• Informacje na temat zajęć Wychowanie do życia w rodzinie.

Przedmiot Wychowanie do życia w rodzinie jest realizowany od klasy IV do VIII szkoły podstawowej.  Część tematów jest omawiana z podziałem na grupy chłopców i dziewcząt,  dzięki takiemu podziałowi uczniowie na zajęciach czują się swobodniejsi niż w grupie koedukacyjnej. Wbrew ogólnemu przekonaniu na zajęciach WDŻ podejmowane są nie tylko tematy związane z seksualnością człowieka a przede wszystkim tematy związane z wartością rodziny – jej zadaniami. Podejmowane są zagadnienia związane z przyjaźnią, koleżeństwem, samowychowaniem, pielęgnowaniem własnych zainteresowań, rozwojem i wzrostem, oczywiście nie tylko tym fizycznym. Mówimy o dzisiejszych zagrożeniach, płynących z różnych źródeł, uzależnieniach i ich konsekwencjach. Poznajemy zasady savoir – vivre a także mówimy o tolerancji i poszanowaniu innych kultur, ras, religii i szacunku do każdego człowieka.  Tematy zajęć dostosowane są na danym poziomie do możliwości percepcyjnych uczniów. Czasami tematy poruszane na zajęciach wychodzą od uczniów i wspólnie próbujemy znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania, zagadnienia. Dbamy wspólnie, żeby na zajęciach panowała swobodna, przyjazna, rodzinna atmosfera.

Podstawa programowa została podzielona na sześć działów tematycznych:

1. Rodzina
        2. Dojrzewanie
        3. Seksualność człowieka.
        4. Życie jako fundamentalna wartość.
        5. Płodność.
        6. Postawy