Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami.
SZANOWNY RODZICU!
KUŹNIA MŁODYCH SPOŁECZNIKÓW
20 lutego w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy był dniem wyjątkowym, gdyż cała społeczność miała okazję przekonać się, jak trudna i wymagająca poświęceń jest praca strażaka. Gospodarzem spotkania była Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza przy OSP w Domaszewnicy pod kierunkiem druhów p. Leszka Kępki i p. Żanety Szczuchniak. Na to niecodzienne spotkanie zaproszenie przyjęli znamienici goście w osobach: Wójta Gminy Ulan-Majorat p. Jarosława Koczkodaja, z-cy Komendanta Powiatowej PSP w Radzyniu Podl.- p. Sylwestra Wiąckiewicza oraz miejscowy zarząd OSP. Zebrani usłyszeli historię stowarzyszenia, mieli okazję zapoznać się ze sprzętem i umundurowaniem strażackim, zmierzyć się z budową linii gaśniczych oraz obejrzeć prezentację, która pokazywała codzienną działalność grupy – osiągnięcia, spotkania instruktażowe i różnorodne sposoby spędzania wolnego czasu – ogniska, rajdy, zabawy. Niewątpliwą atrakcją pokazu była musztra oraz przygotowane układy taneczne. Każde chętne dziecko mogło również zgłosić swój akces do MDP. Wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie wójt gminy i władze powiatowe PSP ufundowały słodkie niespodzianki.
Po pokazie głos zabrali goście, wyrażając swoje uznanie dla działalności grupy, zwracając uwagę na rozliczne korzyści dla dzieci i podkreślając, że taka inicjatywa społeczna miała miejsce po raz pierwszy na terenie naszego powiatu. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dzieci i ich opiekunów, bezpieczniej rysuje się nasza przyszłość.
Dziękując dzisiejszym gospodarzom, dyrektor szkoły p. Teresa Wierzchowska nadmieniła,
że taka aktywność pozalekcyjna naszych wychowanków jest dla nich bardzo cennym doświadczeniem nie tylko w zakresie prewencji pożarowej - szczególnego wymiaru nabiera
w kontekście wychowania do wartości, poradnictwa zawodowego czy aktywnego wypoczynku.Zapraszamy do galerii: https://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:225
W KAŻDYM Z NAS JEST TAKI CHŁOPIEC Z PLACU BRONI...
Niezwykła historia Chłopców z Placu Broni stała się… udziałem uczniów Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy, którzy 29 stycznia w auli I LO w Łukowie z wielką uwagą obejrzeli niekonwencjonalny w swojej formie spektakl teatru ARTENS. Przedstawienie w interpretacji młodych aktorów z Wrocławia, pełne różnych form przekazu – dramy, filmu i piosenek, było ciekawą alternatywa dla klasycznego teatru, tym samym cieszy fakt, że wyzwolona empatia stała się okazją do dyskusji o rzeczach ważnych i współczesnej wymowie patriotyzmu w kontekście każdej małej ojczyzny. Ten obraz romantycznych przygód grupy młodych ludzi, gdzie prawość, honor i poświęcenie są najważniejszymi zasadami w grupie rówieśniczej nie tylko wzrusza, ale przede wszystkim motywuje do refleksji nad współczesnymi światami młodych ludzi, których wirtualnie przygody nie mają nic wspólnego z budowaniem prawdziwych relacji w imię lojalności, bohaterstwa i męstwa w myśl słów z jednej z piosenek:
Teraz z honorem unieś skroń,
Co kochasz, dzielnie broń!
Choć wróg próbuje zwalić z nóg,
Ojczyźnie spłacę dług.
Mamy nadzieję, że obcowanie naszych uczniów z teatrem nie tylko wpłynęło na wyobraźnię, pobudziło ich do kreatywnego myślenia czy skłoniło do ekspresyjnego wyrażania własnych emocji werbalnie i pozawerbalnie, ale również stało się prawdziwym sprawdzianem ich kompetencji społecznych.
Zapraszamy do galerii: https://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:223
XIII GMINNY KONKURS KOLĘD, PASTORAŁEK I PIOSENEK ŚWIĄTECZNYCH POD PATRONATEM WÓJTA GMINY ULAN-MAJORAT
Gminny Ośrodek Kultury w Ulanie-Majoracie 10 stycznia rozbrzmiewał dźwiękami kolęd i pastorałek. Wydarzenia rozpoczęło się VI Przedszkolnym Przeglądem Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych, które otworzył Pan Jarosław Koczkodaj Wójt Gminy Ulan-Majorat. Występy w świątecznym klimacie poprowadziła Pani Magdalena Domańska – Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury.
Ponad stu młodych wykonawców z Gminy Ulan-Majorat wzięło udział w XIII Gminnym Konkursie Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych pod patronatem Wójta Gminy Ulan-Majorat. Tegoroczna edycja wyróżniła się tym, że obok tradycyjnych i miłych uchu bożonarodzeniowych utworów pojawiły się ciekawe aranżacje i zupełnie nowe propozycje repertuarowe. Przez te wszystkie lata niezmiennie głównym założeniem organizatorów jest integracja dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli z gminnych placówek oświatowych. Równie ważnym celem tego przedsięwzięcia jest kultywowanie i przekazywanie młodemu pokoleniu bożonarodzeniowych tradycji, krzewienie i kształcenie kultury śpiewaczej. Młodych wykonawców oceniało jury w składzie: Izabela Smogorzewska, Jolanta Palica i Wojciech Gil. Poziom wokalny tej edycji był wysoki i bardzo wyrównany.
Komisja artystyczna postanowiła przyznać miejsca i wyróżnienia naszym uczniom:
w kategorii soliści klas I-III
III miejsce – Aleksandrowi Ściochowi ze Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy
w kategorii soliści klas IV-VI
II miejsce – Mikołajowi Lemiechowi ze Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy
w kategorii soliści klas VII – VIII
III miejsce – Natalii Bogusz ze Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy
w kategorii zespoły wokalne I – IV
III miejsce – Zespołowi „Aniołki” ze Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy
w kategorii zespoły wokalne V -VIII
III miejsce – Zespołowi „Filipinki” ze Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy
Gratulujemy i dziękujemy za świąteczne wzruszenia. Niech statuetki aniołów zdobyte w Konkursie przynoszą Wam radość i satysfakcję.
NOWA ODSŁONA DNIA BABCI I DZIADKA
14 stycznia gościliśmy w naszej szkole niezastąpione Babcie i Dziadków – najlepszych przyjaciół, których oddanie można zmierzyć tylko sercem. To dla tych, którzy często nie myśląc o sobie, pomagają poznawać i smakować świat, społeczność szkolna, przy wsparciu sołectwa Kolonia Domaszewska i rodziców, przygotowała mnóstwo atrakcji i słodki poczęstunek.
Pozostając w świątecznym nastroju, w programie znalazły się niezwykłe w swojej wymowie
i scenerii jasełka oraz wspaniały koncert w wykonaniu uczestników i laureatów Przedszkolnego Przeglądu i Gminnego Konkursu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych.
Choć naszych nestorów ucieszyły życzenia, buziaczki, laurki oraz prezenty, następna niespodzianka, występ grupy Limbos, rozgrzała krew i wywoła miłe wspomnienia za sprawą różnorodnego repertuaru – od Moniuszki, poprzez Grechutę, muzykę filmową, po hity grupy Golec uOrkiestra. Na zakończenie porwał nas występ zespołu tanecznego - polonez, krakowiak, kujawiak i polka. W podziękowaniu za wyrozumiałość, cierpliwość i dar bezwarunkowej miłości, wspólnie zaśpiewaliśmy naszym gościom Sto lat oraz złożyliśmy życzenia, płynące z głębi naszych serc - mnóstwa zdrowia, samych chwil godnych zapamiętania - wypełnionych ciepłem i przesyconych wzruszeniami. Kończąc uroczyste spotkanie Dyrektor Teresa Wierzchowska dołączyła życzenia szczęścia i pomyślności każdego dnia, którego piękno będzie opromieniało blaskiem nawet te gorsze chwile oraz serdecznie podziękowała dzieciom i wszystkim nauczycielom, pod kierunkiem których przygotowano występy.Liczymy na to, że ten wyjątkowy dzień na długo pozostanie w pamięci tych, którzy w przypadku wnucząt mogą sobie pozwolić na czystą miłość - nieokraszoną zakazami i nakazami.
Ewa Krupa
Zapraszamy do galerii: https://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:221
BO MOŻE URATOWAĆ KOMUŚ ZYCIE ...
Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy od kilkunastu lat aktywnie wdraża działania polegające na prowadzeniu we wszystkich klasach zajęć z podstawowych czynności ratujących życie w ramach programu Ratujemy i Uczymy Ratować. 02 grudnia 2019 roku na zaproszenie Dyrektor Teresy Wierzchowskiej uczniowie klas VI - VIII uczestniczyli w zajęciach mających na celu doskonalenie umiejętności prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej pod czujnym okiem specjalisty w tym zakresie. Zajęcia podzielone były na dwa bloki. W części teoretycznej dzieci miały okazję utrwalić zasady prawidłowego przeprowadzenia resuscytacji, w części praktycznej - kształtować pewność co do swoich umiejętności oraz czynnie wziąć udział w ćwiczeniach na fantomach ratowniczych symulujących akcję zagrożenia życia. Na pewno warto wiedzieć, jak można uratować czyjeś życie czy zdrowie. Nasze dzieci przekonały się, że wiedzą i potrafią szybko zareagować w sytuacji, gdzie pierwsza pomoc jest niezbędna.
POLACY-RODAKOM W SZKOLE PODSTAWOWEJ W DOMASZEWNICY
Wobec trudnej sytuacji Polaków mieszkających za wschodnią granicą, a szczególnie
na Ukrainie, społeczność naszej szkoły włączyła się w bezinteresowną pomoc w ramach akcji Polacy –Rodakom.Celem akcji było przygotowanie paczek dla rodaków mieszkających za wschodnią granicą, dla polskich rodzin i polskich dzieci.
Zbieraliśmy żywność, artykuły szkolne, zabawki. Z tych produktów przygotowane zostaną świąteczno – noworoczne paczki, które trafią do osób najbardziej potrzebujących: do ludzi zmęczonych życiem i codziennym niedostatkiem - starszych, chorych oraz tych, których los doświadczył czy też z różnych przyczyn znaleźli się w trudnej sytuacji.
Jest to nasz wyraz pamięci o osobach polskiego pochodzenia mieszkających na Kresach, którzy prawdopodobnie nigdy nie wrócą do Ojczyzny, a przekazane w paczkach listy, życzenia bożonarodzeniowe i opłatek to namiastka ciepła od naszych rodzin.
Koordynatorami zbiórki na terenie szkoły byli opiekunowie - Lucyna Warpas i Artur Piotrowski oraz Szkolne Koło Wolontariatu.
Jak założyć pocztę elektroniczną?
Żeby rodzice mogli zalogować się do e-dziennika UONET+, w systemie musi się znaleźć ich adres e-mail. Jeżeli nie masz jeszcze własnego e-maila poniżej znajdziesz wskazówki, które ułatwią ci jego założenie. Najpierw musisz zdecydować, na jakim portalu chcesz zamieścić swoją pocztę. Ma to duże znaczenie, ponieważ od tego zależy pojemność twojej skrzynki. Do wyboru masz Onet, Wirtualną Polskę, Interię, O2 oraz Gmail.
Gmail jest w chwili obecnej najpopularniejszym dostawcą poczty elektronicznej na świecie. Korzysta z niego najwięcej osób, więc nie zdarzy nam się np. taka sytuacja, że przestanie działać. Umożliwia także dostęp do innych usług od Google. Często jest wykorzystywany w firmach jako e-mail służbowy. Gmail oferuje 15GB miejsca na maile, jednak dla początkujących użytkowników może się wydawać zbyt trudny w obsłudze.
Strona o2 była pierwszym w Polsce dostawcą maila. Wiele osób posiada tam swoją skrzynkę do dziś. Firma zapewnia obecnie między innymi równie duże jak u Google bezpieczeństwo oraz brak spamu, czyli niechcianych wiadomości. W porównaniu do poprzednika oferuje jednak dwukrotnie większą pojemność swoich skrzynek. Jak tłumaczy, robi to po to, aby nie trzeba było nigdy kasować starych wiadomości.
Pomimo tego, że jest dostawcą nieco młodszym na polskim rynku, dominuje jeśli chodzi o polskie skrzynki mailowe. Poczta WP jest najpopularniejsza wśród polskich usług e-mail. Oferuje nielimitowaną pojemność skrzynki. Otrzymujemy ją w zamian za wyświetlanie reklam, które możemy wyłączyć wykupując subskrypcję premium. Podobnie jak Google i o2, poczta WP posiada zabezpieczenia przeciwko spamowi i wiadomościom wysyłanym przez oszustów.
Jak założyć e-mail na o2?
Aby założyć e-mail na o2, wchodzimy na stronę pod adresem poczta.o2.pl. Tutaj domyślnie pojawia się panel do logowania, jednak w prawym górnym rogu strony znajdziemy też przycisk z napisem "załóż konto". Po kliknięciu w niego, pojawia nam się formularz, który musimy wypełnić. Należy podać swoje imię, nazwisko, a także takie informacje jak płeć oraz data urodzenia. Następnie wybieramy swój login. Będzie on stanowił także nasz adres e-mail.
Poniżej dwukrotnie podajemy hasło do naszej skrzynki (trzeba je potem koniecznie zapamiętać). Na wypadek, gdybyśmy je kiedykolwiek zapomnieli, pomocne będzie następne pole "numer telefonu komórkowego". W przypadku problemów z zalogowaniem do poczty e-mail, to właśnie na ten numer dostaniemy wtedy SMS-a z kodem, po wpisaniu którego będziemy mogli ustalić nowe hasło do konta.
Ostatnią czynnością jest wybór rodzaju konta e-mail – bezpłatne lub płatne, a także akceptacja regulaminu, warunków polityki prywatności oraz innych tego typu informacji prawnych. Następnie przechodzimy weryfikację "nie jestem robotem", a później klikamy na "załóż konto". Po chwili nasz e-mail zostaje założony, a my zostaniemy przeniesieni do naszej nowej skrzynki.
Jak założyć e-mail na WP?
Konto e-mail na WP możemy założyć pod adresem poczta.wp.pl. Klikamy tu najpierw na wyróżniony niebieskim kolorem napis "załóż konto". Podajemy nasze dane, a także numer telefonu i również wybieramy adres e-mail. Wybieramy rodzaj konta (płatne lub bezpłatne), po czym klikamy na "załóż konto". Po chwili trafiamy do nowej skrzynki. Zamiast końcówki o2.pl będziemy mieć adres z końcówką wp.pl oraz nieograniczoną ilość miejsca w skrzynce.
Najważniejszy w trakcie zakładania e-mail jest krok ostatni, czyli zapisanie swojego nowego adresu. To jego będziemy musieli podawać osobom, które będą chciały się z nami skontaktować. Warto więc go nie zapomnieć, bo w podobny sposób do hasła go nie odzyskamy.
W serwisie internetowym YouTube możemy znaleźć wiele poradników dotyczących zakładania poczty elektronicznej.
Przykładowy link umożliwiający obejrzenie utworzenia poczty w serwisie Onet:
https://www.youtube.com/watch?v=qtYi3wOl5aU
TU WSZĘDZIE JEST MOJA OJCZYZNA DOMASZEWNICA DLA NIEPODLEGŁEJ
8 listopada 2019 roku Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy celebrowała obchody Święta Niepodległości. Uroczystość rozpoczęliśmy o godzinie 11:11, włączając się w ogólnopolską akację Szkoła do hymnu. Dziękując za ich nieugiętą postawę i skłaniając nisko głowy przed symboliczną mogiłą żołnierza, przedstawiciele uczniów, rodziców i nauczycieli oddali w apelu pamięci hołd wszystkim bohaterom, bez odwagi których nie byłoby dziś wolnej Polski. Wzruszająca akademia wprowadziła zgromadzonych
w atmosferę tych trudnych dni w myśl sentencji poetyckiej, że wolność to jest tyle, ilu was poległo,
i wolność to jest tyle, ilu nas dziś żyje. Z perspektywy dziecka zobrazowała tragizm czasów wypełnionych walką o wyzwolenie aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności. Niezłomność ducha narodu polskiego ukazana została w różnorodnych formach przekazu: we wspomnieniach, melorecytacjach i scenkach dramowych, z towarzyszeniem pieśni, filmów, prezentacji multimedialnej czy fotografii. Przypomniano również sylwetki I. Sendlerowej i H. Ordonówny, których wysiłki w dramatycznych dniach II wojny światowej, przyczyniły się do ocalenia tysięcy polskich dzieci.Uroczystość przygotowana przez p. E. Krupę we współpracy z p. M. Kazanecką i p. R. Marcinkiem miała wielopokoleniowy charakter – wysiłki artystyczne uczniów, rodziców i zaproszonych gości połączyła jedna idea – atencja pamięci czasu minionego, gdyż jest to moralny obowiązek każdego Polaka szanującego wolność.
Dyrektor Teresa Wierzchowska podziękowała wszystkim występującym za tak sugestywną lekcją patriotyzmu i historii. Doceniła również zaangażowanie całej społeczności szkolnej, która swoją postawą
i zachowaniem ukazała współczesny wymiar i piękno patriotyzmu, aktywnie włączając się w akcję Szkoła pamięta. Tamto wspomnienie nie przemija … Parafrazując słowa George'a Santayany, że pamiętać będziemy, gdyż naród, który nie pamięta swojej historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie, Dyrektor podkreśliła znaczenie czasu miłości, wiary i walki, gdyż to wszystko splata się w jedną narodową pamięć.Ewa Krupa
Zapraszamy do galerii: https://spdomaszewnica.edupage.org/album/
SZKOŁA PAMIĘTA
Bolesław Prus tak pisał: Gdyby zebrać w jedno miejsce krew wylaną przez Polaków
za wolność, może powstałoby drugie Gopło; gdyby zgromadzić kości tych, co polegli
w bojach, na szubienicach, w katorgach i wszelkiego rodzaju tułactwach, może usypałoby się drugi Wawel.Pamięć zatem o tych, bez których odwagi i poświęcenia nie byłoby dziś wolnej Polski, stanowi od wielu lat jeden z priorytetów oddziaływań wychowawczych Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy.
Jedną z kultywowanych patriotycznych tradycji są prace porządkowe przy grobach żołnierskich i miejscowym pomniku pamięci mieszkańców Domaszewnicy pomordowanych podczas II wojny światowej, składanie kwiatów i zapalanie zniczy, a tegoroczne działania doskonale wpisują się w zainicjowaną przez MEN ogólnopolską akcję SZKOŁA PAMIĘTA, której celem jest zwrócenie uwagi młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania chlubnej przeszłości naszej ojczyzny i oddanie należnego szacunku jej bohaterom.
Te drobne gesty pamięci u progu uroczystości Wszystkich Świętych i Narodowego Święta Niepodległości pozwolą ugruntować w sercach naszych wychowanków potrzebę rozumienia maksymy, że naród, który nie pamięta swojej historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie.
Zapraszamy do galerii: https://spdomaszewnica.edupage.org/album/
UCZNIOWIE Z DOMASZEWNICY ODWIEDZILI LUBLIN
Ponad 40-osobowa grupa uczniów klas starszych Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy wraz z opiekunami uczestniczyła 10 września b.r. w wyjeździe edukacyjnym do Lublina. Całodzienny pobyt obejmował trzy etapy.
Pierwsza część wyjazdu to zwiedzanie Muzeum Wsi Lubelskiej i niezwykły powrót do odległych czasów, gdzie uczniowie mogli zobaczyć tę dawniejszą pracę w zagrodach wiejskich, zasady panujące w domach, podział pracy, obowiązki dzieci i dorosłych oraz małomiasteczkową infrastrukturę i porównać z dzisiejszymi warunkami życia.
Było to doskonała lekcja nie tylko podtrzymywania tradycji, ale również wychowania i relacji panujących w domu, które odciskają piętno na życiu młodego człowieka w przyszłości.
Kolejnym punktem wycieczki były pokazy naukowe prowadzone w Instytucie Fizyki UMCS pod hasłami: UFF jak gorąco, ruch obrotowy, prąd elektryczny, rezonanse. Uczniowie obejrzeli fascynujące eksperymenty, których wykonanie jest niemożliwe w warunkach szkolnych. Wykładowcy uczelni w bardzo ciekawy sposób zobrazowali wiele zasad i praw fizyki, mających zastosowanie w rozumieniu i wyjaśnianiu zjawisk w otaczającym świecie.
Podczas tego niezwykłego dwugodzinnego kontaktu z fizyką uczniowie pogłębili świadomość użyteczności tej dziedziny nauki i jej niesamowitych powiązań z techniką, medycyną, ekologią oraz z życiem codziennym, postępem i rozwojem cywilizacji.
Dodatkowym akcentem pokazów była możliwość bezpośredniego uczestnictwa ucznióww przeprowadzanych eksperymentach, co pozytywnie i wzmacniająco wpłynęło na odbiór całości, rozbudzając przy tym dociekliwość i postawę badawczą.
Ostatnia część wycieczki miała charakter historyczny i dotyczyła zwiedzania obronnej baszty zamkowej wraz z wieżą widokową. Podczas II wojny światowej w budowli tej mieścił się jeden z najcięższych oddziałów więzienia, które funkcjonowało jeszcze po jej zakończeniu,a obecnie – w Polsce niepodległej – obiekt ten przekazano na cele kulturalne.
Cała grupa wycieczkowa w doskonałych nastrojach, bogatsza o nowe doświadczenia i nową wiedzę, szczęśliwie wróciła do domu. Opiekę nad uczniami pełniły Panie: Lucyna Warpas, Joanna Szumlewicz i Zofia Szczuchniak.
SP W DOMASZEWNICY LAUREATEM KONKURSU
Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy została laureatem konkursu „Smart Szkoła”. Udział w tym konkursie oraz uczestnictwo w prestiżowym programie (pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Edukacji Narodowej) „OSE Wyzwnie – OSE Regio” pozwoliły domaszewnickiej szkole wygrać pracownię mobilną (16 laptopów), dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu oraz możliwość korzystania z narzędzi i treści edukacyjnych, które będą wykorzystywane w procesie kształcenia umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli.
Na uroczystej gali laureatów zwycięskich szkół w Białej Podlaskiej, dyrektor Teresa Wierzchowska otrzymała certyfikat z potwierdzeniem przyznania nagrody z rąk zastępcy dyrektora Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej, p. B. Klingiera, wicemarszałka województwa lubelskiego oraz wicekuratora oświaty w Lublinie.
Dzięki twórczej pracy naszej uczennicy Julii Żądełek oraz ogromnemu zaangażowaniu nauczycieli, szkoła w Domaszewnicy będzie miała możliwość wyrównania szans edukacyjnych swych uczniów, chronienia ich przed dostępem do treści potencjalnie niebezpiecznych oraz poszerzenia płaszczyzny lepszej komunikacji z rodzicami.
Zapraszamy do galerii: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:204
WYCHOWYWAĆ W DUCHU PATRIOTYCZNYM
W Szkole Podstawowej w Domaszewnicy dużą wagę przywiązuje się do wychowania dzieci i młodzieży w duchu patriotycznym. I chociaż zadania w tym zakresie możemy we współczesnych czasach realizować na różnych płaszczyznach i na różne sposoby, czego przykładem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę poprzez ambitny ubiegłoroczny projekt Dla Niepodległej, to zawsze pamiętamy też o bohaterskim wrześniu i o obrońcach naszej Ojczyzny, a tym bardziej w tym roku, gdy przypada okrągła 80 rocznica wybuchu II wojny światowej.
Zaplanowanymi działaniami objęliśmy już wcześniej, w maju, uczestników wyjazdu edukacyjnego nad polskie morze, gdzie zwiedziliśmy Westerplatte – symbol heroicznej walki o wolność naszego kraju, a w bieżącym roku szkolnym w ramach realizacji celów patriotycznych ujętych w Programie Wychowawczo-Profilaktycznym Pani dyrektor Teresa Wierzchowska zaprosiła Grupę Artystyczną PATRIOTIC, której przedstawiciele odwiedzili placówkę 19 września, prezentując pokaz z bardzo odległych dla uczniów czasów.
Podczas ciekawej nietypowej lekcji widzowie nie tylko wysłuchali autentycznych opowieści historycznych, ale też mieli możliwość wzięcia udziału w elementach rekonstrukcyjnych bitew, gdzie z zaangażowaniem wcielali się w rolę poznanych postaci i odtwarzali krótkie scenki, wspominając przy tym wszystkich, którzy walcząc o Polskę, zginęli na polach bitew. Obejrzeli także bogatą kolekcję mundurów, broni oraz przedmiotów używanych przez żołnierzy na różnych wojennych frontach.
To niezwykłe Spotkanie z historią zakończone wspólnymi pamiątkowymi zdjęciami wzbogaciło wiedzę uczniów i pozwoliło utrwalić tak chwalebne w polskiej przeszłości tradycje narodowe
Zapraszamy do galerii: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:203
KALOSZE SZCZĘŚCIA
13 września 2019 roku naszą szkołę odwiedziła grupa artystówz Białegostoku prezentując spektakl teatralny Kalosze szczęścia.
Odbiorcy przedstawienia – dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego oraz edukacji wczesnoszkolnej poprzez różne prezentowane sceny dowiedziały się, że tytułowe kalosze, które trafiły do zwykłych ludzi i miały spełniać marzenia, nie przyniosły szczęścia ani babci, ani piekarzowi, ani złotnikowi, czy też zegarmistrzowi. Wręcz przeciwnie – osoby te, po włożeniu magicznych kaloszy i wypowiedzeniu często zaskakujących życzeń, przechodziły przeróżne perypetie, włączając przy tym do udziału osoby z publiczności.
Całość działań artystów pozwoliła wysnuć wniosek i przesłanie do najmłodszych,
że szczęście może przynieść tylko uczciwa i zwyczajna praca każdego dnia.Szczęście jest blisko nas – w zasięgu ręki. Trzeba tylko dostrzec pozytywne aspekty codziennego życia, sumiennie wypełniać swoje codzienne obowiązki, być otwartym
na drugiego człowieka i jego problemy, okazując przy tym zainteresowanie otaczającym nas światem.Widowisko było też okazją do zapoznania się z charakterem pracy zawodów ludzi – bohaterów tej teatralnej uczty – co świetnie się wpisało w potrzeby edukacyjne szkoły
i realizację programu wychowawczo-profilaktycznego.Zapraszamy do galerii: http://spdomaszewnica.edupage.org/album/#photos:album:202
ORGANIZACJA ROKU SZKOLNEGO 2019/2020
NAJWAŻNIEJSZE TERMINY:
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020: 02 września 2019 r
Zimowa przerwa świąteczna: 23 grudnia 2019 r – 31 grudnia 2019 r
Ferie zimowe w województwie lubelskim 13 – 26 stycznia 2020 r
Egzamin ósmoklasisty - 21, 22, 23 kwietnia 2020 r
Wiosenna przerwa świąteczna: 9-14 kwietnia 2020 r
Zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych: 26 czerwca 2020 roku
Ferie letnie (wakacje): 27 czerwca – 31 sierpnia 2020 roku
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ LEKCYJNYCH:
- 8.00 – 8.45
- 8.55 – 9.40
Przerwa obiadowa dla uczniów klas I – III /20 minut/
- 10.00 – 10.45
Przerwa obiadowa dla uczniów klas IV - VIII /20 minut/
- 11.05 – 11.50
- 12.00 – 12.45
- 12.55 – 13.40
- 13.50 – 14.35
- 14.45 – 15.30
DODATKOWE DNI WOLNE OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO-WYCHOWAWCZYCH
Na podstawie Rozporządzenia MEN z
dnia 05.10.2010 roku w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. nr 186 poz. 1245 z dnia 06 października 2010 roku) po zaopiniowaniu przez zainteresowane strony Dyrektor Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy wyznaczył 6 dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
W bieżącym roku szkolnym będą to:- 2 i 3 styczeń 2020
- 21,22,23 kwiecień 2020
- 29 maj 2020
- 05 czerwiec 2020
- 12 czerwiec 2020
O SZKOLE PODSTAWOWEJ W DOMASZEWNICY
O SZKOLE PODSTAWOWEJ W DOMASZEWNICY
Domassovnicza – nazwa ta pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie wydanym przez króla Władysława Jagiełłę dla miejskiej parafii Łuków z roku 1418. Od początków swego istnienia była wsią rozwijającą się dynamicznie. Pierwsza osada liczyła zaledwie kilka oddziałów drobnej szlachty i kmieci. Dopiero wiek XVII przyniósł poważniejsze zmiany w rozwoju tej miejscowości. Starosta łukowski Erazm Domaszewski ufundował tu drewniany kościółek i osadził w nim bernardynów. Dokupił również ziemi dla sprowadzonych do Łukowa sukienników z Niemiec, co dało początek nowej własności. Następnie, w roku 1710, wybudowano i uposażono kościół i klasztor dla dominikanów na terenie ówczesnego Zofiboru. W XIX wieku niektóre dobra Domaszewnicy były własnością Pawła Gąsowskiego, który zbudował (istniejącą do dziś w Wólce Domaszewskiej) gorzelnię parową oraz młyn i cegielnię.
Domaszewnica wraz z przyległymi do niej: Kolonią Domaszewską i Kolonią Domaszewnicą, to trzy sąsiadujące ze sobą wsie znajdujące się w obwodzie miejscowej szkoły podstawowej.
Początki szkolnictwa na tym terenie sięgają okresu Królestwa Polskiego i działalności KEN, kiedy to istniała w Domaszewnicy szkoła elementarna. W czasach zaborów, aż do zakończenia I wojny światowej, funkcjonowały tu 2 komplety tajnego nauczania, gdzie jedynym podręcznikiem była często książeczka od nabożeństwa W okresie międzywojennym powstała Rozwojowa Szkoła Powszechna mieszcząca się w domu prywatnym. Pierwszy obiekt szkolny zbudowany przy pomocy miejscowej ludności został oddany dopiero dnia 1 września 1937 roku. W czasie II wojny światowej budynek zajęli Niemcy, a nauczanie znowu odbywało się w domach prywatnych.
Po okresie okupacji szkoła funkcjonowała niezmiennie w istniejącym drewnianym budynku. W latach powojennych, aż do końca XX wieku, pracą szkoły kierowali: Józef Szkoda, Jerzy Zomer, Mirosław Koślacz, Stanisław Skorupa, Zenobia Lewartowska, Zygmunt Kamala, Stefania Warowna, Waldemar Krawczyk, Bożena Krawczyk, Jerzy Chaber i Ewa Ignatiuk (1998-2004).
Jednak stale pogarszające się warunki lokalowe, brak sanitariatów i centralnego ogrzewania, spowodowały, że w roku 1997 powołano komitet budowy szkoły, a dwa lata później Rada Gminy w Ulanie-Majoracie podjęła decyzję o rozpoczęciu budowy nowego obiektu. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu rodziców (m.in. mieszkańcy wsi sami rozebrali stary budynek, pomagali także w różnych pracach przy budowie nowego) oraz pełnemu poparciu władz samorządowych i staraniom Wójta Jana Łaskiego, po czterech latach, 1 września 2003 r. uczniowie rozpoczęli naukę w nowym budynku.
W historii całej szkolnej i lokalnej społeczności zapisała się data 6 września 2003 roku. Wtedy to właśnie uroczystą Mszę Świętą odprawił Jego Ekscelencja Ks. Biskup Henryk Tomasik, który w asyście księży i zaproszonych gości dokonał aktu poświęcenia.
Rozpoczął się nowy intensywny rozdział w życiu placówki. Piękny, nowy, kolorowy budynek, posiadający centralne ogrzewanie i bieżącą wodę, ma dwie kondygnacje. Mieści w sobie salę rekreacyjną, bibliotekę, salę przedszkolną oraz siedem sal lekcyjnych wyposażonych w nowe meble, biurka, ławki i krzesła. Jest w nim też miejsce do przygotowania i spożywania posiłków – nowa kuchnia i stołówka, szatnie i kotłownia olejowa. Dużą radość przyniosła wszystkim sala komputerowa, której wyposażenie pozyskano z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu.
1 września 2004 roku funkcję dyrektora szkoły objęła Pani Teresa Wierzchowska, która z ogromnym zaangażowaniem, przy współudziale wysoko wykwalifikowanej kadry pedagogicznej, do dnia dzisiejszego z powodzeniem kieruje szkołą. Na uwagę zasługuje świetnie układająca się współpraca ze środowiskiem lokalnym. Mimo, iż budynek szkoły jest nowy, to funkcjonowanie placówki wymaga ciągłego doinwestowania. Dlatego też w ostatnich latach poczyniono ogrom prac, a właściwe kreowanie polityki oświatowej przez władze gminne i trafne decyzje Rady Gminy Ulan-Majorat znowu zaowocowały piękną inwestycją – w styczniu 2012 roku oddano do użytku salę gimnastyczną wraz z zapleczem sportowym i odpowiednim wyposażeniem. Wybudowano też plac zabaw, ekologiczne szambo, zagospodarowano teren przyszkolny.
Do Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy uczęszczają dzieci z trzech pobliskich miejscowości: Domaszewnica, Kolonia Domaszewnica i Kolonia Domaszewska. Ich średnia liczba corocznie oscyluje w granicach setki. Szkoła jest rozwojowa. W funkcjonującym Punkcie Przedszkolnym jest obecnie 25 dzieci 3 i 4 – letnich.
Placówka na przestrzeni lat zmieniała swoje oblicze. Obecnie posiada pracownię multimedialną, tablicę interaktywną, jest bogato wyposażona w sprzęt komputerowy i różne pomoce dydaktyczne. Dużą wagę przywiązuje się do kształcenia stawiając przede wszystkim na wszechstronny rozwój ucznia, jego aktywność, przygotowanie do dalszej edukacji i właściwe uczestnictwo w życiu społecznym. Uczniowie osiągają sukcesy w licznych konkursach wiedzowych, recytatorskich, plastycznych i sportowych. Atutem placówki jest też piękne otoczenie zapewniające poczucie bezpieczeństwa i miejsce do odpoczynku
W trosce o środowisko naturalne szkoła zwraca dużą uwagę na kształtowanie właściwych postaw proekologicznych. Od dziesięciu lat opracowuje programy ekologiczne współpracując z WFOŚiGW w Lublinie, dzięki czemu pozyskuje fundusze na realizację wielu zadań z tego zakresu, w tym na dofinansowanie wyjazdów edukacyjnych uczniów w różne strony Polski.
Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy to nie tylko placówka edukacyjna, ale serce kulturalne całej wioski i okolicy. Otwartość dla wszystkich mieszkańców owocuje współuczestniczeniem w organizacji przedsięwzięć i spotkań integrujących lokalną społeczność. Wiele ważnych działań i zadań związanych z edukacją i sprawami gospodarczymi udaję się wykonać dzięki wsparciu i zrozumieniu wielu przyjaciół szkoły, w tym przede wszystkim przychylnej szkole Radzie Gminy, Panu Wójtowi, rodzicom, sponsorom i innym ludziom dobrego serca.
Zofia Szczuchniak
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie
Nagłówek