• MOJE MAŁE BRZECHWOWANIE 2022

• Uczniowie naszewj szkoły wzięli udział w XIV Gminnym Konkursie Recytatorskim „MOJE MAŁE BRZECHWOWANIE 2022 z poezją Marii Konopnickiej”. Naszą szkołę reprezentowali: Stefania Warowna, Magdalena Żądełek, Gabriela Zadroga, Lena Koślacz, Zofia Szczuchniak, Antoni Ścioch, Natalia Jawoszek, Aleksandra Mućka, Gabriela Ścioch oraz Lena Przeździak. Jury po wysłuchaniu 50 recytatorów z przedszkoli, oddziałów zerowych i klas I-III przyznało nagrodę Gabrieli Zadrodze. Serdecznie gratulujemy!

• Wykuć czynem Polski blask, chrobrych myśli, maja brzask…

• W tym najpiękniejszym z miesięcy i szczególnym w historii Polski, uczniowie naszej szkoły celebrowali tryptyk świąt majowych - Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja, Dzień Flagi Rzeczpospolitej oraz Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.

Tegoroczne obchody uczciliśmy montażem słowno- muzycznym Ojczyzna, w niej serca wszystkie w piątek 29 kwietnia.  Na tej krótkiej lekcji historii i patriotyzmu występujący przybliżyli główne założenia konstytucji 3 maja i znaczenie barw narodowych. Podkreślili, że bycie prawdziwym Polakiem zależy tylko od nas samych, od pracy nad sobą i dla dobra wspólnego. Uroczysty nastrój podkreślały fragmenty poezji, melorecytacje oraz piękne pieśni: Opowiedz mi moja ojczyzno, Leć orle biały  oraz  Jest takie miejsce.

Ta podniosła uroczystość patriotyczna miała przypomnieć, że dzisiaj ten wewnętrzny wymiar patriotyzmu jest szczególnie potrzebny, bo tylko z naszych najchlubniejszych kart historii możemy czerpać siłę, mądrość i wartości, które od zawsz pozwalały narodowi przetrwać meandry historii.

Ewa Krupa

• Szaleństwa umysłu i ciała z Kopernikiem i Newtonem

• Wyjazd naszych uczniów do stolicy miał dwojaki charakter – edukacja i rozrywka w długo oczekiwanym stylu. Rozpoczęliśmy od zajęć warsztatowych w Centrum Elektroekologii, gdzie przybliżono nam  zasady recyklingu elektrośmieci, a nasi uczniowie mogli wykazać się kreatywnością w planowaniu działań proekologicznych skierowanych do rówieśników.
            Po spacerze ulicami Powiśla czekała nas przygoda z wiedzą eksperymentalną w Centrum Nauki Kopernik. Empirycznych doznań dostarczyły naszym młodym badaczom interaktywne wystawy, gdzie mogli poznać prawa nauki poprzez samodzielnie prowadzenie doświadczeń.

W dalszej części wyjazdu uczniowie nie zwolnili tempa, próbując łamać zasady prawa ciążenia w centrum rozrywki Stacja Grawitacja. Skakali na trampolinach, walczyli na miękkie miecze, rozegrali mecze koszykówki i siatkówki. Amatorzy mocnych wrażeń zmierzyli się ze swoimi strachami na ściance wspinaczkowej i w parku linowym oraz zaistnieli w mediach, udzielając wywiadu radiu Onet. Słodkim ukoronowaniem wyjazdu i panaceum na utracone siły witalne były desery lodowe.

W drodze powrotnej zespoły klasowe przystąpiły do konkursów wiedzowych i na spostrzegawczość, wykazując się przy tym ogromną wiedzą, również taką, która nie była w programie wycieczki. Przyznano też 8 nagród za odwagę i sprawność  Ninja warrior dla uczniów, których determinacja pozwoliła pokonać najtrudniejsze podniebne trasy.

Pokaż mi, a zapamiętam,  pozwól mi zrobić, a zrozumiem -  ta znana maksyma   Konfucjuszu najtrafniej oddaje zaangażowanie naszych uczniów w trakcie tej wyjątkowej wycieczki.

E. Krupa

kot