• UROCZYSTOŚĆ ŚRODOWISKOWA - 18 MAJA 2013 ROKU

        •  

               „Choć lata mijają, wciąż żyje ta szkoła, w której wspomnień nadeszła dziś pora…”
          -
          p
          od takim hasłem odbyła się 18 maja 2013 roku w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy
          uroczystość środowiskowa związana z obchodami 75-lecia tej placówki.

          O godzinie 13.30 rozpoczęła się w sali gimnastycznej Msza Święta, którą celebrował ksiądz Krzysztof Baryga – Dyrektor Wydziału Nauczania Kurii Siedleckiej i ksiądz Jan Dudka – proboszcz miejscowej parafii Św. Zofii w Zofiborze. Homilię wygłosił ksiądz Krzysztof, a oprawę mszy: teksty liturgiczne, śpiew psalmu i modlitwę wiernych prowadzili przedstawiciele rodziców, nauczycieli i uczniów.

          Po skończonym nabożeństwie i odśpiewaniu hymnu państwowego wszystkich zebranych powitała Pani Dyrektor Teresa Wierzchowska – prowadząca Szkołę od 1 września 2004 roku. W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości: Pan Jerzy Rębek – Poseł na Sejm RP, Pan Tadeusz Sławecki –  Sekretarz Stanu MEN, Pan Sławomir Sosnowski – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Pan Andrzej Mironiuk – Kierownik Zamiejscowego Oddziału w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie, Pan Jan Łaski – Wójt Gminy Ulan–Majorat z żoną. Swoją obecnością zaszczycili nas także dyrektorzy i prezesi organów powiatowych Sanepidu, Banku Spółdzielczego, wójtowie gmin z terenu powiatu radzyńskiego, dyrektorzy szkół, Radni Rady Gminy Ulan–Majorat, pracownicy Urzędu Gminy i sołtysi. Wśród zacnych gości nie zabrakło też byłych dyrektorów Szkoły, nauczycieli emerytów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz wielu darczyńców – przyjaciół Szkoły. Na wypełnionej po brzegi sali zgromadziła się cała społeczności szkolna i większość mieszkańców trzech miejscowości.

          Kontynuując uroczystość, zaprezentowano część artystyczną. Montaż słowno-muzyczny wsparty bogatą prezentacją multimedialną był syntezą wieloletniej historii Szkoły, podróżą w czasie od roku 1937, czyli od czasu powstania placówki, do współczesności. Zebrani mieli okazję zobaczyć, jak wyglądali dawni i obecni uczniowie, usłyszeć też znane melodie. Zabawa była niezwykle udana – licznymi oklaskami nagradzano recytatorskie, wokalno-taneczne i sportowe popisy i dzielnych druhów absolwentów, i wszystkich uczniów, i najmłodszych – zaledwie kilkuletnich szpanujących przedszkolaków. Podziękowaniem dla artystów były słodycze ufundowane przez Wójta Gminy.

          Po występach artystycznych głos zabrał Pan Jan Łaski - Wójt Gminy Ulan-Majorat, który z okazji  jubileuszu wręczył wszystkim pracownikom nagrody finansowe.  W  wystąpieniach Pana Wójta i kolejnych zaproszonych gości podkreślano dorobek i osiągnięcia szkoły, wspominano dawnych nauczycieli, kierowników i dyrektorów szkoły. Na ręce Pani dyrektor składano gratulacje, życzenia i okolicznościowe upominki dla szkoły. Goście życzyli całej szkolnej społeczności i wszystkim ludziom zaangażowanym w kreowanie pozytywnego wizerunku tej placówki dalszych wspaniałych sukcesów, wielu radosnych chwil w codziennym życiu oraz realizacji ambicji zawodowych i spełnienia osobistych marzeń.

          Podsumowaniem uroczystości było kolejne wystąpienie Pani Dyrektor, która podkreśliła, że „…75-lecia na trwale wpisze się w życie szkoły i całego społeczeństwa lokalnego, dlatego też, jesteśmy bardzo wdzięczni, że zechcieliście Państwo razem z nami dzielić tę ogromną radość... Doceniamy wszelkie dobro skierowane w stronę naszej szkoły. Obfitość kluczowych inwestycji oświatowych, wśród których najistotniejszymi są: funkcjonujący od dziesięciu lat nowy budynek szkoły, oddany do użytku dwa lata temu atrakcyjny plac zabaw i otwarta w ubiegłym roku sala gimnastyczna – świadczą o tym, że rozwój oświaty jest dla organu prowadzącego zadaniem priorytetowym. Dlatego też w stronę Pana Jana Łaskiego – Wójta Gminy Ulan Majorat – kieruję szczególne podziękowania. Panie Wójcie, w imieniu własnym, Grona Pedagogicznego i całej społeczności szkolnej dziękuję za Pana starania, osobiste zaangażowanie i wszelkie dobro, którego doświadczamy z Pana strony. Proszę przyjąć od nas - nauczycieli i pozostałych pracowników szkoły skromną statuetkę - pamiątkę z dzisiejszej uroczystości”.

          Następne podziękowania popłynęły do długoletnich nauczycieli: Pani Zofii Szczuchniak, Mirosławy Kazaneckiej i Anny Bogusz – za twórczą i kreatywną pracę, za poszukiwanie zawsze najlepszych rozwiązań oraz otwartość i wrażliwość na potrzeby dzieci. Życząc dalszej owocnej pracy i sukcesów zawodowych wręczyła pamiątkowe statuetki.

          Podziękowania za  trudną  i również owocną pracę w minionych latach oraz okolicznościowe pamiątki otrzymali też obecni na spotkaniu wszyscy byli dyrektorzy placówki.                                         

          Z kolei nauczyciele i inni pracownicy Szkoły wyrazili swoją ogromną radość i podziękowali Pani Dyrektor Teresie Wierzchowskiej za kreatywność i wielkie zaangażowanie w pełnienie  kierowniczej funkcji w szkole, która w ciągu minionych 9 lat szczególnie rozkwitła i wypiękniała. Pamiątkowa statuetka, dyplom i bukiet kwiatów - to wyrazy wdzięczności złożone na Jej ręce.

          Trwając w atmosferze podziękowań Pani Dyrektor Teresa Wierzchowska w swoim końcowym przemówieniu wyraziła ogromną wdzięczność wszystkim zacnym gościom, którzy wraz ze społecznością lokalną tworzą historię naszej szkoły.. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do Pana Ministra Tadeusza Sławeckiego i Kuratora Andrzeja Mironiuka: „To dla nas ogromny zaszczyt gościć Panów wśród społeczności szkolnej. Obecność tak wysokich władz oświatowych w dniu jubileuszowego święta jest dla nas ogromnym wsparciem i potwierdzeniem, że kierunek rozwoju  oświatowego naszej szkoły znajduje w Państwa oczach potwierdzenie i akceptację”. 

          Słowa podziękowania skierowali do dyrekcji, wójta i zaproszonych gości przedstawiciele Rady Rodziców i prezes miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej..

          Na zakończenie podniosłego spotkania wszyscy zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe okolicznościowe breloczki i długopisy oraz kwiaty – wyraz ogromnej wdzięczności zamkniętej w płatkach herbacianych róż.

          Uzupełnieniem uroczystości była bogata wystawa fotograficzna obrazująca historię szkoły, zbiór dokumentów i kronik szkolnych oraz prezentacja multimedialna z różnych działań podejmowanych w szkole. Wszystkim chętnym udostępniono też jubileuszową księgę do pamiątkowych wpisów, a  wspólny obiad stał się dla zaproszonych gości, przyjaciół Szkoły i gospodarzy, okazją do wesołych, pełnych refleksji i wspomnień rozmów. .

                                                                                                                                                                  Zofia Szczuchniak

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
      • tel/fax (83) 351 80 01
      • Kolonia Domaszewska 8 21-307 Ulan-Majorat Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych