Tegoroczna jesienna odsłona akcji #SzkołaPamięta obejmowała szereg działań o charakterze lokalnym i regionalnym. Nasi uczniowie odwiedzali i porządkowali lokalne miejsca pamięci, oraz ugruntowali swoją wiedzę o patronie por. J. Wujastyku, biorąc udział w akcji IPN-u Zapal znicz bohaterom walk z bolszewikami. Zwieńczeniem działań były wycieczki patriotyczne klas I-III i IV-VIII śladami chlubnych tradycji polskiej historii i oręża: Warszawa oraz Dęblin – Czarnolas – Janowiec – Kazimierz Dolny (27.10.2022). Poznali również elementy biografii naszych wielkich rodaków - J. Kochanowskiego, J. Kilińskiego oraz lotników broniących polskiego i angielskiego nieba.
Wycieczkę klas starszych rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Tam złożyliśmy hołd bohaterskim lotnikom Szkoły Orląt. Tożsamość i wpływ symboli narodowych na jej kształtowanie oraz tradycje lotnictwa wojskowego, w tym Dywizjonu 303, to tematy przewodnie naszych zajęć muzealnych: Polskie symbole narodowe i Skrzydlaci Kosynierzy. Wsłuchani w Marsz lotników na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się przy najważniejszym eksponacie – sztandarze Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie oraz domku pilota z czasu Bitwy o Anglię. Obejrzeliśmy również wystawę plenerową statków powietrznych, weszliśmy na pokład m.in. śmigłowca Mi-6A oraz Jak 40.
Następnie nasze kroki skierowaliśmy do Czarnolasu. W Muzeum Jana Kochanowskiego przenieśliśmy się w klimat epoki i obcowaliśmy z duchem miejsca, w którym przenika się życie i twórczość naszego wybitnego poety renesansu. W tym retrospektywnym spacerze towarzyszyły nam głosy i dźwięki życia dworskiego, fraszki i treny. Odwiedziliśmy również miejsce, w którym dawniej rosła słynna lipa i obecnie wznosi się symboliczny grób Urszulki. Uczniowie, którzy pragnęli, aby i na nich spłynęła cząstka twórczej weny, mogli przysiąść
na kamieniu, który był ulubionym miejscem poetyckiego zadumania mistrza Jana.
Zielonym szlakiem wzdłuż Wisły dotarliśmy do Janowca. W zamku mieliśmy okazję obejrzeć wystawy historyczne, a z krużganków podziwiać piękne widoki na zamkowy dziedziniec
i dolinę rzeki. Ukoronowaniem naszego pobytu w tym klimatycznym miejscu była gra terenowa pełna zagadek, zabaw i legend – Skarb Czarnej Damy.
Malowniczym zachodem słońca nad Małopolskim Przełomem Wisły przywitał nas Kazimierz Dolny. Tuż przed zapadnięciem zmierzchu rozpoczęliśmy wędrówkę do świata dawnych mieszkańców miasta. Historia nocą zyskała inny wymiar - opowieści, anegdoty i ciekawostki p. przewodnik przy pomniku Werniksa, najstarszym przykościelnym cmentarzu, ruinach,
na wzgórzu zamkowym. Jadąc ekobusikami na ognisko, podziwialiśmy miasto nocą – spichlerze, kierkut czy jatki. Ostatnim, a zarazem najbardziej tajemniczym punktem naszej całodziennej wyprawy, był spacer z pochodniami po Korzeniowym Dole - na długo pozostanie nam w pamięci ten magiczny spektakl świateł i cieni, stworzony przez korzenie drzew na lessowych ścianach wąwozu.
Tradycyjnym podsumowaniem wycieczki były konkursy z nagrodami przygotowane przez uczniów klas VI-VIII w drodze powrotnej. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom.
Motto przyświecające tegorocznym działaniom miało na celu stworzyć naszym uczniom przestrzeń do refleksji nad własną postawą wobec ojczyzny i narodu w kontekście tych, którzy przez osiągnięcia życia inspirują i pokazują drogę. Mamy nadzieje, że chlubne tradycje polskiej kultury i oręża pozwoliły na nowo odkryć przeszłość dla przyszłości.