• Biblioteka – miejsce na czasie!

          • Biblioteka – miejsce na czasie! - pod takim hasłem przewodnim obchodziliśmy tegoroczny XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek trwający od 8 do 15 maja 2024 roku. Celem tej corocznej akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie święta bibliotek, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych Dzieci z oddziału przedszkolnego poznały baśń braci Grimm Królewna Śnieżka . Wychowankowie bardzo chętnie brali udział w zajęciach, uważnie słuchali czytanych utworów, a potem rozmawiali o przesłaniu wysłuchanych tekstów. Rozpoznawali bohaterów z bajek na podstawie ilustracji i łączyli cienie z właściwą postacią. Podróżowali w świat bohaterów Jana Brzechwy, wspólnie recytując. Starsi uczniowie zgadywali, skąd pochodzi wylosowany cytat oraz jaka to lektura oglądając ilustracje. Zachęcam do odkrywania świata ukrytego w książkach. Świat ten dostępny jest na wyciągnięcie ręki, wystarczy odwiedzić bibliotekę.

            Serdecznie zapraszam!

            Bibliotekarz: Grażyna Niedziela

          • Sprawdzian trzecioklasistów 2024

          • Uczniowie klasy III przystąpili  do Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem. Test, który sprawdza wiedzę i umiejętności uczniów z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej oraz z przyrodniczej. Skupienie na twarzach uczniów świadczy o tym, że wszyscy podeszli do wyzwania w sposób niezwykle odpowiedzialnie. 

            Trzecioklasistom życzymy bardzo dobrych wyników.

          • Sukces ucznia klasy V - Bartosza Bartonia

          • W Dzielnicowym Domu Kultury SM Czechów w Lublinie odbyła się uroczysta gala zakończenia Wojewódzkiego Konkursu Poetyckiego „Niezłomni w moich oczach” Konkurs miał na celu promowanie wśród dzieci postaw patriotycznych w oparciu o świadomość wartości, którym służyli Żołnierze Wyklęci, rozwój świadomości literackiej dzieci, zamiłowania do języka ojczystego oraz kształcenie poprawnej polszczyzny, zachęcenie do aktywnego uczestnictwa w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zorganizowany został przez Fundację Wspierania Rozwoju Osobistego "STUDEO", a patronat nad konkursem objęli Minister Edukacji, Wojewoda Lubelski oraz Lubelski Kurator Oświaty.

            Nasz uczeń Bartosz Bartoń otrzymał wyróżnienie w kategorii klas IV - VI za wiersz Świąteczne larum. Podczas Gali finałowej Bartosz miał przyjemność poznać członków rodzin Żołnierzy Wyklętych. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów., aby ujawniony talent zaowocował wieloma jeszcze pięknymi dziełami, tworzonymi z myślą o dobru naszej wspólnej Ojczyzny

          • Wielkie zwycięstwo !!!

          • Szczęśliwy dzień dla naszej reprezentacji grającej w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej Chłopców. pod honorowym patronatem Wójta Gminy Ulan-Majorat, Jarosława KoczkodajaW dniu 09.05.2024 r.W rywalizacji wzięło udział pięć zespołów ze szkół z terenu gminy Ulan-Majorat.
            Chłopcy ze Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy pokonali wszystkie drużyny biorące udział w zawodach, zdobywając I miejsce.

            Opiekun: Artur Piotrowski.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

          • Planeta ma znaczenie!!

          • Kolejne nasze działanie ECO - to udział w Ogólnopolskim Programie Edukacyjnym - Zbieraj Baterie i Telefony, który uczy właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektronicznym, uczący właściwych postaw i nawyków.

          • Portret słynnego matematyka

          • Uczniowie klas starszych wzięli udział w konkursie organizowanym przez GWO Portret słynnego matematyka. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu portretu naukowca zajmującego się w swoim życiu matematyką. Uczniowie wykorzystując różne techniki plastycze i swoją kreatywność stworzyli portrety Pitagorasa, Alberta Einsteina, Mikołaja Kopernika i Izaaca Newtona.

          • Moje Małe Brzechwowanie z poezją Juliana Tuwima

          • 8 maja odbył się XVI Gminny Konkurs Recytatorski dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym Moje Małe Brzechwowanie 2024 z poezją Juliana Tuwima pod patronatem Wójta Gminy Ulan-Majorat Jarosława Koczkodaja.

            W konkursie odnieśli sukcesy uczniowie naszej szkoły:

            PIERWSZE MIEJSCA:

            Zofia Ścioch- klasa I

            Gabiela Zadroga- klasa II

            Lena Koślacz- klasa II

            Wyróżnienia otrzymali:

            Dominika Krawczyk - Karwowska -Punkt Przedszkolny

            Stefania Warowna- klasa 0

            Kornelia Nowicka- klasa I

            Antoni Ścioch -klasa III

            Gratulujemy i życzymy młodym recytatorom trwania przy tej pasji oraz sukcesów w innych konkursach.

          • Rzeczpospolita w XVII wieku

          • 7 maja 2024 roku w naszej szkole odbył się VIII Gminny Konkurs Historyczny Rzeczpospolita w XVII wieku  pod honorowym patronatem Wójta Gminy Ulan Majorat Jarosława Koczkodaja. Celem konkursu było kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnienie wiedzy o historii państwa polskiego, budzenie zainteresowań przeszłością i rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów, podnoszenie poziomu wiedzy historycznej, wzbogacenie form współpracy z uczniem zdolnym.

            Zakres materiału: Rzeczpospolita w XVII w. Test wiedzy składał się z 25 zadań: test wyboru, uzupełnij luki, chronologia, praca z mapą historyczną. Można było uzyskać maksymalnie 60 pkt. Czas trwania wynosił 60 minut. Do zmagań konkursowych przystąpiło dwudziestu uczniów ze szkół z terenu gminy Ulan – Majorat. Uczestników powitała pani dyrektor Teresa Wierzchowska. 

            Historyczne zmagania zakończyły się sukcesem dla uczniów:

            I miejsce Marcin Bielecki -ZS Ulan-Majorat

            II miejsce Natalia Kozłowska - SP w Zakrzewie

            III miejsce Zuzanna Domańska - SP w Kepkach

            Wyróżnienia: 

            Zuzanna Stachal SP w Kępkach
            Piot Mućka SP w Domaszewnicy

            Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzenipamiątkowym dyplomem i długopisami. Naszą szkołę reprezentowali: Piotr Mućka, Bartosz Ścioch, Mikołaj Bandurski, Oliwia Kurowska, Nikola Maliszewska i Jakub Zborowski. .

            Dziękujemy wszystkim odważnym uczniom za udział w zmaganiach konkursowych i życzymy powodzenia.

          • Pokazy chemiczne

          • Jak otrzymać wodór, dwutlenek węgla i inne związki chemiczne mogli się przekonać uczniowie kl. 0-IV podczas pokazu grupy o nazwie Zaelektryzowani.

            Eksperymenty przybliżyły najmłodszym uczniom w bardzo obrazowy i ciekawy sposób, wiedzę z zakresu chemii i fizyki między innymi: właściwości powietrza, wodoru i helu, dzieci miały okazję zobaczyć też, efektowne pokazy z ciekłym azotem w roli głównej.Prezentujący zaprosił do wspólnych doświadczeń chętnych uczniów, zapewniając przy tym mnóstwo zabawy.

            Po raz kolejny okazało się, że nauka nie musi być nudna a do przeprowadzenia wielu doświadczeń niepotrzebne są wcale specjalistyczne laboratoria. Wystarczy trochę chęci, szczypta wyobraźni i … odrobina wiedzy.

          • Wiwat 3 Maj, Wiwat Konstytucja!

          • Uczniowie naszej szkoły - Bartosz Ścioch i Piotr Mućka, razem z podopiecznymi p. Sławomira Żyłki  - instruktora Gminnego Ośrodka Kultury w Ulanie – Majoracie oraz Łukowskiego Ośrodka Kultury, celebrowali obchody 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Łukowie. Wzięli udział w etiudzie patriotycznej Witaj majowa jutrzenko.

          • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Dzień 3 Maja
            Cóż to za święto takie radosne,
            Że miasto całe drży i faluje?
            Czy wracającą lud wita wiosnę?
            Czy na cześć wiosny tak wiwatuje?
            O, coś większego Polska dziś święci!
            To Konstytucja Trzeciego Maja!
            Akt wielki, ważny, godny pamięci,
            Co naród cały jednością spaja.

            Z. Dzikiewiczówna

             

            Uczniowie naszej szkoły słowem i pieśnią uczcili 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedstawiona lekcja historii połączona ze śpiewem pieśni trzeciomajowych w wykonaniu chórku szkolnego zaczęła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. 

            3 Maja 1791 roku w Warszawie posłowie Sejmu Wielkiego uchwalili Ustawę Rządową nazywaną Konstytucją. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie taka inicjatywa. Już w kolejnym roku    w wyniku wojny polsko – rosyjskiej, konstytucja przestała obowiązywać. Podczas zaborów jej czczenie było surowo zakazane. Do uroczystości i święta powrócono w Polsce wraz z odzyskaniem niepodległości w 1918 roku. 3 Maja świętowano także w czasie II wojny światowej. Obchody w roku 1946 zakończyły się krwawymi starciami z przeciwnikami władzy komunistycznej. Od tego momentu w PRL-u świętowanie 3 Maja zostało zabronione. Powrócono do niego wraz z upadkiem komunizmu w roku 1990.

            Twórcy konstytucji, czerpiąc inspirację z myśli politycznej i filozofii europejskiego oświecenia oraz amerykańskiej konstytucji uchwalonej w 1787 roku, uważali, że władza ma służyć dobru całego narodu, a nie jedynie interesom warstw uprzywilejowanych. Konstytucja miała zapoczątkować wprowadzanie kolejnych reform zmierzających do wzmocnienia państwa. Podjęte działaniaw obronie zagrożonej przez sąsiadów Polski stanowią dzisiaj przykład odpowiedzialności świadomych przedstawicieli elit społeczeństwa. Ostateczny rozbiór Polski przez Austrię, Prusy i Rosję w 1795 roku doprowadził do utraty jej niepodległości. Współtwórcy Konstytucji 3 Maja, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj po latach ocenili, że była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

            Wiwat Król…!

            Wiwat Sejm, wiwat Naród,
            wiwat wszystkie Stany!

          • Realizacja projektu Ekopracownia – Zielone serce szkoły na finiszu…

          • Za nami szereg długofalowych działań mających na celu dotarcie do jak największej liczby odbiorców uświadamiając im zagrożenia płynące z niewłaściwego korzystania z darów Matki Natury oraz plusy odnawialnych źródeł energii.

            Dziękujemy wszystkim, którzy przyczyni się do tego, aby realizowane przez cały rok działania miały tak szeroki odbiór, zarówno w środowisku szkolnym, jak i w lokalnym. Szczególne podziękowania kierujemy stronę Wójta Gminy Ulan Majorat p. Jarosława Koczkodaja, dyrektor GZEAS-u p. Bożeny Krawczyk oraz głównej księgowej p. Kingi Wierzchowskiej. Dziękujemy również dyrektorom szkół z terenu gminy wraz z uczniami i opiekunami, którzy aktywnie włączyli się w rywalizacje konkursowe o tematyce OZE, a których z przyjemnością gościliśmy w murach naszej szkoły. Jesteśmy przekonani, że lokalne działania przełożą się na globalne partnerstwo ekologiczno- ekonomiczne.

          • Rocznica Zbrodni Katyńskiej

          • 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.Decyzja Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców wojennych bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia, do dziś budzi przerażenie. Już 3 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku. Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w katyńskim lesie. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni  z obozów i rozstrzeliwani: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku. Dziś Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy. Po latach kłamliwej propagandy przywracamy szacunek ofiarom.

            W 84  rocznicę Zbrodni Katyńskiej pamiętamy o tych, którzy byli do końca wierni Polsce.   W atmosferze skupienia i zadumy uczniowie przeprowadzili krótką prelekcję na temat. Zbrodni Katyńskiej, przypominając  jej okoliczności, powody, przebieg i skutki.  Uroczystość odbyła się przy rosnącym obok naszej szkoły Dębie Pamięci upamiętniającym porucznika Wojska Polskiego Jana Wujastyka, który zginął w Katyniu wiosną 1940 roku. Przedstawiciele samorządu uczniowskiego z panią dyrektor Teresa Wierzchowską ku pamięci zapalili znicze.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
      • tel/fax (83) 351 80 01
      • Kolonia Domaszewska 8 21-307 Ulan-Majorat Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych