Pierwsza Powiatowa Konferencja Zrozumieć Neuroróżnorodność AUTYZM
Sukces w konkursie recytatorskim
Wyniki powiatowego konkursu wiedzy ekologiczno-wędkarskiej pod patronatem Starosty Powiatu Łukowskiego
Dnia 01.03.2025r. uczniowie naszej szkoły:
Natan Dudziński, Aleksander Lemiech , Szymon Rzymowski oraz Piotr Rzymowski brali udział w Powiatowym konkusie wiedzy ekologiczno-wędkarskiej pod patronatem Starosty Powiatu Łukowskiego.
Uczeń klasy 8- Natan Dudziński zdobył
III miejsce.
Była to doskonała okazja do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu ekologii oraz wędkarstwa.
Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników!
1
Tradycyjnie i na ekranie, czyli uczniowskie praktyki czytelnicze.
Co wolą uczniowie klas starszych szkół podstawowych - zwykłe książki czy e - booki? Jak dobór lektur wpływa na niski poziom czytelnictwa? Czy kanon powinien być im narzucany
z góry, a może trzeba wydłużyć listę do wyboru? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy warsztatów. Korzystając z danych dostępnych w sieci oraz własnych doświadczeń czytelniczych, starali się stworzyć własne opracowanie statystyczne w formie różnych rodzajów wykresów w programach PowerPoint i Power Trader. Wnioski, które wypracowali, są obiecujące. Uczniowie w większości lubią czytać książki, ale te, które ich interesują, w tym niektóre lektury. Ci starsi i młodsi, jeśli mają wybór, preferują czytanie w wersji tradycyjnej. Jest to dla nich bardziej relaksująca forma lektury niż czytanie na ekranie. Okazuje się, że wrażliwość i inteligencja uczniów mają się całkiem dobrze. Młodzi ludzie są zniechęceni do czytania (przerabianie lektur) lub do niego nieprzygotowani (nie wiedzą, na co mają zwracać uwagę). Jednak jeżeli książka bazuje na akcji, opowiada niezwykłą historię, ma odniesienie do ich przeżyć i doświadczeń – wtajemniczają się w samego siebie, a to już ogromny krok ku inicjacji kulturowej.
,,Realizacja programów rozwojowych szkół z terenu Gminy Ulan – Majorat.” Mali matematycy. Gdzie kryje się matematyka?
Geometria ukryta w zabawie.
Na kolejnych zajęciach matematycznych realizowanych w ramach projektu uczniowie kl. II utrwalali figury geometryczne, a także rozwijali koncentrację, spostrzegawczość
i kreatywne myślenie. W tym celu wykorzystali siedmioelementową łamigłówkę chińską zwaną Tangramem oraz mozaiki geometryczne. Uczniowie układali sylwetkami ludzi, zwierząt i przedmiotów według podanego wzoru, a następnie kierując się swoją wyobraźnią tworzyli własne kompozycje. Uczestnicy zajęć świetnie się bawili i jednocześnie rozwijali swoje kompetencje logiczne oraz geometryczne. To była bardzo interesująca i kreatywna lekcja.
3
REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2025/2026
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy informuję, iż zgodnie z Zarządzeniem Nr 5 Wójta Gminy Ulan-Majorat z dnia 20 stycznia 2025 roku rozpoczynamy rekrutację (nowe przyjęcia) dzieci na rok szkolny 2025/2026 do oddziału przedszkolnego („zerówka”), punktu przedszkolnego oraz pierwszej klasy szkoły podstawowej.
Dokumenty dotyczące rekrutacji do przedszkola („zerówka”) lub punktu przedszkolnego należy złożyć w sekretariacie szkoły w dniach 17 - 28.03.2025 r. - dotyczy nowych przedszkolaków.
Deklarację kontynuacji wychowania przedszkolnego w obu grupach należy złożyć w dniach 03-07.03.2025 r. do wychowawców.
Dokumenty dotyczące rekrutacji są do pobrania u wychowawców, w sekretariacie ( w godz. 9.00-15.00) i na stronie szkoły.
Wniosek o przyjęcie do szkoły podstawowej (klasa I) uczniów zamieszkałych poza obwodem szkoły wraz
z dokumentami należy złożyć w dniach 17-28.03.2025 r.Natomiast zgłoszenie o przyjęcie do szkoły podstawowej uczniów zamieszkałych w obwodzie szkoły należy złożyć w dniach 03- 07.03.2025 r.
Zapraszamy!
Dyrektor szkoły -Teresa Wierzchowska
Deklaracja_kontynuowania_wychowania_przedszkolnego_w_oddziale_przedzszkolnym_(1).doc
Deklaracja_kontynuowania_wychowania_przedszkolnego_w_punkcie_przedszkolnym_(1)(1).doc
Potwierdzenie_woli_-_spoza_obwodu_szkoly(1).docx
Potwierdzenie_woli_przyjecia_do_przedszkola(1).docx
Wniosek_przyjecia_do_kl._I_dzieci_spoza_obwodu_szkoly_(1).doc
Wniosek_przyjecia_do_kl._I_dzieci_z_obwodu_szkoly_(1).doc
Wniosek_przyjecia_do_punktu_przedszkolnego__oddzialu_przedszkolnego_(1).doc
"Realizacja Programu Rozwoju Szkół z terenu gminy Ulan-Majorat.” Język angielski- zajęcia rozwijające uzdolnienia kl IV, IV-V i VII-VIII
W ostatnim tygodniu przed feriami zimowymi uczniowie klasy IV wyruszyli w podróż po świecie pizzy poprzez serię stacji zadaniowych, które sprawiły, że nauka angielskiego stała się smakowitą przygodą. Była to znakomita okazja do praktyki słownictwa. Podsumowaniem zajęć była oczywiście degustacja. Mniam!
13
,,Realizacja programów rozwojowych szkół z terenu Gminy Ulan-Majorat” Mali matematycy. Co kryje matematyka?
Podczas zajęć matematycznych, uczniowie klasy III opracowali i wykonali lapbooki matematyczne, dotyczące tabliczki mnożenia. Jest to wspaniała metoda aktywnego oraz kreatywnego uczenia się, utrwalania oraz zapamiętywania działań matematycznych, a dodatkowo dawka zabawy oraz integracji grupy.
1
Bezpieczna Zima – Jak Unikać Niebezpieczeństw na Lodzie ❄️🧊
Dzieci, zima to piękny czas, ale wiąże się też z niebezpieczeństwami! Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak zachować się na lodzie i co zrobić, gdy ktoś wpadnie do wody.
Oto kilka prostych zasad, które mogą uratować życie:
✅ Nie wchodź na lód, jeśli nie masz pewności, że jest bezpieczny!
Lód może wyglądać na gruby, ale wcale taki nie być. Najlepiej bawić się na śniegu lub lodowiskach, a nie na zamarzniętych jeziorach czy rzekach.
✅ Jeśli lód zaczyna trzeszczeć – połóż się na nim!
Gdy usłyszysz pęknięcia, nie panikuj. Połóż się i staraj się czołgać w stronę brzegu, skąd przyszedłeś.
✅ Wpadłeś do wody? Trzymaj ręce szeroko i wołaj o pomoc!
Nie próbuj gwałtownie się wydostać, tylko złap się krawędzi lodu i wykonuj nogami ruchy jak przy pływaniu.
✅ Pomagasz komuś? Nie podchodź za blisko!
Jeśli widzisz, że ktoś wpadł do wody, nie biegnij na lód – możesz też wpaść! Najlepiej podać poszkodowanemu gałąź, linę lub kurtkę i wezwać pomoc – numer alarmowy to 112.
✅ Zawsze informuj dorosłych!
Jeśli widzisz, że ktoś jest w niebezpieczeństwie, zawołaj rodziców, nauczyciela lub innego dorosłego. Szybka reakcja może uratować życie!
Pamiętajcie – lód może być zdradliwy! Lepiej unikać ryzyka i bawić się bezpiecznie.
Bądźcie czujni i dbajcie o siebie oraz innych! ❄️🚨
,,Realizacja programów rozwojowych szkół z terenu Gminy Ulan- Majorat” Zajęcia projektowe Koło ekologiczne (zajęcia proekologiczne z wykorzystaniem innowacyjny sprzętów, zajęcia prowadzone metodą eksperymentu kl. IV-VIII)
Luty chociaż bardzo krótki to postanowiliśmy sprawdzić wpływ octu na jajko, oraz kości. Jak ocet wpływa na jajka? Kiedy zanurzysz jajko w occie, co stanie się ze skorupą czy się rozpuści? Uczniowie dowiedzieli się, m.in. , że ocet (kwas) rozbija stałe kryształy węglanu wapnia w skorupce jajka na części wapniowe i węglanowe.
Ale czy jajko można włożyć do butelki?? !!!
Zachęcamy do eksperymentu , nasi uczniowie to i wiele innych rzeczy już wiedzą Ty??
Przemoc i cyberprzemoc rówieśnicza –jak ją rozpoznać i jak reagować?
Pamiętaj - cyberprzemoc jest karalna!
Uczniowie klas IV i VI w dniu 14.02.2025 r. wzięli udział w lekcji online w ramach kontynuowania - Dnia Bezpiecznego Internetu. Treści dotyczyły zarówno przemocy jak i cyberprzemocy rówieśniczej- zwanej cyberbullyngiem. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film, zinterpretować działania bohaterów oraz odnieść się do zainscenizowanej sytuacji jak również pracować w grupie, ale przede wszystkim wyciągnąć wnioski i zauważyć jak wiele szkody może uczynić nieodpowiedni wpis lub zdjęcie w mediach społecznościowych. Cyfrowe nękanie bywa niezauważane przez otoczenie ofiary, ponieważ taka forma przemocy nie okazuje jednoznacznych śladów znęcania (jak np. siniaki czy inne fizyczne obrażenia). Pozostawia jednak równie głębokie rany w psychice, które często goją się zdecydowanie trudniej niż przemoc fizyczna.
Cyberbullying, to rodzaj przemocy z jakim mamy do czynienia w sieci - pojęcie wywodzi się od ang. słowa bullying, które oznacza „terroryzowanie, nękanie”, oraz członu cyber, odnoszącego się do internetu i cyberprzestrzeni.
Cyberbullying to zjawisko, w którym ktoś wykorzystuje komunikację cyfrową – najczęściej posty, komentarze w mediach społecznościowych, wiadomości wysyłane przez komunikatory internetowe, a także e-maile i SMS-y – do poniżania, nękania lub zastraszania innej osoby. Do najczęstszych form cyberbullyingu zalicza się m.in. publikowanie fałszywych lub ośmieszających, często też agresywnych komentarzy, zdjęć i filmików w internecie, a nawet upublicznianie w mediach społecznościowych prywatnych fotografii, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego lub zostały w jakiś sposób przerobione. Dziękujemy uczniom za udział z zajęciach, zachęcamy do zapoznania do się
z bardzo ciekawymi materiałami. Może znajdziecie tam odpowiedzi na nurtujące was pytania m.in. Co robić jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich stał się ofiarą cyberbullyingu?Jak możesz zapobiegać nękaniu w Internecie?
Zapraszamy po więcej informacji na stronę:
https://www.gov.pl/web/baza-wiedzy/cyberbullying--nekanie-w-sieci
Randka w ciemno z książką… czyli Walentynki w szkolnej bibliotece
W tym roku Walentynki przypadły w ostatni dzień przed feriami. Biblioteka szkolna przygotowała zabawę.
Każdy miał okazje wypożyczyć książkę w ciemno. W tym celu zostały wcześniej przygotowane tajemnicze książki – specjalnie oznaczone, ozdobione serduszkami.
Akcja wzbudziła wiele pozytywnych reakcji i cieszyła się powodzeniem przekraczającym najśmielsze oczekiwania. Decydując się na taką randkę nikt nie miał pewności , co go czeka w środku.
Mamy nadzieję, że randka okaże się udana i wpłynie na poszerzenie gustów czytelniczych.
Dziękujemy za pomoc uczennicom klasy VI.
11
„LUTY Z CUKIERKIEM – KSIĄŻKI Z PAZUREM”!
Nasza szkolna biblioteka przystąpiła do akcji Luty z Cukierkiem – Książki z Pazurem. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych oraz szerzenie pozytywnych wzorców zachowań, które pomagają budować wiarę w siebie i przyjazny stosunek do świata.
W ramach tej akcji gościliśmy dzieci z oddziału przedszkolnego, które poznawały losy kota Cukierka. Podczas spotkania uczennice klasy VI czytały książkę Cukierku, ty łobuzie autorstwa Waldemara Cichonia śmiejąc się wspólnie z tego psotnego kotka. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści, aktywnie biorąc udział w rozmowach o jego przygodach oraz zabawach ruchowych. Później z przyjemnością zamieniły się w ilustratorów.
Zachęcamy do wypożyczania książek o Cukierku i poznania przygód sympatycznego kotka.2
Bezpieczny Internet - wyniki szkolnego konkursu
Dnia 12.03.2025 r. ogłoszono wyniki szkolnego konkursu pt. Bezpieczny Internet. Zadaniem uczniów było stworzenie plakatu w programie Canva. Celem konkursu było propagowanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu wśród dzieci i młodzieży, a także rozwijanie umiejętności posługiwania się technologią informacyjno-komunikacyjną.
Po długich naradach spośród 16 prac jury konkursowe wybrało i nagrodziło trzy zwycięskie prace.
Autorkami były:
Aleksandra Mućka - kl. V
Erika Rzewuska kl. IV
Aleksandra Przybysz kl. VI
Pozostali uczestnicy konkursu zostali wyróżnieni słodkim podarunkiem.
Serdecznie gratulujemy!!!
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112
11 lutego w całej Europie świętuje się Dzień Numeru Alarmowego, który jest wspólny dla wszystkich państw Unii Europejskiej oraz innych krajów Europy. Uczniowie naszej szkoły postanowili włączyć się
w obchody, poznając znaczenie oraz sposób działania tego ważnego numeru. Uczniowie poznali specyfikę pracy dyspozytora oraz dowiedzieli się, w jakich sytuacjach należy dzwonić pod ten numer – zagrożenie życia, zdrowia, bezpieczeństwa, mienia, środowiska. Równie ważne było przekazanie informacji na temat sytuacji, w których korzystanie z numeru 112 jest nieodpowiednie i może być źródłem zagrożenia dla osób, które naprawdę potrzebują pomocy. Podczas zajęć dzieci miały również okazję praktycznie ćwiczyć, jak zgłaszać zdarzenie.Uczestnictwo w obchodach Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 dostarczyło uczniom nie tylko cennej wiedzy na temat korzystania z numeru alarmowego, ale przede wszystkim uświadomiło, że pomaganie ma wpływ na los innych ludzi, a niesienie pomocy to najbardziej naturalna rzecz w świecie.
9
Konkurs recytatorski
- 4
Dzień Bezpiecznego Internetu 2025
Korzystanie z nowych technologii rozpoczyna się dla większości dzieci, zanim pójdą do szkoły podstawowej. Telefon typu smartfon, sieci społecznościowe czy Internet mogą być nadużywane przez dzieci i młodzież, co może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji (np. dla relacji z rówieśnikami i rodziną, dla nauki czy pracy). Aby zwrócić uwagę na nadużywanie cybermediów oraz inne problemy behawioralne wśród dzieci i młodzieży 10 lutego odbyły się warsztaty klas III-VIII przeprowadzone przez p. Marlenę Majchrocką. Ćwiczenia miały na celu zmniejszenie pozytywnych oczekiwań wobec Internetu oraz zwiększenie samokontroli związanej z używaniem urządzeń ekranowych. Uczniowie klasy III wcielili się w uzależnionych od długotrwałego grania nastolatków oraz zaprezentowali bez użycia słów jak ciało zareaguje w danej sytuacji. Młodzież z klas IV-VI dokonała analizy jak internet niszczy poszczególne aspekty naszego życia. Ósmoklasiści wykonali test na uzależnienie od Facebooka. Podczas przerw uczniowie mieli mozliwość skanować kody qr zawierające różnorodne gry i quizy dotyczące bezpieczeństwa w internecie.
Uważajcie na to co przeglądacie i co uznajecie za prawdziwe wśród treści, jakie pojawiają się mediach społecznościowych. Może okazać się, że wierzycie w świat, który nie istnieje i będziecie żyć złudzeniem, za które zapłacicie swoim czasem, pieniędzmi oraz złym samopoczuciem w sytuacji, gdy nie otrzymacie tego, co znajduje się na ekranie komputera lub telefonu.
15
Edukacja teatralna🎭
5 lutego gościliśmy w naszej szkole Studio Artystyczne Arena .
Aktorzy przedstawili uczniom klas 0-3, spektakl pt. „Kozucha Kłamczucha”, który przekazał im bardzo cenne wartości, takie jak: prawda,dobro i przyjaźń.
Pouczające przedstawienie wniosło nie tylko radość i dobry nastrój, ale uświadomiło małym widzom, że nawet “niewinne, małe kłamstewko” jest czymś złym, a prawda i tak zawsze wyjdzie na jaw.
2
Bo ruch to zdrowie !🤸🏃
Nawet krótkie, aktywne przerwy mogą zdziałać dużo dobrego i pozytywnie wpłynąć na ciało oraz umysł. Dlatego uczniowie klas I-III promując zdrowy styl życia, świetnie bawili się podczas długiej przerwy, wykorzystując do tego balony.🤸🏃
9
Movie stars gala w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy
1 lutego w odbyło się w naszej szkole wyjątkowe wydarzenie, na które czekały wszystkie dzieci - zabawa choinkowa. W tym roku motywem przewodnim szkolnej imprezy tematycznej były kultowe bajki Disneya oraz Warner Bros. Uczniowie przebrali się w barwne stroje z ich ulubionych filmów oraz zachwycali w eleganckich stylizacjach. W klimacie oscarowej gali w Hollywood wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, jak i nauczycielom, którzy towarzyszyli im w zabawie. O oprawę muzyczną oraz różnorodne zabawy zadbał niezawodny DJ & Wodzirej Mikołaj Lemiech, który porwał wszystkich w wir zabawy tanecznej. Nie zabrakło też słodkich niespodzianek oraz konkursów z nagrodami, które dostarczyły uczestnikom mnóstwo emocji i radości. Wspomnienia z zabawy można było uwiecznić robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia na ściance i czerwonym dywanie. Podczas balu przewidziana była również przerwa na poczęstunek,o który zadbała Rada Rodziców.
Tegoroczna zabawa był przednia i niewątpliwie stała się doskonalą okazją do integracji. Kolejne karnawałowe szaleństwo dopiero za rok. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie!
26
Archiwum Aktualności
Nagłówek