XXVI Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego
Wspaniała lekcja historii Oddziale Przedszkolnym w ramach projektu "1000-lecie Królestwa Polskiego"
Fotorelacja Wspaniałej lekcji historii w Punkcie Przedszkolnym w wykonaniu uczniów klasy 8 Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy w ramach projektu "1000-lecie Królestwa Polskiego"
Dziękujemy
25
Światowy Dzień Zespołu Downa – Kolorowe Skarpetki w Naszej Szkole
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, dzień pełen radości, akceptacji i solidarności. W tym roku nasza szkoła dołączyła do ogólnoświatowej akcji, zachęcając uczniów do założenia kolorowych, niepasujących skarpetek – symbolu różnorodności i wsparcia dla osób z zespołem Downa.
Nasze dzieci z entuzjazmem przyłączyły się do inicjatywy! Szkolne korytarze wypełniły się barwnymi wzorami, paskami, kropkami i tęczowymi skarpetkami, które były nie tylko wyrazem solidarności, ale też okazją do rozmów o tolerancji i szacunku dla każdego człowieka.
Pierwszy Dzień Wiosny
21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu. Nasi uczniowie czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzą, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Tego dnia każda klasa zaangażowała się w pełni, aby przywitać na wesoło i kolorowo Panią Wiosnę.
72
,,Realizacja programów rozwojowych szkół z terenu Gminy Ulan- Majorat”. Zajęcia projektowe - Koło ekologiczne (zajęcia proekologiczne z wykorzystaniem innowacyjny sprzętów, zajęcia prowadzone metodą eksperymentu kl. IV-VIII)
Chociaż do świąt jeszcze daleko nasi uczniowie zrobili barwniki do pisanek, a następnie przeprowadzili doświadczenie z wędrująca wodą, ale to nie jedyne nasze działania. Poznajemy tajniki życia ryb ich gatunki oraz organizmy wskaźnikowe a także to co bliskie człowiekowi, czyli poznajemy budowę naszego ciała- tym razem oko.
17
Światowy Dzień Wody 2025
22 marca jest dniem kiedy na całym świeci obchodzi się Światowy Dzień Wody. W naszej szkole również celebrujemy ten dzień. Uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w lekcji dotyczącej problemów z wodą na całym świecie. Odpowiadali na pytania, oglądali filmy, ilustracje. Dowiedzieli się co jest wirtualna woda, gdzie na świecie brakuje wody pitnej, jak temu można zaradzić. Rozmawialiśmy również o tym co my możemy zrobić, jakie podjąć działania, jak zmienić codzienne nawyki, żeby oszczędzać wodę. Na koniec uczniowie wykonali Quiz - kahoot podsumowujący lekcję i utrwalający nabytą wiedzę. W sali lekcyjnej powstała gazetka tematyczna. Wykorzystane materiały pochodziły z zasobów Polskiej Akcji Humanitarnej.
7
Kolejny projekt w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy Zdrowo-cyfrowo w przedszkolu
Z radością informujemy, iż Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy wzięła udział w projekcie Zdrowo-cyfrowo w przedszkolu, finansowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Wzmacniania Odporności. Gmina Ulan-Majorat podpisała umowę realizacji grantu z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Dzięki realizacji projektu przedszkola zyskały nowoczesne narzędzia dydaktyczne, które wspomogą rozwój cyfrowych kompetencji wśród najmłodszych. Projekt pozwolił nauczycielom zdobyć nowoczesne umiejętności, dzięki którym wspierają dzieci w odpowiedzialnym korzystaniu z technologii. Razem zadbamy o cyfrowo zdrowe przedszkole.
Realizacja programów rozwojowych szkół z terenu Gminy Ulan- Majorat
Dzięki przychylności Wójta Gminy Ulan–Majorat, Pana Jarosława Koczkodaja, który promuje nowoczesną edukację, nasi uczniowie mogą w twórczy i efektywny sposób nabywać nową wiedzę i poszerzać swoje kompetencje. W ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, Program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 Realizacja programów rozwojowych szkół z terenu Gminy Ulan – Majorat Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy została doposażona w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne. Otrzymaliśmy dodatkowo monitor interaktywny, elektryczną podstawę do monitora, przenośną kamerę cyfrową, laptopy, escape room – historia oraz całościowe wyposażenie pracowni literacko – medialnej. Nauczyciele mogą prowadzić zajęcia w atrakcyjny sposób, uczniowie chętnie wykonują zadania, a umiejętności i wiedza – jak oceniają uczniowie – „same przychodzą”. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za sukcesywne stwarzanie nam warunków edukacyjnych na miarę XXI wieku.
1
„Realizacja programów rozwojowych szkół z terenu Gminy Ulan – Majorat.” Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?
Zabawy z mierzeniem.
Mierzenie długości to świetne matematyczne doświadczenie. Przekonali się o tym uczniowie klasy drugiej. Na zajęcia przynieśli narzędzia służące do pomiaru długości: linijki, taśmy, miarki budowlane, centymetr krawiecki. Mogli skorzystać również z koła mierniczego. Uczniowie z dużym zaangażowaniem przystąpili do mierzenia długości różnych przedmiotów, części ciała, sali lekcyjnej, korytarza. W trakcie zajęć utrwalali jednostki miar: m, cm, mm. Nie zabrakło także elementów historii – uczniowie dowiedzieli się, że początkowo człowiek odmierzał długość za pomocą stopy, łokcia, kroku. Pomysłów na nowe pomiary nie było końca. Ukoronowaniem zajęć było porównanie wyników i wyciągnięcie wniosków z lekcji.3
Międzynarodowy Konkurs "Kangur Matematyczny" w naszej szkole
Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu matematycznego. Z zadaniami zmagało się 13 uczniów z klas III-VIII. Zadania były zróżnicowane. Główną umiejętnością badaną przez Kangura jest umiejętność logicznego myślenia, a nie czysta wiedza i znajomość wzorów. Corocznie na świecie udział w konkursie bierze udział około 4 milionów uczestników, w Polsce 400 tysięcy.
Wyniki Kangurka szkoła otrzyma w ciągu 2 miesięcy.
Eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej
19 marca odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej!
Uczniowie szkół z naszej gminy zmierzyli się z testem wiedzy, sprawdzając swoją znajomość zasad bezpieczeństwa pożarowego oraz pracy strażaków. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą i zaangażowaniem, ale po emocjonującej rywalizacji, wyróżniono sześciu najlepszych uczestników, którzy otrzymali nominację do etapu powiatowego:
Kat. Klasy I-IV
II miejsce – Maja Dudzińska - Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
III miejsce – Antoni Ścioch – Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
Kat. Klasy V-VIII
I miejsce – Zuzanna Miszczak – Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
II miejsce – Oliwia Kurowska - Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
IV miejsca - Maria Żądełek ze Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy
Wójt Gminy Ulan-Majorat – Pan Jarosław Koczkodaj wręczył każdemu z uczestników eliminacji nagrodę rzeczową oraz pamiątkowy dyplom.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Teraz czas na kolejne etapy rywalizacji – trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!
9
Działania z zakresu doradztwa zawodowego wspierające uczniów klas VII- VIII
Kontynuując działania z zakresu doradztwa zawodowego, wspierające uczniów klas VII- VIII w wyborze dalszej ścieżki kształcenia, gościliśmy w naszej szkole panie reprezentujące Powiatowy Urząd Pracy w Radzyniu Podlaskim.
Specjaliści, prezentując wiadomości o zawodach, quizy oraz filmy starali się pomóc młodzieży w podjęciu decyzji dotyczącej wyboru szkoły ponadpodstawowej, a w przyszłości wyborze zawodu.
Uczniowie uzyskali informacje o sytuacji na rynku pracy, dowiedzieli się na jakie zawody będzie zapotrzebowanie w przyszłości i jakie umiejętności należy posiadać, aby je wykonywać.
Dziękujemy za współpracę Powiatowy Urząd Pracy w Radzyniu Podlaskim.
6
,,Realizacja programów rozwojowych szkół z terenu Gminy Ulan-Majorat”. Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z matematyki w kl. VII oraz Matematyka: zajęcia rozwijające uzdolnia w kl. VIII”
W czasie zajęć uczniowie kręcili matematycznym kołem fortuny. Praca przebiegała z dużym zaangażowaniem, sprawiła dużo radości a przede wszystkim utrwaliła zdobyte wiadomości oraz sprawność rachunkową. Taka forma zajęć rozbudziła u uczniów motywację do maksymalnego wysiłku.
„Realizacja programów rozwojowych szkół z terenu Gminy Ulan – Majorat” Doradztwo edukacyjno - zawodowe lub zawodowe dla uczniów- preorientacja zawodowa dla klas 1-3
Podczas kolejnych zajęć edukacyjno-zawodowych uczniowie klasy III odbyli wirtualną wędrówkę po mieście zawodów- tak jak w prawdziwym świecie znajduje się tam bardzo wiele miejsc oraz budynków, w których pracują różne osoby. Korzystając z tabletów oraz tablicy interaktywnej dzieci wyszukiwały interesujący je budynek, klikając na niego dowiadywały się jak wiele wykonywanych zawodów jest w danym miejscu. Mogły również odsłuchać lub odczytać charakterystykę wybranego zawodu.Po zakończeniu eksploracji interaktywnej mapy, uczniowie wykorzystując swoje krwatywne myślenie, pracując w grupach, stworzyli plakaty własnych "miast zawodów".
5
„Realizacja programów rozwojowych szkół z terenu Gminy Ulan – Majorat” Terapia pedagogiczna.
Podczas marcowych zajęć terapii pedagogicznej uczniowie wykorzystywali min. grę w scrabble oraz tangramy.
Dzięki tym aktywnościom zrealizowaliśmy poniższe cele:
• Rozwój percepcji wzrokowej i koordynacji wzrokowo-ruchowej – układanie figur z tangramu wymaga precyzji i uważnej analizy kształtów.
• Doskonalenie myślenia logicznego i przestrzennego – uczniowie ćwiczyli analizę i syntezę wzrokową poprzez dopasowywanie elementów.
• Rozwijanie kreatywności i wyobraźni – tworzenie własnych kompozycji z tangramu stymulowało twórcze myślenie.
• Ćwiczenie koncentracji, pamięci i cierpliwości – zadania wymagały skupienia oraz wytrwałości w dążeniu do celu.
• Wzmacnianie umiejętności matematycznych – uczniowie doskonalili umiejętność
rozpoznawania figur geometrycznych oraz ich relacji przestrzennych.
• Rozszerzanie zasobu słownictwa – uczestnicy poznawali nowe słowa i utrwalali ich pisownię.
• Ćwiczenie ortografii i poprawnej pisowni – konieczność układania poprawnych wyrazów wzmacniała umiejętności językowe.
• Rozwijanie myślenia strategicznego – gracze analizowali możliwości tworzenia słów w najbardziej efektywny sposób.
•Doskonalenie umiejętności społecznych – gra wymagała współpracy, przestrzegania zasad i komunikacji z innymi uczestnikami.
Obie aktywności wspierały rozwój intelektualny, językowy oraz umiejętności interpersonalne uczestników zajęć.
Konkurs na dzień autyzmu
„Realizacja programów rozwojowych szkół z terenu Gminy Ulan – Majorat” Literackie inspiracje – warsztaty literacko - medialne w kl. VIII.
Marcowe inspiracje literaturą faktu
Marzec – miesiąc pamiętny ze względu na 82 rocznicę Akcji pod Arsenałem, stał się inspiracją dla pracy warsztatowej. Śladami bohaterów literatury wojennej Kamieni na szaniec A. Kamińskiego, chłopcy udali się w podróż sentymentalną do okupowanej Warszawy. Zajęcia poprzedzone wirtualnym spacerem po stolicy przyniosły im mnóstwo twórczej ekscytacji. Każdy z uczniów szczegółowo opracowywał wybrany aspekt, bohatera książki
i jedną z zakazanych piosenek, wykazując się przy tym inwencją i kreatywnym myśleniem – tworzyli memy, komiksy online na storyboardthat oraz prezentacje. Wspólnie wypracowane efekty nie tylko przybliżyły im losy głównych bohaterów w kontekście reporterskiego zapisu tego trudnego okresu w historii Polski, ale przede wszystkim pozwoliły każdemu z nich przeżyć tę historię po swojemu – historię zdeterminowaną przez przyjaźń, odwagę
w śmiertelnie niebezpiecznej działalności dywersyjnej i pragnienie wolności. Chłopcy udowodnili, że książka zapadła im głęboko w serce, tym samym złożyli wyraz hołdu
i pamięci kamieniom przez Boga rzucanym na szaniec.Aplikować humanistyką, czyli literatura non - fiction w szkolnym wydaniu.
Tym razem autentycznie, wiarygodnie i bezstronnie - w ramach projektu uczestnicy warsztatów pracowali nad własnym podejściem do rozwijania takich kompetencji jak samodzielność myślenia, podejmowanie ryzyka, kreatywność i planowanie. Zmierzyli się
z literaturą faktu, poznali najważniejsze zasady dziennikarskie oraz tajniki pracy reportera. Wzięli na warsztat różne rodzaje reportażu, miedzy innymi społeczno – obyczajowy, wojenny, podróżniczy i popularnonaukowy: Jak umierali nieśmiertelni, Krew na asfalcie, Wampir jest w każdym za nas, Masada - fałszywi samobójcy, Ludzie na sprzedaż. Aktualne przykłady, prosty język, wartka akcja, sugestywne obrazowanie a także dramatyzm wydarzeń z życia innych ludzi, bardzo zaangażował ich w pracę. Miejmy nadzieję, że na tle kryzysu czytelnictwa, rozsmakowanie się w tym typie literatury skutecznie wpłynie na większą aktywność lekturową uczniów.1
43. Wojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji Józefa Czechowicza I Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Edukacja matematyczna w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy z użyciem narzędzia Al zeszyt. online
Celem projektu jest poprawa umiejętności matematycznych uczniów szkół podstawowych i wsparcie procesów nauczania matematyki. Nauczyciele otrzymali dostęp do systemu nauki wspomaganej sztuczną inteligencją dla uczniów klasy IV. Dzięki sztucznej inteligencji system indywidualizuje poziom zadań dla każdego dziecka i stara się zdiagnozować przyczynę problemu i pomóc uczniowi. Narzędzie zeszyt. online jest traktowany jako inteligentny zbiór interaktywnych zadań matematycznych. Praca systemu polega na diagnozowaniu problemów ucznia i prowadzeniu indywidualnej nauki ukierunkowanej na usunięcie tych problemów. Ważne jest, aby uczeń rozwiązywał zadania samodzielnie, w przeciwnym razie system dopasuje się do osoby, która rozwiązuje zadania za niego. Dzieci uczestniczące w części zadaniowej mają możliwość używania innowacyjnego systemu nauki matematyki, który jest wykorzystywany na Politechnice Warszawskiej. Wachlarz zadań zawiera ćwiczenia od dodawania do poziomu olimpijskiego. Uczeń słabszy wyrówna poziom wiedzy, a lepszy rozwiąże zadania konkursowe.
"Realizacja Programu Rozwoju Szkół z terenu gminy Ulan-Majorat.” Język angielski- zajęcia rozwijające uzdolnienia kl IV, IV-V i VII-VIII
W marcu ósmoklasiści zostali uwięzieni w opuszczonym domu pełnym zagadek autorstwa p. Marleny Majchrockiej. Zadaniem uczniów było odnalezienie oraz rozwiązanie zadań. Za poprawne rozwikłanie zagadki uczestnik otrzymywał cyfrę wymaganą do złamania kodu w kłódce.
Uczniowie klasy V utrwalali tworzenie przymiotników w stopniu wyższym oraz najwyższym porównując dwa modele telefonów: kultowej Noki 3310 oraz iPhona.
Czwartoklasiści wykonali projekt plastyczny na najstraszniejszego potwora. Uczniowie opisywali go w parach oraz starali się odtworzyć pracę kolegi/ koleżanki z ławki.
3
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie
Nagłówek