pracy z uczniami ułatwiają przekazywanie wiedzy
      i stwarzają możliwość eksperymentowania podczas projektowania modeli, które na kolejnych etapach będą obejmowały zagadnienia z różnych przedmiotów. Przyczyniają się także do odkrywania talentów i rozwijania ich zainteresowań i uzdolnień.

      BUDUJ, PROJEKTUJ, STAŃ SIĘ INŻYNIEREM!

      Minął kolejny dzień, w którym uczniowie naszej szkoły wykorzystywali nowoczesne sprzęty zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.  Tym razem klasy II i III mogły  wykazać się  kreatywnością. Wykorzystanie  klocków Korbo sprzyjało rozwijaniu logicznego myślenia, wyzwalało pomysłowość, doskonaliło sprawność manualną, ucząc przy tym współpracy w zespole. Uczniowie chętnie po nie sięgali podejmując wyzwania dziecięcej inżynierii, co zapewniło im ciekawą zabawę. Konstruując wymarzone pojazdy i budowle, dzieci odkrywały zasadę działania przekładni. Ruchomość kół zębatych, na których opiera się mechaniczne przenoszenie napędu, jest podstawą działania większości maszyn i pojazdów, dlatego uczestnicy zajęć tak chętnie poznawali zasady mechaniki przy równoczesnym rozwijaniu wyobraźni przestrzennej. Zabawa i nauka w praktyce przenikały się wzajemnie -  już wiemy, jak działa przerzutka w rowerze czy wycieraczka w samochodzie.

      Wyprawa w trzy wymiary - drukarka 3D.

      Uczniowie Szkoły Podstawowej z Domaszewnicy od początku roku szkolnego z wielkim zainteresowaniem i ochotą wykorzystują na zajęciach  nowoczesną technologię.  Dynamiczny rozwój nauki i techniki we współczesnym świecie wymaga już od najmłodszych lat przygotowania do odbioru jej dóbr i umiejętnego ich wykorzystania w życiu codziennym. Dzięki staraniom Pani Dyrektor sala komputerowa stała się prawdziwym Laboratorium przyszłości, w której dzieci w sposób swobodny mogą uczyć się i korzystać ze sprzętu zakupionego w ramach rządowego programu.   Jego główny cel to stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia są prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Dzięki niemu wiele zadań na zajęciach nie tylko techniki i informatyki, będzie można wykonywać  z użyciem współczesnych osiągnięć technologii

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
      • tel/fax (83) 351 80 01
      • Kolonia Domaszewska 8 21-307 Ulan-Majorat Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych