•                                 PROMUJEMY ZDROWIE 

    •                     W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła przystąpiła do Sieci Szkół Promujących Zdrowie.
      Działania związane z tym przedsięwzięciem skierowane do wszystkich grup społeczności szkolnej będą ukierunkowane na szeroko pojętą promocję zachowań prozdrowotnych. Zamierzamy kontynuować sprawdzone formy wszechstronnego rozwoju uczniów, poszerzać ofertę edukacyjną szkoły związaną z aktywnością fizyczną, sportem, turystyką oraz rozwojem uzdolnień i zainteresowań uczniów. Dążąc do osiągnięcia celów w zakresie promocji zdrowia będziemy organizatorami różnorodnych interdyscyplinarnych działań, weźmiemy też udział w wielu akcjach o zasięgu pozaszkolnym wzmacniających nasze starania w kierunku uzyskania wysokich standardów związanych z bezpieczeństwem i promocją zdrowia.

    •                            WAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z ZAKRESU            EDUKACJI PROZDROWOTNEJ W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 


    • 28.05.2014 – „Wsi spokojna, wsi wesoła” –  V Edycja Projektu Rodzice – Dzieciom połączona   z podsumowaniem działań w ramach Szkoły Promującej Zdrowie –  impreza integracyjna, w których uczestniczyli zaproszeni goście – przedstawiciele różnych środowisk (władze gminne, samorządowe, oświatowe, pracownicy SANEPiDu, służby zdrowia, parafii) – a udział, jako wykonawcy, brali także rodzice, bądź zaprzyjaźniony ze Szkołą Zespół Śpiewaczy MELODIA. 

      W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego populacyjny program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka macicy, którzy wygłosili do zebranych prelekcję na temat roli badań w zakresie profilaktyki i wykrywania chorób kobiecych. Doradzali, jak dbać o zdrowie.


      29.05.2014 – odbyło się badanie przesiewowe słuchu oraz przesiewowe badanie wzroku i mowy uczniów klasy I.


      Mimo, iż szkoła funkcjonuje w środowisku wiejskim i nie zawsze uczniowie pochodzą z rodzin zamożnych, dzięki bogatym programom wycieczek zaproponowanych rodzicom, udaje się je organizować. A wycieczki i wyjazdy edukacyjne to wspaniała forma integrująca grupę i propagująca zdrową aktywną formę wypoczynku. Oto przykłady:

      14.01.2014wyjazd klas IV-VI do Siedlec – filmy edukacyjne z zakresu promocji zdrowia, lekcje muzealne

      II semestr roku szkolnego 2013/2014 – wyjazd do Lublina do teatru muzycznego, pobyt w Sali rozrywki „FIKU-MIKU”;

      09.06.2014 – wycieczka do JURAPARKU w Bałtowie;


      25.06.2014 – wyjazd rekreacyjno-integracyjny do Kręgielni ARKABOS w Łukowie


      Skorzystaliśmy z oferty wzbogacania naszych działań skierowanej przez polsko-amerykańską fundację PROJEKTOR – w ramach Wolontariatu studenckiego odbyły się m.in. zajęcia pod kierunkiem studentek Pani Marty Rozwadowskiej i Pani Doroty Sokół:

      04.04.2014 – wielkanocne ozdoby – zajęcia techniczne

      14.04.2014 – Pocztówka świąteczna – zajęcia plastyczne;

      05.05.2014 – Origami;

      09.05.2014 – Wiosenne motyle;


      Uczniowie brali udział w cyklicznych akcjach o charakterze charytatywnym: zbiórka pieniędzy w ramach „Góry Grosza” i zbiórka nakrętek na rzecz Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia; opieka nad zaniedbanymi grobami na cmentarzu i miejscem pamięci narodowej (sprzątanie, kwiaty, znicze). Organizujemy też inne akcje charytatywne na terenie szkoły np. sprzedaż cegiełek dla Fundacji na rzecz Osób Niepełnosprawnych w Gdyni, czy też sprzedaż kart okolicznościowych i świątecznych oferowanych przez Stowarzyszenie AMUN.


      Szkoła współpracuje z Radzyńskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Ósmy Kolor Tęczy”.

      (luty 2014), Przygotowywaliśmy eksponaty na aukcję podczas koncertu charytatywnego.Baśniowy Koncert. 


      Wzbogacając i uatrakcyjniając przekaz ważnych treści prozdrowotnych prowadzono stałą współpracę z instytucjami wspierającymi, np. Policją, Strażą Pożarną,        


      Organizowano inne działania profilaktyczne w zakresie zdrowia. Były to  m.in:

      13.01.2014 – koncert muzyczny zespołu LIMBOS podczas środowiskowego spotkania z okazji obchodów Dnia Babci i Dziadka; 

      20.03.2014 –  ogólnoszkolne spotkanie z iluzjonistą pn. „Wiosna inaczej” –  cel główny to zapobieganie wagarom z okazji rozpoczęcia nowej pory roku;


      Od wielu lat corocznie realizowane są w szkole ambitne  programy ekologiczne we współpracy z Gminą Ulan-Majorat i WFOŚiGW. Ich cele są ściśle skorelowane z promocją zdrowia – bowiem czyste środowisko, to środowisko przyjazne rozwojowi młodego człowieka. W ramach tych programów uczniowie poszerzają wiedzę ekologiczno-zdrowotną, przygotowują prezentacje multimedialne, plakaty, prace manualno-techniczne, biorą udział w licznych konkursach tematycznych. Uczestniczą w bogatych i atrakcyjnych wyjazdach edukacyjnych do ciekawych przyrodniczych i turystycznych zakątków Polski:

      W roku szkolnym 2013/14 zrealizowaliśmy program pn. „Oszczędzajmy Wodę, Chrońmy Przyrodę”, a jego uwieńczeniem był zorganizowany wczerwcu 2014 roku wyjazd edukacyjny obejmujący – Góry Świętokrzyskie, ŚPN, Kraków, Wieliczkę, Zakopane, Tatry.


      Rozwijano umiejętności sportowe na dodatkowych całorocznych zajęciach pozalekcyjnych w ramach projektu MULTISPORT we współpracy z LZS – realizacja ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.


      Jednym z ważnych działań było prowadzenie całorocznej cyklicznej edukacji prozdrowotnej poprzez szeroko pojętą celową współpracę z instytucjami wspierającymi (m.in. z SANEPiD-em) i realizację akcji, kampanii i programów o różnym zasięgu.

      Realizowano programy:

      Moje dziecko idzie do szkoły; Nie pal przy mnie, proszę; Znajdź właściwe rozwiązanie; Czyste powietrze wokół nas; Mam kota na punkcie mleka; Klub Bezpiecznego Puchatka; Bezpieczni i zdrowi; Pogromcy zarazków; Pierwszy dzwonek; Kubusiowi Przyjaciele Natury.

      Natomiast kontynuacja programów ogólnopolskich Szklanka mleka i Owoce w szkole przynosiła uczniom wymierne efekty w postaci otrzymywanych przez uczniów codziennych porcji mleka i świeżych sezonowych owoców lub warzyw. 


      Znaczące i niecodzienne inicjatywy wspierające promocję zdrowia to także m.in.:

       OBRADY  SPORTOWEGO  OKRĄGŁEGO STOŁU 

      10 października w naszej Szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – Obrady Sportowego Okrągłego Stołu. Przeprowadzona debata była kolejnym etapem ogólnopolskiego programu WF z klasą, do którego przystąpiliśmy.
      W debacie uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele, a wśród zaproszonych gości był Pan Jan Łaski – Wójt Gminy Ulan-Majorat oraz przedstawiciele Rady Rodziców z Przewodniczącą Panią Joanną Zborowską na czele.
      Spotkanie miało na celu wymianę opinii i pomysłów na nowoczesne lekcje wychowania fizycznego i zajęcia pozalekcyjne, a także wypracowanie wniosków: nad czym warto jeszcze popracować, aby mogły być one jeszcze bardziej wartościowe i atrakcyjniejsze dla uczniów. Podczas Sportowego Okrągłego Stołu wszyscy wspólnie zdecydowali, jaka aktywność będzie realizowana w ramach udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole.

      Szukano odpowiedzi na pytania:

      • Co konkretnie chcemy poprawić?
      • Co możemy zrobić własnymi siłami w oparciu o istniejącą bazę szkolną?
      • Jakiego wsparcia z zewnątrz potrzebujemy, aby osiągnąć założony cel?

      W ramach przygotowania do debaty uczniowie brali udział w anonimowym badaniu ankietowym dotyczącym lekcji wf-u. Na spotkaniach z wychowawcami wypracowano propozycje wniosków do realizacji w dalszej edukacji sportowej.
                      Obrady zorganizowano w nowej Sali gimnastycznej, gdzie w poszczególnych sektorach okrągłego stołu zasiadły wszystkie zainteresowane strony. Przyczyniło się to do osiągnięcia odpowiedniego poziomu swobody, pozwoliło na uporządkowanie przebiegu dyskusji i dało możliwość sprawnego głosowania nad zaproponowanymi wnioskami.
                      Dyrektor  Szkoły Pani Teresa Wierzchowska przywitała wszystkich i zachęciła do aktywnego udziału, po czym koordynator projektu Pan Artur Piotrowski poinformował o założeniach programu WF z klasą i głównym celu spotkania. Następnie przedstawiciele kolejnych klas  przedstawili po 3 wypracowane przez siebie wcześniej wnioski, które poddano głosowaniu.

      Główne propozycje zmian i rekomendacje do pracy to:

      1. Zwiększyć ilość zajęć z piłki nożnej.
      2. Zorganizować rodzinny Dzień Sportu.
      3. Urozmaicić ćwiczenia gimnastyczne.
      4. Organizować wycieczki rowerowe.
      5. Wprowadzić lekcje wf-u według pomysłów uczniów.
      6. Zorganizować treningi sztuki walki.

      W dalszej części debaty analizowano poszczególne punkty, a zasadność każdego z wniosków rozpatrywano pod kątem bazy placówki, możliwości nauczycieli, sposobu organizacji oraz potencjalnego wsparcia z zewnątrz. W wyniku otwartej, rzetelnej, bardzo owocnej w spostrzeżenia i pomysły dyskusji oraz  demokratycznego głosowania przyjęto do realizacji wniosek klasy V  - wprowadzić lekcje wf-u według pomysłów uczniów. 
                      Atrakcyjnym uzupełnieniem spotkania była przygotowana przez nauczyciela wspomagającego Panią Ewę Krupę prezentacja multimedialna, filmiki z udziałem polskich olimpijczyków propagujące aktywne uprawianie sportu, wspólna rozgrzewka oraz zabawa przy dźwiękach piosenki Skaczcie do góry. O dokumentację fotograficzną przedsięwzięcia zadbała Pani Zofia Szczuchniak.
                      Sportowy Okrągły Stół osiągnął swoje cele. Warto było przeprowadzić taką debatę. Spojrzenie na zajęcia wychowania fizycznego oczami dzieci i rodziców to nowe bezcenne doświadczenie w pracy szkoły, a przyjęty do realizacji wniosek jest realny i podniesie atrakcyjność oferty dydaktycznej placówki. Szkoła dysponuje bardzo dobrym zapleczem: nowoczesna hala sportowa z węzłem sanitarnym, siłownia, sala lustrzana, boiska. Pozwoli to na pełne wykorzystanie jej potencjału w pracy z dziećmi.
                      Społeczność szkolna dziękuje wszystkim zaangażowanym stronom za owocną współpracę i liczy na dalszą pomoc przy realizacji założeń programu WF z klasą.                                                                                                                                 


                         XX RADZYŃSKIE MARSZE NA ORIENTACJĘ „AZYMUCIAK 2013”

      W dniach 15 – 17 listopada b.r. Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy stała się gościnną bazą największego i najważniejszego rajdu zorganizowanego przez radzyński Oddział PTTK. Jubileuszowe, bo już XX Radzyńskie Marsze na Orientację „Azymuciak 2013”, to impreza posiadająca rangę ogólnopolską rozwijająca wśród młodzieży i dorosłych zamiłowanie do sportu, turystyki i rekreacji.

      Podczas rajdu, w którym wystartowało 188 zawodników z różnych stron Polski podzielonych na cztery kategorie wiekowe, odbyły się dwa dzienne etapy specjalistycznych turystycznych marszów na orientację i trzeci o charakterze nocnym. Autorzy przygotowali urozmaicone trasy marszów o zróżnicowanym stopniu trudności dla poszczególnych grup.

      W kategorii TD (dzieci – osoby ur. w 2000 r. i później) zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Czemiernikach w składzie Maksymilian Kurowski i Arkadiusz Wójtowicz, w kategorii TM (młodzież – osoby ur. w latach 1997-99) największą znajomością mapy i kompasu wykazali się uczniowie I LO w Radzyniu Podlaskim – Michał Kołodziej i Przemysław Musiatowicz, w kategorii TJ (juniorzy – osoby ur. w latach 1994-96) pierwsze miejsce zajął Paweł Karpiński z ZSP w Radzyniu Podlaskim, z kolei w kategorii TS (seniorzy – osoby ur. w 1993 r. i wcześniej) zwyciężyli ex aequo Ireneusz Szyndlarz i Sławomir Frynas z Białej i Lublina oraz Aleksandra Zgoda i Piotr Zgoda reprezentujący Klub Imprez na Orientację „Skróty” z Radomia.

      Puchary dla zwycięskich drużyn ufundował Pan Jan Łaski – Wójt Gminy Ulan-Majorat – obecny  w murach Szkoły w dniu rozpoczęcia i oficjalnego zakończenia imprezy. Pozostałe nagrody zakupiono z funduszy Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych, a finansowego wsparcia udzieliło też Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim i Urząd Marszałkowski w Lublinie.

      Młodzież z naszej Szkoły Podstawowej często uczestniczy w różnych formach turystyki kwalifikowanej. Obecnie, gdy byliśmy współgospodarzami rajdu sportowo-rekreacyjnego, do zmagań z mapą, kompasem i trudami marszów, stanęło 15-tu uczniów z klasy V i VI oraz gościnnie 4-osobowa grupa z Gimnazjum w Ulanie. Opiekę sprawowali nauczyciele: Pani Ewa Krupa, Pani Zofia Szczuchniak i Pan Artur Piotrowski, którzy wraz z bardzo zaangażowaną w sprawną organizację Panią Dyrektor Teresą Wierzchowską dzielnie wspomagali w pracach Pana Roberta Mazurka – głównego sędziego imprezy i Pana Bogdana Fijałka – prezesa Radzyńskiego Oddziału PTTK oraz czuwali nad bezpiecznym nocnym odpoczynkiem uczestników.

      Radzyński Oddział PTTK przy współpracy z Gminą Ulan-Majorat wydał w ramach imprezy mapę turystyczną oraz zestaw dziesięciu pocztówek prezentujących wybrane zakątki gminy. Każdy z uczestników rajdu otrzymał te wydawnictwa w ramach świadczeń.  Wymienione publikacje wraz z licznymi artykułami i notatkami w prasie lokalnej stały się elementem promocji gminy i szkoły w środowisku.

      Poza głównymi turystycznymi marszami na orientację odbyły się konkursy: krajoznawczy i wiedzy o gminie Ulan-Majorat. Przedstawiciel ze SP w Domaszewnicy – uczeń klasy V Jakub Cieślak wywalczył II miejsce w konkursie wiedzy o kraju, a wyłoniony po dogrywce zwycięzca konkursu wiedzy o gminie – Jakub Król z Serocka został zaproszony przez Pana Wójta na grudniową Sesję Rady Gminy.

      Organizatorzy i gospodarze rajdu zadbali o przyjemności podniebienia – wszystkim uczestnikom zapewniono gorący obiad w budynku szkoły i rozgrzewającą herbatę na etapach marszu. Pogoda, jak na  późnojesienną porę roku, dopisała; zabawa była znakomita, a wrażeń wiele. Mimo zmęczenia – uczestnicy bardzo zadowoleni.

      W podsumowaniu całości imprezy Pani Dyrektor Teresa Wierzchowska podkreśliła, iż wszyscy uczestnicy rajdu wykazali się wysoką kulturą. Użytkowane pomieszczenia i obejście szkoły pozostawiono w należytym stanie. Takie zachowanie daje powody, aby w przyszłości kontynuować współpracę z instytucjami turystyczno-krajoznawczymi. Jako Dyrektor, nauczyciel i rodzic dostrzegam wartość wychowawczą i edukacyjną takich przedsięwzięć. Zwiększają  one dzieciom nie tylko możliwości poznawcze i kształcące, ale także są alternatywą dla  właściwego spędzania czasu wolnego, doskonalą ich umiejętności interpersonalne i są okazją do nawiązywania nowych znajomości koleżeńskich.

       W opinii wszystkich uczestników przeważało zdanie, że chętnie wróciliby tu w najbliższych latach, co bardzo cieszy domaszewską społeczność szkolną, jako współgospodarzy tej wspaniałej imprezy.

                                                                                                                                                                 Zofia Szczuchniak


      REALIZACJA PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO

      Jednym z bardzo ważnych elementów koncepcji pracy Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy jest kreowanie jej jako placówki bezpiecznej i przyjaznej uczniowi. W tym celu corocznie  realizowane są programy profilaktyczne podejmujące zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia.
      W bieżącym roku szkolnym szeroko pojęta edukacja prozdrowotna uwzględnia udział szkoły w wielu ogólnopolskich programach oraz współpracę z instytucjami wspomagającymi nas w procesie wychowania. Poza popularnymi programami poszukuje się takich rozwiązań, które harmonijnie wspierają, motywują i dopingują uczniów do troski o własne zdrowie i bezpieczeństwo.
      O stanie zdrowia decyduje wiele czynników. Znaczący wpływ na zdrowie, wzrost, rozwój i dobre samopoczucie ucznia ma prawidłowe odżywianie.
      W  celu uzyskania specjalistycznego wsparcia we właściwej edukacji, Pani Dyrektor Teresa Wierzchowska zwróciła się do Firmy Naturhausea jej przedstawiciele w dniu 5 listopada 2013 roku  przeprowadzili  zajęcia edukacyjne z dwoma grupami wiekowymi – przedszkolaków i uczniów. W ramach realizacji projektu Uwaga nadwaga, który ma na celu zwrócenie uwagi na prawidłowe nawyki żywieniowe, będące skuteczną profilaktyką nadwagi i otyłości, każde dziecko dowiedziało się o cechach prawidłowego odżywiania; o tym, co powinien zawierać codzienny talerz zdrowia. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach kształcących umiejętność właściwego doboru produktów do spożycia tak, aby uwzględniały wszystkie składniki odżywcze, zachowując odpowiednie dla danej grupy proporcje. Analizowano piramidę zdrowia, gdzie nawet maluchy popisywały się dużą wiedzą na temat żywienia i różnych produktów spożywczych.  Dokonano pomiarów wzrostu i wagi; obliczano BMI dla starszaków; wskazywano dobre praktyki z zakresu żywienia i odżywiania.

      Odbyło się również tematyczne spotkanie ze wszystkimi rodzicami  oraz bezpłatne indywidualne porady i konsultacje dietetyczne.

                                                                                                                                                                  Zofia Szczuchniak


      "SZKOŁA W RUCHU"

      Nasza placówka podejmuje wiele działań w celu uaktywnienia dzieci i młodzieży. Kontynuacją przyjętego w bieżącym roku szkolnym kierunku rozwijania sprawności ruchowej w ramach trwającego  ROKU SZKOŁY W RUCHU jest udział w kolejnej ogólnopolskiej Akcji MEN "Ćwiczyć każdy może". W jej ramach nauczyciele podejmują różne inicjatywy na rzecz aktywności fizycznej.

      Szczególne i istotne znaczenie dla rozwoju młodego człowieka ma zorganizowany i kierowany ruch w postaci tańca. Pozytywnie oddziaływuje on na cały organizm, jest więc także świetnym elementem terapii: normalizuje napięcia nerwowe i emocjonalne, daje poczucie odprężenia i relaksu. Każde dziecko lubi zabawy ruchowe, które w naturalny sposób zaspokajają potrzebę aktywności.  

      Od miesiąca grudnia przedszkolaki i uczniowie spotykają się w sali gimnastycznej, gdzie raz w tygodniu uczestniczą we wspólnej zabawie. Podczas dużej 20-minutowej  "Aktywnej przerwy" nie biegają bezmyślnie po korytarzach tylko w bezpieczny sposób bawią się pod kontrolą nauczycieli, naśladując ciekawe układy ruchowe.

      17 grudnia Pani  Anna Celińska - wychowawce Punktu Przedszkolnego - zaproponowała dzieciom Hawajski układ taneczny "Epoi tai" oraz "Gimnastyczny blues". Ta forma aktywności bardzo  spodobała się całej społeczności szkolnej. Przedszkolaki i uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w nowych zajęciach. Ich harce przy rytmicznych dźwiękach zostały uwiecznione na fotografiach.

      Opis działań podejmowanych przez Punkt Przedszkolny znajduje się pod adresem:

      https://www.facebook.com/pages/Punkt-Przedszkolny-w-Domaszewnicy/484887358290380

      (Dokumentacja fotograficzna różnych przedsięwzięć z zakresu profilaktyki i edukacji prozdrowotnej znajduje się
      w Albumach Fotograficznych).

                                                                                                                                                         Zofia Szczuchniak  

    •                           WAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z ZAKRESU        EDUKACJI PROZDROWOTNEJ W ROKU SZKOLNYM 2014/2015 


    • W dniach 13-14 września 2014 roku odbyły się w szkole warsztaty kulinarne zorganizowane dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz chętnych rodziców - mieszkańców z obwodu szkoły pn. ŻYJ ZDROWO. Przedsięwzięcie było możliwe dzięki współpracy z samorządem gminy Ulan-Majorat. Podczas spotkania podsumowującego cykl działań praktycznych grupa uczniów zaprezentowała tematyczną inscenizację. 


      20.09.2014 – udział uczniów w XIV Rajdzie Pamięci Harcerzy Radzyńskich im. Kazimierza Odrzygóździa (Biała)


      26 września 2014 roku odbyły się spotkania tematyczne ze starszym inspektorem Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim Mariuszem Jeruzalskim skierowane do trzech odrębnych grup wiekowych:
           - przedszkolaków;
           - uczniów klas I-III;
           - uczniów klas IV-VI. 
      Poruszana tematyka dotyczyła głównie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ale też odpowiedzialności nieletnich za swoje czyny
      i właściwego zachowania się w szkole i poza szkołą. 


      26 IX 2014 - Zajęcia edukacyjne w klasie II - przygotowanie smacznego drugiego sniadania - Sałatki klasy II


      03-04 października 2014 – Rajd Kleebergowski 


      Program PROJEKTOR – wolontariat studencki


      5 października 2014 – udział uczniów w programie edukacyjno-integracyjnym II Radzyńskiej Paraolimpiady 2014 TĘCZOWE ZABAWY (dyplom udziału)


      KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA – realizacja ogólnopolskiego programu dla klasy I


      Działania związane z przynależnością do Powiatowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie   (potwierdzenie)
      - udział w konkursie powiatowym na logo szkół promujących zdrowie
      - zaprezentowanie krótkiej inscenizacji związanej tematycznie z promocją zdrowia
      – wykonanie i prezentacja kanapek w ramach projektu „Pomysł na smaczne II śniadanie”
      10 października 2014 – udział w powiatowej imprezie promującej zdrowie.


      10 października 2014 - klasa VI pod opieka wychowawcy wyjeżdżała na pływalnię AQA Miś w Radzyniu Podlaskim 


       X 2014 Zakup zestawu BEZPIECZNE DZIECKO: kolorowy przyjazny dla dzieci OPIEKUN WĘDROWNICZEK                                                                                                                               i komplet kamizelek odblaskowych


      12 listopada 2014 roku odbyło się kolejne spotkanie z policjantami, którym tym razem towarzyszył specjalnie wyszkolony do zadań specjalnych pies rasy owczarek. Przy tej okazji policjanci uczyli młodzież szkolną i młodsze dzieci - jak zachować się, jak bronić się podczas ataku psa na człowieka.

      Drugi ważny problem dotyczący bezpieczeństwa poruszyła w tym dniu pani B. Salczyńska prowadząc z młodzieżą szkolną spotkanie na temat odpowiedzialności nieletnich za popełnione czyny karalne.podczas

      26.09.2014 – odbyła się pogadanka dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym –                   

      19 listopada 2014 roku gościliśmy uczniów z sąsiedniej szkoły podstawowej. Mecz piłki nożnej z Sobolami okazał się ciekawym elementem rozwijania umiejętności gier zespołowych.


      25 listopada 2014 - Dzień Pluszowego Misia stał się także okazją do wspólnych zabaw i ćwiczeń o charakterze sportowym. Tym razem w parach ze swoim ulubionym PLUSZAKIEM.


      Udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej – na rzecz osób niewidomych, niedowidzących i niepełnosprawnych - zbiórka funduszy.


      W ciągu całego roku szkolnego prowadzono zajęcia edukacyjne w klasach związane z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej.


      Całoroczna kontynuacja pozalekcyjnych zajęć sportowych w ramach programu MULTISPORT realizowanego
      z funduszy zewnętrznych.


      Styczeń 2015 roku - nasza szkoła wraz z Wójtem Gminy Ulan-Majorat była współorganizatorem Gminnego Turnieju Tenisa Stołowego, na który przybyli przedstawiciele wszystkich szkół  z terenu gminy wraz z nauczycielami w-fu i dyrektorami. Był to dzień niezapomnianych wrażeń, emocji i dobrej sportowej rywalizacji.


      III 2015Prelekcja psychologa – do rodziców i uczniów – na temat zdrowia psychicznego i fizycznego
      w ramach współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Radzyniu Podlaskim – mgr Elżbieta Welk Dołbień.


      10.04.2015prelekcja skierowana do pracowników szkoły i rodziców w związku z realizacją programu „Dzieciństwo bez próchnicy”


      26 kwietnia 2015 roku uczniowie klas IV-VI podczas spotkań profilaktycznych z przedstawicielkami SANEPiD-u w Radzyniu Podlaskim  poszerzyły swoją wiedzę na temat współczesnych zagrożeń związanych z alkoholizmem, nikotyną i narkotykami. 


      W grupach przedszkolnych zrealizowano działania w ramach programu Dzieciństwo bez próchnicy. W dniu
      26 kwietnia 2015 roku odbyły sie spotkania warsztatowe dla dzieci i prelekcje dla rodziców.  


      27 maja 2015 roku świętowaliśmy Dzień Matki - uczniowie pod opieką wychowawców przygotowali tematyczne występy . Były wiersze, tańce i krótkie inscenizacje z elementami wiedzy o zdrowiu i zdrowym odżywianiu. Gościnnie wystąpił też teatr OJOJOJ.


      W ciągu całego roku szkolnego oglądaliśmy ciekawe spektakle Internetowego Teatru dla Szkół. Ta forma kształtowania postaw uczniów poprzez żywy odbiór sztuk teatralnych stała się ciekawym poszerzeniem oferty edukacyjnej szkoły, a szeroka tematyka prezentowana podczas bezpośrednich transmisji niejednokrotnie uwzględniała edukację prozdrowotną.


      W czerwcu 2015 roku - uczestniczyliśmy w pikniku integracyjnym Sieciaki na wakacjach zorganizowanym w Radzyniu Podlaskim. Przewodni motyw spotkania to walka z cyberprzemocą.


      Przerwy w ruchu organizowano zazwyczaj w każdy kolejny czwartek. Rytmiczne ćwiczenia z elementami tańca wykonywano pod kierunkiem prowadzącego nauczyciela lub ucznia.


      Organizowano akcje o charakterze charytatywnym: zbierano drobne monety w ramach „Góry Grosza”, nakrętki na rzecz Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia; sprzedawano cegiełki dla Fundacji na rzecz Osób Niepełnosprawnych w Gdyni i kart y okolicznościowe i świąteczne oferowane przez Stowarzyszenie AMUN.


       Wspierając edukowanie dzieci i młodzieży w zakresie zdrowia realizowano programy:

      Moje dziecko idzie do szkoły; Nie pal przy mnie, proszę; Znajdź właściwe rozwiązanie; Czyste powietrze wokół nas; Mam kota na punkcie mleka; Klub Bezpiecznego Puchatka; Pogromcy zarazków; Kubusiowi Przyjaciele Natury.


      Kontynuowano programy ogólnopolskie Szklanka mleka i Owoce w szkole  


       

    •                           WAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z ZAKRESU        EDUKACJI PROZDROWOTNEJ W ROKU SZKOLNYM 2015/2016 

    •  

      23.09.2015 – prelekcja mgr Konrada Tarnowskiego z Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego skierowana do pracowników szkoły i rodziców związana z populacyjnym programem profilaktyki i wczesnego wykrywania raka macicy


      11 września 2015 (IX – XII 2015) Badania przesiewowe - realizacja programu badań przesiewowych słuchu u dzieci ze szkół podstawowych zamieszkałych na terenach wiejskich przeprowadzonych przez specjalistów w oparciu o współpracę KRUS i Stowarzyszenia Osób Niesłyszących i Niedosłyszących.


      06.10.2015 - udział w III Radzyńskiej Paraolimpiadzie.


      28 października 2015 - pogadanki dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym skierowane do wszystkich grup wiekowych - st. aspirant Mariusz Jeruzalski - WRD KPP w Radzyniu Podlaskim


      30 października 2015 - próbna ewakuacja w budynku szkoły.


      24.11,2015 - wyjazd rekreacyjno-integracyjny do kręgielni ARKABOS w Łukowie.


      26.11.2015 - warsztaty edukacyjne z zakresu ekologii przygotowane we współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Zamościu.


      10.01.2016 - noworoczna zabawa choinkowa połączona z konkursami i zabawami ruchowymi o charakterze sportowym.


      22.01.2016 - uroczysta akademia z okazjii Dnia Babci i Dziadka - konkursy, zabawy ruchowe z elementami tańca.


      11.02.2016 - zebranie z rodzicami - prelekcja P. mgr Elżbiety Welk Dołbień na temat wpływu domu rodzinnego na wychowanie dziecka, na jego zdrowie i samopoczucie w grupie rówieśniczej - Wychowawcza rola rodziny.


      11.03.2016 - inscenizacja Owoce i warzywa w ramach realizacji programu klas I-III ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM


      15.03.2016 - Szkolna Noc Bibliotek - impreza czytelniczo-sportowa połączona z propagowaniem czytelnictwa i promocją zdrowia


      11.04.2016 - turniej sportowy w ramach realizacji programu klas I-III ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM


      15.04.2016 – Koncert muzyczny o zdrowiu w wykonaniu Małej Orkiestry Dni Naszych – tematyka: zdrowie, bezpieczeństwo, cyberprzemoc.


      18.05.2016 - Za górami, za lasami, żyło zdrowie z dzieciakami - edycja programu RODZICE - DZIECIOM łącząca przekaz treści literackich z promocją zdrowia


      maj 2016 - współorganizacja i przeprowadzenie Gminnego Konkursu Historycznego.


      4/5 czerwca 2016 - I Noc Bibliotek - udział w ogólnopolskiej akcji propagującej czytelnictwo. Poszerzenie działań o elementy sportowo-rekreacyjne i prozdrowotne.


      07.06.2016 – wyjazd edukacyjny klas 0-III do Magicznych Ogrodów w Trzciance


      czerwiec 2016 - wyjazd edukacyjny na Roztocze - podsumowanie realizacji programu edukacyjnego; promocja zdrowia na wyjeździe - spływ kajakowy, gry i zabawy ruchowe na powietrzu; zajęcia sportowo-relreacyjne w parku linowym.


      9 czerwca 2016 - Dzień Rodziny - tanecznie i na sportowo - wielopokoleniowa impreza sportowo-rekreacyjna łącząca dobrą rodzinną zabawę ze sportem i rekreacją.


      10 czerwca 2016 – udział szkoły w powiatowym pikniku ekologiczno-zdrowotnym NATULALNIE ZDROWI:
      - uzyskanie i odebranie Powiatowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie
      - wręczenie nagrody dla Aleksandry Witek w związku ze zwycięstwem w konkursie plastycznym ………..


      czerwiec 2016 - występy szkolnego zespołu tanecznego na festynie Ósmego Koloru Tęczy.


      Organizacja akcji charytatywnych - Góra Grosza, zbieranie nakrętek na rzecz Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie, sprzedaż cegiełek na rzecz fundacji.


      Certyfikat Śniadanie Daje Moc – udział szkoły w ogólnopolskiej akcji w roku szkolnym 2015/2016 –(certyfikat)


                Certyfikat – udział przedszkolaków z Punktu i Oddziału Przedszkolnego w projekcie:
      Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców i opiekunów


      Cykliczne transmisje spektakli Internetowego Teatru dla Szkół wzbogacające ofertę edukacyjną szkoły, rozwijające ciekawość i wyobraźnię srtystyczną uczniów.


      Wyjazdy edukacyjne dwóch grup uczniowskich do Lublina.


      Rozwijano umiejętności sportowe na dodatkowych całorocznych zajęciach pozalekcyjnych w ramach projektu MULTISPORT we współpracy z LZS – realizacja ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Kontynuowano akcję WF z Klasą.


      Realizowano programy:

      Moje dziecko idzie do szkoły; Nie pal przy mnie, proszę; Znajdź właściwe rozwiązanie; Czyste powietrze wokół nas; Mam kota na punkcie mleka; Klub Bezpiecznego Puchatka; Kubusiowi Przyjaciele Natury.


      Kontynuowano program ogólnopolski Szklanka mleka i Owoce w szkole. 
      Włączono też w działania szkoły kilkukrotne zaopatrzenie uczniów w jabłka.  
         


       

    •                              WAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z ZAKRESU        EDUKACJI PROZDROWOTNEJ W ROKU SZKOLNYM 2016/2017 

    •  

      21 listopada 2016 – zorganizowanie ogólnodostępnego (dla pracowników szkoły, rodziców i innych zainteresowanych osób) spotkania z dietetykami z Centrum Naturhouse w Łukowie, w ramach którego odbyły się:

      - pomiary składu ciała (analiza zawartości tkanki tłuszczowej, wody metabolicznej, dystrybucji tkanki tłuszczowej, wieku metabolicznego);
      - konsultacje dietetyczne w związku z realizacją programu UWAGA NADWAGA;
      - prelekcja pt. PROSTE KROKI DO ZMIANY NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH poparta tematyczną prezentacją multimedialną;


      IX – XII 2016 Program badań przesiewowych słuchu u dzieci ze szkół podstawowych zamieszkałych na terenach wiejskich przeprowadzonych przez specjalistów w oparciu o współpracę KRUS i Stowarzyszenia Osób Niesłyszących i Niedosłyszących.


      Cały rok szkolny – Udział w VIII edycji programu Akademia Bezpiecznego Puchatka.

      Certyfikat potwierdzający udział w VIII edycji programu Akademia Bezpiecznego Puchatka w roku szkolnym 2016/2017.


      Certyfikat uczestnictwa – program edukacyjny OD UPRAWY DO POTRAWY – rozwijanie kompetencji, wiedzy, zainteresowań tematyką zdrowego żywienia oraz budujący pozytywne nawyki żywieniowe i postawę bycia świadomym konsumentem.


      W roku szkolnym 2016/17 zrealizowaliśmy program którego uwieńczeniem był zorganizowany w czerwcu 2017 roku wyjazd edukacyjny na Mazury.


       Rozwijano umiejętności sportowe na dodatkowych całorocznych zajęciach pozalekcyjnych w ramach projektu MULTISPORT we współpracy z LZS – realizacja ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.


       Prowadzono całoroczną  cykliczną edukację prozdrowotną poprzez realizację akcji, kampanii i programów o różnym zasięgu oraz szeroko pojętą celową współpracę z instytucjami wspierającymi np. z SANEPiD-em.

      Realizowano programy:

       Moje dziecko idzie do szkoły; Nie pal przy mnie, proszę; Znajdź właściwe rozwiązanie; Czyste powietrze wokół nas; Mam kota na punkcie mleka; Klub Bezpiecznego Puchatka;  Kubusiowi Przyjaciele Natury.


      Natomiast w ramach  programów ogólnopolskich Szklanka mleka i Owoce w szkole  uczniowie  otrzymywali  codzienne porcje mleka i świeżych sezonowych owoców lub warzyw. 

    •                           WAŻNIEJSZE WYDARZENIA Z ZAKRESU        EDUKACJI PROZDROWOTNEJ W ROKU SZKOLNYM 2017/2018 

    • 08 października 2017 - Udział uczniów i nauczycieli w V Radzyńskiej Paraolimpiadzie Tęczowe Zabawy:
      - opracowanie zasad konkurencji dla uczestników paraolimpiady;
      - przygotowanie stanowisk do rozgrywek i ich przeprowadzenie;
      - udział w konkursie na najbardziej Tęczową Kolorową Drużynę – II miejsce (dyplom);
      - przygotowanie najciekawszej Wesołej Piosenki Kibica Radzyńskiej Paraolimpiady – II miejsce (dyplom);
      - gościnne występy szkolnego zespołu tanecznego z klas VI-VII.


      18 stycznia 2018 - Uroczystość środowiskowa związana z obchodami Dnia Babci i Dziadka.
      Korzystając z okazji, iż na sali zgromadzili się seniorzy rodzin oraz wielu rodziców na spotkanie zaproszono p. Wiesławę Bęczek - mł. aspiranta KPP w Radzyniu Podlaskim, która po zaprezentowaniu części artystycznej w wykonaniu przedszkolaków i uczniów z klas I-VII wygłosiła pogadankę na temat bezpieczeństwa ludzi starszych. Zwróciła przy tym uwagę na propagowanie właściwych zachowań wśród mieszkańców i wręczyła zebranym ulotki nt. Bezpieczny senior.


      19.01.2018 - Spotkania p. Wiesławy Beczek z KPP w Radzyniu Podlaskim i wójta Gminy Ulan-Majorat p. Jarosława Koczkodaja z poszczególnymi oddziałami przedszkolnymi i zespołami klasowymi - pogadanki tematyczne na temat bezpieczeństwa uczniów i przekazanie materiałów odblaskowych w ramach akcji Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok.


      Udział w X edycji  ogólnopolskiego programu Kubusiowi Przyjaciele Natury (certyfikat)


      Certyfikat dla szkoły w związku z uczestnictwem w ogólnopolskim programie Śniadanie Daje Moc będącym elementem edukacji zdrowotnej.


      W bieżącym roku szkolnym  realizujemy we współpracy z Gminą Ulan-Majorat i WFOŚiGW kolejny już program ekologiczny. Uczniowie klas starszych przygotowali tematyczne prezentacje multimedialne dla młodszych kolegów. Odbywają sie konkursy o tematyce ekologiczno-zdrowotnej, a w dniach 11-14 czerwca planowany jest wyjazd edukacyjny obejmujący – Góry Świętokrzyskie wraz ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, zwiedzanie kopalni Soli w Wieliczce, Zakopane i Kraków.


      Od początku roku szkolnego odbywają się sportowe zajęcia pozalekcyjne w związku z realizacją programu MULTISPORT - finansowanie zewnętrzne ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.


      Sukcesywnie realizowane są następujące programy prozdrowotne (głównie we współpracy z Powiatowym Inspektoratem SANEPiD-u):

      Moje dziecko idzie do szkoły;
      Nie pal przy mnie, proszę;
      Znajdź właściwe rozwiązanie;
      Czyste powietrze wokół nas;
      Mam kota na punkcie mleka;
      Trzymaj Formę;
      Klub Bezpiecznego Puchatka;   
      Kubusiowi Przyjaciele Natury.


      Kontynuowane sa także programy ogólnopolskie Szklanka mleka i Owoce w szkole w ramach których uczniowie otrzymują mleko i porcje świeżych owoców lub warzyw. 

       

       


       

       29

       

    brak danych
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
      • tel/fax (83) 351 80 01
      • Kolonia Domaszewska 8 21-307 Ulan-Majorat Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych