• Gminny Turniej Piłki Nożnej chłopców pod Patronatem Wójta Gminy Ulan-Majorat Jarosława Koczkodaja

          • Środa 10 maja okazała się szczęśliwym dniem dla naszej reprezentacji grającej w Gminnym Turnieju Piłki Nożnej Chłopców. Chłopcy ze Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy pokonali wszystkie drużyny biorące udział w zawodach, zdobywając I miejsce.

            Skład drużyny: Szymon Domański, Piotr Lemiech, Szymon Zdańkowski, Marek Żądełek, Aleksander Ścioch, Natan Dudziński, Stanisław Szczuchniak, Dominik Gołdyn, Piotr Mućka oraz Jaku Jóźwiak.

            Opiekun: Artur Piotrowski.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

          • Opowieść o Argentynie

          •    Dnia 4 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie z podróżnikiem – panem Mateuszem Chołody. Podróżnik zabrał uczniów w ponad godzinną wyprawę po Argentynie. Opowieść o podróży do tego malowniczego kraju obejmowała wiele elementów: geograficznych (położenie Argentyny, skala odległości, atrakcje geograficzne), historycznych (historia kolonizacji Ameryki Południowej, legendy związane z Argentyną i historia jej powstania, kultura Indian), obyczajowych (kultura Argentyńskiego tanga, ciekawostki z życia Argentyńczyków) oraz przyrodniczych (niespotykane rośliny i niesamowite zwierzęta Argentyny). Pan Mateusz z pasją opowiadał o swojej wyprawie do tego kraju, ilustrując swoją opowieść barwnymi slajdami i dużą ilością rekwizytów. Wspomniał też o polskich akcentach, jakie można spotkać w tym kraju "na drugim krańcu świata". Dzięki ogromnej ilości informacji dotyczących tego zakątka świata, pięknym fotografiom oraz prezentowanym eksponatom spotkanie wzbudziło spore zainteresowanie wśród dzieci zarówno tych starszych jak i młodszych. Ta niezwykła lekcja geografii zapewne w niejednym słuchaczu rozbudziła chęć poznawania świata oraz egzotycznych podróży. Czego sobie i panu Mateuszowi z całego serca życzymy.

          • Części mowy z Photonem

          • Dzieci najlepiej uczą się poprzez eksperymentowanie, a Photon został stworzony właśnie do tego celu, o czym mogli przekonać się uczniowie klasy III podczas lekcji języka polskiego. Uczniowie utrwalali wiadomości dotyczące części mowy i czasów czasownika przy wykorzystaniu Photona. Zadaniem uczniów było doprowadzenie robota do odpowiedniej części mowy, zmiana czułek na odpowiedni kolor oraz wydanie dowolnego dźwięku. Lekcja pozytywnie wpłynęła na rozwój kreatywności i zdolności logicznego myślenia uczniów. Programowanie z Photonem dostarczyło uczniom wiele radości i potwierdziło tezę,
            że najlepiej uczmy się poprzez zabawę. To była ciekawa i inspirująca lekcja.

          • Prace w drukarce 3D

          • Uczniowie naszej szkoły na lekcjach informatyki, tym razem w klimacie świątecznym, projektowali figurki kurczaków i zajączków z wykorzystaniem programu Tinkercad, a następnie drukowali je w formacie 3D.

            Czerwone figurki zdecydowanie lepiej wyglądają na zielonej trawie! Brawo za kreatywność!

          • 3 Maja

          • Z okazji 232 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu. Następnie uczniowie zaprezentowali sytuację polityczno - gospodarczą kraju w tamtej epoce oraz okoliczności uchwalenia Konstytucji. Patriotyczne wiersze i piosenki pozwalały przenieść się w przeszłość i dostarczały wielu wzruszeń. Była to pierwsza w Europie, a druga na świecie ( po Konstytucji Stanów Zjednoczonych) Ustawa Rządowa. Polska Konstytucja była owocem Sejmu Wielkiego (1788 - 1792), który po pierwszym rozbiorze podjął próby naprawy państwa. Majowa Konstytucja znosiła liberum veto, wolną elekcję, dopuszczała mieszczan do udziału w rządzeniu. Po wysłuchaniu części artystycznej głos zabrała pani dyrektor Teresa Wierzchowska. W swym wystąpieniu podziękowała za przygotowanie apelu, przeprowadziła również rozmowę z uczniami na temat  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Święta Pracy i Dnia Flagi.

          • Mitologiczna podróż śladami tragicznych bohaterów mitologicznych – Orfeusz i Eurydyka

          • O mitologii  na języku polskim w prosty, przystępny sposób i tak, żeby zaangażować ucznia? Okazuje się, że można. Grywalizacja dotyczyła takich aspektów wiedzy przedmiotowej, które do tej pory z graniem nie miały wiele wspólnego. Klasa VI nudne notatki zamieniła w pasjonującą misję. Gracze, aby zrealizować zadanie, musi zapoznać się z interaktywnymi informacjami o bohaterach zamieszczone na padlecie, a potem odpowiedzieć na pytania ich dotyczące. Liczył się także efekt finalny oraz nagroda końcowa.

            Przyszłość czytania w mocy działania!

                                                                                                                                  Ewa Krupa

          • Piłka ręczna

          • 27 kwietnia odbyły się Mistrzostwa Gminne w piłkę ręczną chłopców i dziewcząt pt. ,,Igrzyska Dzieci".

            Drużyny reprezentujące naszą szkołę zajęły następujące miejsca:

            Chłopcy 2 miejsce

            Dziewczęta 3 miejsce

            Gratulujemy!

          • Sprzątanie świata.

          • Jak co roku Społeczność naszej szkoły współpracując z Gmina Ulan-Majorat, wzięła udział w "Akcji sprzątania świata". Zaopatrzeni w rękawiczki oraz worki ruszyliśmy porządkować tereny naszych miejscowości. Dzięki dużemu zaangażowaniu uczniów, akcja przebiegła sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie. Efekty pracy były widoczne gołym okiem. Celem wydarzenia było rozbudzenie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne.

            Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za owocną współpracę.

          • Bogatsi o nowe doświadczenia snujemy plany na przyszłość.

          • Reprezentanci Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy i ich osiągnięcia:

            PGE Turniej Maszyn Wiatrowych:

            II miejsce - Kacper Żądełek w klasyfikacji generalnej

            III miejsce – Bartosz Bartoń w klasyfikacji generalnej

            Szkoła dwukrotnie brała udział w Turnieju Ogólnopolskim Maszyn Wiatrowych i Maszyn Wodnych. Finaliści godnie reprezentowali szkołę oraz gminę Ulan Majorat.

            Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie przede wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom oraz Panu Wójtowi Jarosław Koczkodaj za inicjowanie tak ważnych dla naszej społeczności przedsięwzięć.

            Dziękujemy.

          • Łańcuch pamięci kolejnych pokoleń – Katyń …ocalić od zapomnienia

          • 13 kwietnia cała społeczność szkolna zgromadziła się wokół dębu pamięci, aby celebrować 83 rocznicę zbrodni katyńskiej. W uroczystym apelu ku czci pomordowanych, przypomnieliśmy okoliczności zbrodni na polskich oficerach i inteligencji  w odniesieniu do sylwetki naszego patrona -  por. rez. WP Jana Wujastyka.  Montaż poetycko - muzyczny w wykonaniu klas starszych i chóru szkolnego zamknęło przesłanie z wiersza  K. Iłłakowiczówny:

            O Boże,

            z tej wichury, co pali pół świata,

            zstąp i zamieszkaj, błagam Ciebie,

            nie w dzieciach, nie w kwiatach,

            nie w czystych duszach, ani w jasnych wodach,

            ale w sercach katów!

            Rocznica Katyńska stała się okazją, aby przypomnieć te bolesne karty w historii naszego narodu, a nasi  uczniowie poczuli się ważni ogniwem w tym pokoleniowym łańcuchu pamięci.

          • W krainie książek…

          • Uczniowie pierwszej klasy zostali oficjalnymi czytelnikami biblioteki szkolnej, potwierdzeniem tego było uroczyste pasowanie na czytelników.  Zanim jednak dokonano formalności,  uczniowie klasy I oraz V wystąpili w przedstawieniu, przygotowanym pod okiem p. Grażyny Niedzieli, którego treść przekazywała jak należy dbać o książki, czego nie wolno robić, czytając książkę. Po takim wprowadzeniu, p. Dyrektor dokonała oficjalnego pasowania na czytelnika każdego z uczniów. Najmłodsi uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i zakładki.

            Głównym celem uroczystości było zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania tak ważnej umiejętności, jaką jest czytanie.

            Kochani Pierwszoklasiści!
            Serdecznie zapraszam do korzystania ze szkolnych zbiorów bibliotecznych.
            Mam nadzieję, że każdy z Was znajdzie tam ciekawą dla siebie książkę.
            Do zobaczenia w bibliotece!
             

          • Palmy zrobione już, święta tuż tuż…

          • Niezmiernie miło jest nam poinformować, że uczeń klasy IV Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy – Bartosz Bartoń został laureatem IV Wojewódzkiego Konkursu na Palmę i Pisankę Wielkanocną dla mieszkańców województwa lubelskiego – III nagroda w kategorii „Palma Współczesna”. Na konkurs wpłynęło ponad 450 prac z ok. 220 gmin Lubelszczyzny. 

            1 kwietnia w Muzeum Wsi Lubelskiej uczestniczył w uroczystej gali wręczania nagród
            organizowanej przez Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

            Gratulujemy, życząc kolejnych sukcesów edukacyjnych i artystycznych.

          • Wizyta przedstawicieli ZS w Sobieszynie w naszej szkole.

          • Przed uczniami klasy ósmej kolejny krok na ścieżce edukacji - wybór szkoły ponadpodstawowej. Jest to bardzo ważna decyzja, którą ciężko podjąć samemu. Dlatego aby ułatwić im wybór  3 kwietnia  2023 r do naszej szkoły przyjechała delegacja z ZS im. Kajetana hr. Kickiego w Sobieszynie. Głównym celem spotkania  było zapoznanie z ofertą edukacyjną. Ósmoklasiści oglądali interesujące filmy i wysłuchali informacji na temat  szkoły na najbliższy rok szkolny. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali wypowiedzi, po których mieli możliwość porozmawiania z przedstawicielami zaproszonej szkoły. Każdy uczestnik otrzymał ulotki informacyjne do samodzielnego przeanalizowania w domu. Mamy nadzieje, że spotkanie pomoże naszym ósmoklasistom w wyborze dalszego kierunku kształcenia.

          • Eliminacje gminne OTWP “Młodzież zapobiega pożarom"

          • 31 marca 2023 r. w sali konferencyjnej Urzędu Gminy Ulan-Majorat odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Celem eliminacji gminnych jest m.in. popularyzowanie znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, techniki pożarniczej, zasad posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym. Turniej odbył się w dwóch kategoriach wiekowych. Grupę pierwszą tworzyli uczniowie szkół podstawowych – klasy I-IV, grupę drugą uczniowie szkół podstawowych – klasy V-VIII. Uczestnicy eliminacji nabywają teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu ochrony przeciwpożarowej i ratownictwa, co przyczynia się do popularyzacji wśród społeczeństwa zagadnień ochrony przeciwpożarowej. Ponadto młodzież ma możliwość poznania historii, kultury i tradycji danego regionu, bierze udział w zajęciach edukacyjnych na temat bezpieczeństwa, ekologii oraz ratowania życia.

            Po ocenie prac przez Jury eliminacji gminnych tegorocznej edycji turnieju pożarniczego, klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

            I grupa wiekowa:

            1. Michał Gajda – Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie,
            2. Maria Żądełek – Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy,
            3. Michał Polkowski – Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie.

            II grupa wiekowa:

            1. Jakub Wróbel – Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie-Majoracie,
            2. Wiktoria Szczuchniak – Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy,
            3. Szymon Zdańkowski – Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy.

            Uczestnicy eliminacji gminnych OTWP i ich opiekunowie, z rąk organizatora turnieju – Pana Jarosława Koczkodaja – Wójta Gminy Ulan-Majorat, Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Ulanie-Majoracie otrzymali dyplomy oraz upominki w postaci nagród rzeczowych.

            Eliminacje na szczeblu powiatowym odbędą się 04 kwietnia 2023 r. o godz. 9:30
            w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim.
            Udział w nich wezmą finaliści eliminacji gminnych z poszczególnych grup wiekowych

          • Photon i rybka złota – inna odsłona robota

          • Kolejna odsłona innowacji pedagogicznej Przyszłość czytania w mocy działania!,
            z wykorzystaniem sprzętu pozyskanego w ramach Laboratoria przyszłości, miała miejsce
            na zajęciach j. polskiego w klasie IV.

            Przedmiotem zmagań była analiza tekstu bajki O rybaku i złotej rybce
            z wykorzystaniem własnych  ilustracji. Uczniowie mieli czas, aby przygotować po 2 obrazki
            do konkretnych wersów bajki, tym samym dokonać przekładu intersemiotycznego teksu literackiego na obrazek w konwencji artystyczno - realistycznej. Podczas zabawy dydaktycznej, która podsumowała wcześniejsze lekcje, kierowali robota w stronę wybranej ilustracji, następnie wskazana osoba, przyporządkowana losowo obrazkowi, musiała znaleźć przedstawione informacje w oryginale bajki.

            Podczas zajęć dzieci dowiedziały się również, że można programować robota dodając
            do istniejących w pamięci również inne dźwięki, adekwatne do postaci i specyfiki tekstu literackiego. Czytanie ze zrozumieniem może być atrakcyjne!

          • Programowanie z Phytonem

          • Roboty Phyton,  które szkoła otrzymała w ramach programu Laboratoria Przyszłości, jak zwykle wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczniów klas V – VII. Dzieci nie mogły  się doczekać dnia, kiedy na lekcjach informatyki zaczną programować roboty, które będą wykonywały ich polecenia. Zajęcia z wykorzystaniem sprzętu rozwinęły u nich kreatywność,  logiczne myślenie, a przede wszystkim zachęciły do nauki programowania.

          • Dzień bez plecaka!

          • W piątek, 31 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy obchodzony był Dzień bez plecaka.  Akcja polegała na tym, żeby przynieść do szkoły książki, zeszyty i potrzebne przybory w dowolny, inny niż plecak sposób.

            Uczniowie naszej szkoły wykazali się ogromną pomysłowością i kreatywnością.
            Na korytarzach szkolnych można było zauważyć walizki, torby na zakupy i koszyki sklepowe, worki i kosze na śmieci, wiadra, skrzynkę na narzędzia, garnek, miski, a także wózki dla dzieci czy dla lalek, nosidełka, samochodzik dziecięcy, pufy,poszewkę na poduszkę, transporter i domek dla kota. Niektórzy uczniowie wykorzystali swoje zdolności manualne i własnoręcznie stworzyli plecaki z kartonu i drewna.

          • Witold Pilecki.

          • W celu wzbogacenia proceu dydaktycznego w  klasie VI  została przeprowadzona lekcja muzealna na platformie Microsoft Teams  Witold- to brzmi dumnie! Lekcję zorganizowało Centralne Muzeum Jeńców WojennychW czasie  zajęć uczniowie mieli okazję poznać nie tylko pierwszoplanowe dokonania Witolda Pileckiego, ale także te mniej znane, jak jego udział w powstaniu warszawskim i późniejszy pobyt w obozie jenieckim. Przyjrzeli  się jego postaci jako człowieka – męża, ojca, społecznika, artysty i ziemianina. Poznali  jego pasje, dowiedzieli się, skąd czerpał siłę i motywację do działania. Zadawali sobie także pytanie o to,  czy jego postać może być autorytetem lub idolem dla współczesnej młodzieży. Nigdy dość przypominania jego zasług, poznawania jego życia, czerpania z niego inspiracji.

          • Challenge dla Wiktorka

          • Dziękujemy serdecznie za nominację Zespołowi Szkół im. Jana Pawła II w Ulanie -  Majoracie.

            Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy  nominuje do zadania Szkołę Podstawową im. Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Kępkach.

            Macie tylko Opis: 4️⃣Opis: 8️⃣ godzin Opis: ⏰ na wykonanie zadania!  

            Wrzuć na swój profil filmik, jak robisz pompki lub przysiady dla Wiktorka i zaproś do zabawy znajomych! Zamknij wyzwanie symboliczną wpłatą do skarbonki:

            https://www.siepomaga.pl/pompujemydlawiktorka  

            Jej potwierdzenie wklej w komentarzu na stronie Licytacje z SercemOpis: ❤️licytujemy dla Wiktorka Zawadzkiego    #challangedlaWiktorka

            Powodzenia! Opis: 🤗 Nie przerywaj - pomóż!Opis: 🙏 Sercem za Wiktorkiem!

            Opis: 👇Zbiórka dla osób chętnych wspomócOpis: 👇

            https://www.siepomaga.pl/wiktorek-zawadzki

            Opis: 👇Licytacje dla WiktoraOpis: 👇 https://www.facebook.com/groups/370442368253341/?ref=share_group_l

             

            Dziękuję całej społęczności szkolnej za zaangażowanie i przygotowanie powyższego przedsięwzięcia. Razem możemy więcej!

             Teresa Wierzchowska 

            dyrektor szkoły

            Zapraszamy do obejrzenia filmu: Domaszewnica_szkola_chelenge.mp4

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
      • tel/fax (83) 351 80 01
      • Kolonia Domaszewska 8 21-307 Ulan-Majorat Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych