Uwaga, rodzicu! Twoje dziecko lubi grać w gry i zastanawiasz się:
Jak gry mogą pomóc w rozwoju?
Czy granie może szkodzić?
Jak wybrać grę dla dziecka?
Mamy coś dla Ciebie! Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poradniku:
Uwaga, rodzicu! Twoje dziecko lubi grać w gry i zastanawiasz się:
Jak gry mogą pomóc w rozwoju?
Czy granie może szkodzić?
Jak wybrać grę dla dziecka?
Mamy coś dla Ciebie! Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poradniku:
Nowa galeria Z ekologią za pan brat została dodana do albumu fotograficznego
W życiu codziennym dokonujemy wielu wyborów, które mają wpływ na środowisko, tego staramy się uświadomić młodemu pokoleniu, jak ważne są działania poszczególnych członków społeczności w ochronie środowiska. W trosce o zdrowie swoje i naszej planety bierzemy udział w działaniach mających na celu jego ochronę. Jako szkoła angażujemy się w kampanie promujące ekologię, a wszystko po to, by być zdrowszym, by nasza mała ojczyzna była miejscem przyjaznym, do którego chce się wracać. Dlatego też nawiązaliśmy współpracę z Zieloną Firmą z Krakowa, dzięki czemu uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą wzięli udział w kampanii promującej zachowania ekologiczne pod hasłem Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie i życie człowieka. Alternatywne źródła energii. Siódmoklasiści pogłębili swoją wiedzę o wpływie zanieczyszczeń na zdrowie oraz dowiedzieli się o alternatywnych źródłach energii i ich efektywności na naszym terenie. Było to wartościowe przedsięwzięcie, gdyż nie tylko podejmowało tematy proekologiczne i zdrowotne, ale pokazało, jak ważna jest zbiorowa odpowiedzialność za środowisko, w którym żyjemy. Lekcja pokory względem matki natury zakończona została konkursem, w których wyróżnieni i nagrodzeni zostali następujący uczniowie: Julia Żądełek, Mikołaj Lemiech i Maksymilian Sochacki.
Lucyna Warpas
W piętek 12 lutego w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy odbyła się niezwykle ważna uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej.
Pierwszoklasiści w obecności Dyrektor Szkoły, Wójta Gminy Ulan- Majorat oraz Rodziców zaprezentowali krótki program artystyczny, w którym zdali swój pierwszy ważny egzamin na ucznia.
Po akcie ślubowania dzieci oficjalnie zostały przyjęte w poczet uczniów szkoły i stały się pełnoprawnymi członkami naszej społeczności. Otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz zostały obdarowane przez Pana Wójta i Panią Dyrektor przyborami szkolnymi oraz łakociami, natomiast na zakończenie Rada Rodziców sprawiła najmłodszym uczniom słodką niespodziankę.
Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami. Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was nieustającą radością!
We wtorek, 9 lutego, w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i lokalnym. Założeniem jest również łączenie zaangażowania wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
Dodatkowo 9 lutego nauczyciele z naszej szkoły wzięli udział w konferencji adresowanej do przedstawicieli sektora edukacyjnego, organizacji pozarządowych oraz praktyków pracujących z dziećmi. Ze względu na trwającą epidemię odbyła się ona w formie online.
XIV Gminny Konkurs i VII Przedszkolny Przegląd Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych pod patronatem Wójta Gminy Ulan-Majorat już za nami. Ogromnie cieszymy się z osiągnięć naszych uczniów: III miejsca Nikoli Maliszewskiej oraz II miejsca Sandry Strzyżewskiej i przedszkolaczków - II miejsca Zofii Ścioch, Mai Wielgosz, Magdaleny Żądełek i Igora Chromińskiego. Doceniamy również zaangażowanie całych rodzin, które w swoich domach potrafiły melicznie
i scenograficznie stworzyć przedsmak świątecznej magii podczas rodzinnego kolędowania: II miejsce Oliwii, Igi, Natalii, Ewy i Pawła Jawoszków oraz wyróżnienie dla Aleksandra, Gabrieli, Antoniego i Zofii Ściochów.
Gratulujemy sukcesów!
Chociaż tegoroczne święta zapowiadają się wyjątkowo niecodziennie, uczniowie Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy w ramach wolontariatu aktywnie włączyli się w różne przedsięwzięcia służące wzmacnianiu więzi międzypokoleniowych, budowaniu wspólnot oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za innych, również naszych braci mniejszych.
W okresie przedświątecznym wykonali piękne kartki z życzeniami dla sąsiadów i osób samotnych z naszej miejscowości oraz pensjonariuszy Domu Seniora w Świderkach. Zebraną pomoc w postaci darów dla zwierząt przekazano Stowarzyszeniu Empatyczni z Radzynia Podlaskiego. Ta świąteczna misja, której podjęli się nasi wychowankowie to dowód na to, że najpiękniejsze są proste dziecięce odruchy serca, które wraz z ciepłymi życzeniami spowodują, że w ten wyjątkowy czas na twarzach obdarowanych zagości uśmiech i pogoda ducha.
Serdecznie dziękuję dzieciom, rodzicom i wychowawcom za zaangażowanie w akcję Razem na święta oraz okazanie wsparcia również tym, którzy o nie nie potrafią się upomnieć.
Teresa Wierzchowska
W tym roku szkolnym ferie zimowe dla uczniów z całego kraju odbędą się w jednym terminie i potrwają od 4 do 17 stycznia 2021 r. Przyjęte rozwiązanie dotyczące tegorocznych ferii, zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów, ma na celu istotne zmniejszenie mobilności uczniów i ich rodzin w następnych kilku tygodniach. To działanie, dzięki któremu będzie można znacząco wpłynąć na rozprzestrzenianie się COVID -19.
Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy wyróżniona w projekcie Rzadkie i ginące gatunki zwierząt województwa lubelskiego - konkurs plastyczny ogłoszony na stronie Kuratorium Oświaty w Lublinie i dofinansowany ze środków WFOŚ i GW. Praca uczennicy Olgi Szymanek została doceniona przez komisję konkursową jako jedna z 90, z ponad 1000 i pretenduje do drugiego etapu tego projektu. Gratulujemy sukcesu.
Teresa Wierzchowska
Z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że nasza szkoła już wkrótce otrzyma od Państwowego Instytutu Badawczego NASK OSE 25 Szkolnych Pakietów Multimedialnych, z których każdy składa się z tabletu HUAWEI MediaPAd 5 wraz z usługą mobilnego dostępu do internetu (usługa LTE), klawiatury bezprzewodowej, etui i rysika. Powyższy sprzęt będzie stanowić dodatkowe wsparcie dla nauczycieli i uczniów w nauce zdalnej oraz przyczyni się do usprawnienia procesu edukacji cyfrowej i dostępu do treści w sieci. Wartość pakietu to 24 261,75 zł. Cieszymy się ogromnie, że po raz kolejny współpraca z OSE przynosi wymierne efekty (Pracownia multimedialna składająca się z 16 laptopów to nagroda w rozstrzygniętym już konkursie #OSEwyzwanie, zorganizowanym przez NASK i Ministerstwo Cyfryzacji ; Konkurs „Smartfon w książce czy książka w smartfonie? Pomysł–Projekt–Inspiracja”.), dzięki czemu placówka w bardzo szybkim tempie wkracza w dobę cyfrowej i nowoczesnej szkoły.
Teresa Wierzchowska
W atmosferze oczekiwania, zachwytu i nieukrywanej radości dzieci z OP, PP oraz klas I- III Szkoły Podstawowej W Domaszewnicy powitały tegorocznego Mikołaja. Do tego ważnego wydarzenia przygotowywały się przez ostatnie dni uczestnicząc w spotkaniu online z głównym bohaterem i p. Choinką. Bawiły się, tańczyły, jeździły saneczkami oraz prezentowały przed gościem swoje umiejętności meliczne i recytatorskie i tym zachowaniem w pełni zasłużyły na prezenty. Mikołaj doskonale wiedział, że nie wszystkim milusińskim może przekazać dary osobiście, dlatego pojawił się na zajęciach online i na ręce wychowawców przekazał prezenty dla całej klasy. Cieszymy się, że i w tym roku o nas pamiętał, choćby po to, aby na wszystkich twarzyczkach zagościł promienny uśmiech.
Nie ma dzieci – są ludzie,
Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek. Nie dopiero będzie, a już. […].
J. Korczak
20 listopada obchodziliśmy w naszej szkolnej społeczności Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka – wyjątkowy dzień w roku, podczas którego oczy wszystkich skierowane są na dzieci. Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa.
Pomimo nauczania zdalnego, wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w jego obchodach. Zarówno starsi jak i najmłodsi mogli dowiedzieć się, przypomnieć sobie czy też uzupełnić już posiadane informacje, o tym, jakie akty prawne regulują jego prawa: Konwencja o prawach dziecka ONZ, Konstytucja RP oraz Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka. Istnieje również wiele instytucji zajmujących się ochroną dzieci, powstały specjalne telefony zaufania, gdzie najmłodsi mogą zwrócić się o pomoc. To tyko niektóre informacje przekazane i omówione w formie prezentacji na zajęciach z wychowawcami klas I-VIII pod hasłem Tylko dziecko może zmienić świat inspirowanym utworem Heal the world. Natomiast nasi milusińscy chętnie rozmawiali o swoich prawach, zaśpiewali piosenkę Prawa dziecka oraz wysłuchali wiersza pod tym samym tytułem autorstwa J. Korczaka:
[…] Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać […].
J. Korczak, Prawo dziecka do szacunku, Rzecznik Praw Dziecka, Warszawa 2012.
Powered by aSc EduPage