• PROMUJEMY ZDROWIE

        •  

          W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła przystąpiła do Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Działania związane z tym przedsięwzięciem skierowane do wszystkich grup społeczności szkolnej będą ukierunkowane na szeroko pojętą promocję zachowań prozdrowotnych. Zamierzamy kontynuować sprawdzone formy wszechstronnego rozwoju uczniów, poszerzać ofertę edukacyjną szkoły związaną z aktywnością fizyczną, sportem, turystyką oraz rozwojem uzdolnień i zainteresowań uczniów. Dążąc do osiągnięcia celów w zakresie promocji zdrowia będziemy organizatorami różnorodnych interdyscyplinarnych działań, weźmiemy też udział w wielu akcjach o zasięgu pozaszkolnym wzmacniających nasze starania w kierunku uzyskania wysokich standardów związanych z bezpieczeństwem i promocją zdrowia.
               

                                                                 WAŻNIEJSZE WYDARZENIA W ROKU SZKOLNYM 2013/2014                                                                                                                                           

          OBRADY  SPORTOWEGO  OKRĄGŁEGO STOŁU

          10 października w naszej Szkole miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – Obrady Sportowego Okrągłego Stołu. Przeprowadzona debata była kolejnym etapem ogólnopolskiego programu WF z klasą, do którego przystąpiliśmy.
          W debacie uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele, a wśród zaproszonych gości był Pan Jan Łaski – Wójt Gminy Ulan-Majorat oraz przedstawiciele Rady Rodziców z Przewodniczącą Panią Joanną Zborowską na czele.
          Spotkanie miało na celu wymianę opinii i pomysłów na nowoczesne lekcje wychowania fizycznego i zajęcia pozalekcyjne, a także wypracowanie wniosków: nad czym warto jeszcze popracować, aby mogły być one jeszcze bardziej wartościowe i atrakcyjniejsze dla uczniów. Podczas Sportowego Okrągłego Stołu wszyscy wspólnie zdecydowali, jaka aktywność będzie realizowana w ramach udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole.

          Szukano odpowiedzi na pytania:

          • Co konkretnie chcemy poprawić?
          • Co możemy zrobić własnymi siłami w oparciu o istniejącą bazę szkolną?
          • Jakiego wsparcia z zewnątrz potrzebujemy, aby osiągnąć założony cel?

          W ramach przygotowania do debaty uczniowie brali udział w anonimowym badaniu ankietowym dotyczącym lekcji wf-u. Na spotkaniach z wychowawcami wypracowano propozycje wniosków do realizacji w dalszej edukacji sportowej.
                          Obrady zorganizowano w nowej Sali gimnastycznej, gdzie w poszczególnych sektorach okrągłego stołu zasiadły wszystkie zainteresowane strony. Przyczyniło się to do osiągnięcia odpowiedniego poziomu swobody, pozwoliło na uporządkowanie przebiegu dyskusji i dało możliwość sprawnego głosowania nad zaproponowanymi wnioskami.
                          Dyrektor  Szkoły Pani Teresa Wierzchowska przywitała wszystkich i zachęciła do aktywnego udziału, po czym koordynator projektu Pan Artur Piotrowski poinformował o założeniach programu WF z klasą i głównym celu spotkania. Następnie przedstawiciele kolejnych klas  przedstawili po 3 wypracowane przez siebie wcześniej wnioski, które poddano głosowaniu.

          Główne propozycje zmian i rekomendacje do pracy to:

          1. Zwiększyć ilość zajęć z piłki nożnej.
          2. Zorganizować rodzinny Dzień Sportu.
          3. Urozmaicić ćwiczenia gimnastyczne.
          4. Organizować wycieczki rowerowe.
          5. Wprowadzić lekcje wf-u według pomysłów uczniów.
          6. Zorganizować treningi sztuki walki.


          W dalszej części debaty analizowano poszczególne punkty, a zasadność każdego z wniosków rozpatrywano pod kątem bazy placówki, możliwości nauczycieli, sposobu organizacji oraz potencjalnego wsparcia z zewnątrz. W wyniku otwartej, rzetelnej, bardzo owocnej w spostrzeżenia i pomysły dyskusji oraz  demokratycznego głosowania przyjęto do realizacji wniosek klasy V  - wprowadzić lekcje wf-u według pomysłów uczniów.
                          Atrakcyjnym uzupełnieniem spotkania była przygotowana przez nauczyciela wspomagającego Panią Ewę Krupę prezentacja multimedialna, filmiki z udziałem polskich olimpijczyków propagujące aktywne uprawianie sportu, wspólna rozgrzewka oraz zabawa przy dźwiękach piosenki Skaczcie do góry. O dokumentację fotograficzną przedsięwzięcia zadbała Pani Zofia Szczuchniak.
                          Sportowy Okrągły Stół osiągnął swoje cele. Warto było przeprowadzić taką debatę. Spojrzenie na zajęcia wychowania fizycznego oczami dzieci i rodziców to nowe bezcenne doświadczenie w pracy szkoły, a przyjęty do realizacji wniosek jest realny i podniesie atrakcyjność oferty dydaktycznej placówki. Szkoła dysponuje bardzo dobrym zapleczem: nowoczesna hala sportowa z węzłem sanitarnym, siłownia, sala lustrzana, boiska. Pozwoli to na pełne wykorzystanie jej potencjału w pracy z dziećmi.
                          Społeczność szkolna dziękuje wszystkim zaangażowanym stronom za owocną współpracę i liczy na dalszą pomoc przy realizacji założeń programu WF z klasą.                                                                                                                                                  

          REALIZACJA PROGRAMU PROFILAKTYCZNEGO

          Jednym z bardzo ważnych elementów koncepcji pracy Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy jest kreowanie jej jako placówki bezpiecznej i przyjaznej uczniowi. W tym celu corocznie  realizowane są programy profilaktyczne podejmujące zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i zdrowia.
          W bieżącym roku szkolnym szeroko pojęta edukacja prozdrowotna uwzględnia udział szkoły w wielu ogólnopolskich programach oraz współpracę z instytucjami wspomagającymi nas w procesie wychowania. Poza popularnymi programami poszukuje się takich rozwiązań, które harmonijnie wspierają, motywują i dopingują uczniów do troski o własne zdrowie i bezpieczeństwo.
          O stanie zdrowia decyduje wiele czynników. Znaczący wpływ na zdrowie, wzrost, rozwój i dobre samopoczucie ucznia ma prawidłowe odżywianie.
          W celu uzyskania specjalistycznego wsparcia we właściwej edukacji, Pani Dyrektor Teresa Wierzchowska zwróciła się do Firmy Naturhause, a jej przedstawiciele   przeprowadzili w dniu 5 listopada zajęcia edukacyjne z dwoma grupami wiekowymi – przedszkolaków i uczniów. W ramach realizacji projektu Uwaga nadwaga, który ma na celu zwrócenie uwagi na prawidłowe nawyki żywieniowe, będące skuteczną profilaktyką nadwagi i otyłości, każde dziecko dowiedziało się o cechach prawidłowego odżywiania; o tym, co powinien zawierać codzienny talerz zdrowia. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w warsztatach kształcących umiejętność właściwego doboru produktów do spożycia tak, aby uwzględniały wszystkie składniki odżywcze, zachowując odpowiednie dla danej grupy proporcje. Analizowano piramidę zdrowia, gdzie nawet maluchy popisywały się dużą wiedzą na temat żywienia i różnych produktów spożywczych.  Dokonano pomiarów wzrostu i wagi; obliczano BMI dla starszaków; wskazywano dobre praktyki z zakresu żywienia i odżywiania.

          Odbyło się również tematyczne spotkanie ze wszystkimi rodzicami  oraz bezpłatne indywidualne porady i konsultacje dietetyczne.

          Spośród  innych znaczących działań podnoszących stan bezpieczeństwa uczniów i propagujących zachowania prozdrowotne należy wymienić pogadanki tematyczne z BRD przeprowadzone przez policjantów z Powiatowej Komendy Policji w Radzyniu Podlaskim, występy artystów teatru objazdowego, czy też wskazywanie alternatywnych zorganizowanych form spędzania czasu wolnego – wyjazdy uczniów do Kręgielni, zajęcia edukacyjne w mobilnym Planetarium;  udział w Rajdzie, realizacja programów WF z klasą; Droga i ja; Mam kota na punkcie mleka itp.

          (Dokumentacja fotograficzna różnych przedsięwzięć z zakresu profilaktyki i edukacji prozdrowotnej znajduje się w Albumach Fotograficznych).

                                                                                                                                                                      Zofia Szczuchniak

             XX RADZYŃSKIE MARSZE NA ORIENTACJĘ „AZYMUCIAK 2013”

          W dniach 15 – 17 listopada b.r. Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy stała się gościnną bazą największego i najważniejszego rajdu zorganizowanego przez radzyński Oddział PTTK. Jubileuszowe, bo już XX Radzyńskie Marsze na Orientację „Azymuciak 2013”, to impreza posiadająca rangę ogólnopolską rozwijająca wśród młodzieży i dorosłych zamiłowanie do sportu, turystyki i rekreacji.

          Podczas rajdu, w którym wystartowało 188 zawodników z różnych stron Polski podzielonych na cztery kategorie wiekowe, odbyły się dwa dzienne etapy specjalistycznych turystycznych marszów na orientację i trzeci o charakterze nocnym. Autorzy przygotowali urozmaicone trasy marszów o zróżnicowanym stopniu trudności dla poszczególnych grup.

          W kategorii TD (dzieci – osoby ur. w 2000 r. i później) zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Czemiernikach w składzie Maksymilian Kurowski i Arkadiusz Wójtowicz, w kategorii TM (młodzież – osoby ur. w latach 1997-99) największą znajomością mapy
          i kompasu wykazali się uczniowie I LO w Radzyniu Podlaskim – Michał Kołodziej i Przemysław Musiatowicz, w kategorii TJ (juniorzy – osoby ur. w latach 1994-96) pierwsze miejsce zajął Paweł Karpiński z ZSP w Radzyniu Podlaskim, z kolei w kategorii TS (seniorzy – osoby ur. w 1993 r. i wcześniej) zwyciężyli
          ex aequo Ireneusz Szyndlarz i Sławomir Frynas z Białej i Lublina oraz Aleksandra Zgoda i Piotr Zgoda reprezentujący Klub Imprez na Orientację „Skróty”
          z Radomia.

          Puchary dla zwycięskich drużyn ufundował Pan Jan Łaski – Wójt Gminy Ulan-Majorat – obecny  w murach Szkoły w dniu rozpoczęcia i oficjalnego zakończenia imprezy. Pozostałe nagrody zakupiono z funduszy Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych, a finansowego wsparcia udzieliło też Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim i Urząd Marszałkowski w Lublinie.

          Młodzież z naszej Szkoły Podstawowej często uczestniczy w różnych formach turystyki kwalifikowanej. Obecnie, gdy byliśmy współgospodarzami rajdu sportowo-rekreacyjnego, do zmagań z mapą, kompasem i trudami marszów, stanęło 15-tu uczniów z klasy V i VI oraz gościnnie 4-osobowa grupa z Gimnazjum w Ulanie. Opiekę sprawowali nauczyciele: Pani Ewa Krupa, Pani Zofia Szczuchniak i Pan Artur Piotrowski, którzy wraz z bardzo zaangażowaną w sprawną organizację Panią Dyrektor Teresą Wierzchowską dzielnie wspomagali w pracach Pana Roberta Mazurka – głównego sędziego imprezy i Pana Bogdana Fijałka – prezesa Radzyńskiego Oddziału PTTK oraz czuwali nad bezpiecznym nocnym odpoczynkiem uczestników.

          Radzyński Oddział PTTK przy współpracy z Gminą Ulan-Majorat wydał w ramach imprezy mapę turystyczną oraz zestaw dziesięciu pocztówek prezentujących wybrane zakątki gminy. Każdy z uczestników rajdu otrzymał te wydawnictwa w ramach świadczeń.  Wymienione publikacje wraz z licznymi artykułami i notatkami w prasie lokalnej stały się elementem promocji gminy i szkoły w środowisku.

          Poza głównymi turystycznymi marszami na orientację odbyły się konkursy: krajoznawczy, wiedzy o gminie Ulan-Majorat i inO konkurs. Przedstawiciel ze SP
          w Domaszewnicy – uczeń klasy V Jakub Cieślak wywalczył II miejsce w konkursie wiedzy o kraju,
          a wyłoniony po dogrywce zwycięzca konkursu wiedzy
          o gminie – Jakub Król z Serocka został zaproszony przez Pana Wójta na grudniową Sesję Rady Gminy.

          Organizatorzy i gospodarze rajdu zadbali o przyjemności podniebienia – wszystkim uczestnikom zapewniono gorący obiad w budynku szkoły i rozgrzewającą herbatę na etapach marszu. Pogoda, jak na  późnojesienną porę roku, dopisała; zabawa była znakomita, a wrażeń wiele. Mimo zmęczenia – uczestnicy bardzo zadowoleni.

          W podsumowaniu całości imprezy Pani Dyrektor Teresa Wierzchowska podkreśliła, iż wszyscy uczestnicy rajdu wykazali się wysoką kulturą. Użytkowane pomieszczenia i obejście szkoły pozostawiono w należytym stanie. Takie zachowanie daje powody, aby w przyszłości kontynuować współpracę z instytucjami turystyczno-krajoznawczymi. Jako Dyrektor, nauczyciel i rodzic dostrzegam wartość wychowawczą i edukacyjną takich przedsięwzięć. Zwiększają  one dzieciom nie tylko możliwości poznawcze i kształcące, ale także są alternatywą dla  właściwego spędzania czasu wolnego, doskonalą ich umiejętności interpersonalne i są okazją do nawiązywania nowych znajomości koleżeńskich.

           W opinii wszystkich uczestników przeważało zdanie, że chętnie wróciliby tu w najbliższych latach, co bardzo cieszy domaszewską społeczność szkolną, jako współgospodarzy tej wspaniałej imprezy.

                                                                                                                                                                     Zofia Szczuchniak

          "SZKOŁA W RUCHU"

          Nasza placówka podejmuje wiele działań w celu uaktywnienia dzieci i młodzieży. Kontynuacją przyjętego w bieżącym roku szkolnym kierunku rozwijania sprawności ruchowej w ramach trwającego  ROKU SZKOŁY W RUCHU jest udział w kolejnej ogólnopolskiej Akcji MEN "Ćwiczyć każdy może". W jej ramach nauczyciele podejmują różne inicjatywy na rzecz aktywności fizycznej.

          Szczególne i istotne znaczenie dla rozwoju młodego człowieka ma zorganizowany i kierowany ruch w postaci tańca. Pozytywnie oddziaływuje on na cały organizm, jest więc także świetnym elementem terapii: normalizuje napięcia nerwowe i emocjonalne, daje poczucie odprężenia i relaksu. Każde dziecko lubi zabawy ruchowe, które w naturalny sposób zaspokajają potrzebę aktywności.  

          Od miesiąca grudnia przedszkolaki i uczniowie spotykają się w sali gimnastycznej, gdzie raz w tygodniu uczestniczą we wspólnej zabawie. Podczas dużej 20-minutowej  "Aktywnej przerwy" nie biegają bezmyślnie po korytarzach tylko w bezpieczny sposób bawią się pod kontrolą nauczycieli, naśladując ciekawe układy ruchowe.

          17 grudnia Pani  Anna Celińska - wychowawce Punktu Przedszkolnego - zaproponowała dzieciom Hawajski układ taneczny "Epoi tai" oraz "Gimnastyczny blues". Ta forma aktywności bardzo  spodobała się całej społeczności szkolnej. Przedszkolaki i uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w nowych zajęciach. Ich harce przy rytmicznych dźwiękach zostały uwiecznione na fotografiach.

          Zapraszamy do galerii. ALBUMÓW FOTOGRAFICNYCH.

          Opis działań podejmowanych przez Punkt Przedszkolny znajduje się pod adresem:

          https://www.facebook.com/pages/Punkt-Przedszkolny-w-Domaszewnicy/484887358290380

           

                                                                                                                                    Administrator - Zofia Szczuchniak

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
      • tel/fax (83) 351 80 01
      • Kolonia Domaszewska 8 21-307 Ulan-Majorat Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych