• Rymowanki małej Anki

          • 27 listopada 2023r. w naszej szkole rozbrzmiewały strofy pełnych humoru i ciepła wierszy z serii Rymowanki małej Anki. To najstarsze przedszkolaki  prezentowały swoje umiejętności recytatorskie podczas konkursu zorganizowanego dla nich   pod takim samym tytułem.  Konkurs jest jednym z wielu działań, jakie podejmujemy w oddziale przedszkolnym w ramach realizacji  Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Głównym  celem  konkursu było propagowanie literatury dziecięcej wśród najmłodszych ale także  rozwijanie zdolności recytatorskich, aktorskich, kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka oraz wdrażanie do rywalizacji w przyjaznej atmosferze. W konkursie wzięło udział 15 przedszkolaków. Pani  dyrektor Teresa Wierzchowska uroczyście powitała uczestników. O wynikach zdecydowało trzyosobowe jury, w skład którego weszły panie: Mirosława Kazanecka, Marlena Karczmarz i Marta Wielgosz. Komisja oceniła pamięciowe opanowanie tekstu,  interpretację i ogólny wyraz artystyczny. Nad przebiegiem konkursu czuwała pani Grażyna Niedziela-nasza bibliotekarka oraz wychowawca oddziału przedszkolnego pani Maria Żondełek.      

            Życzliwa publiczność gromkimi brawami nagrodziła występy swych młodszych kolegów. Wszyscy  uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi nagrody w postaci książek  zakupionych z funduszu   projektu NPRC.

            Zwycięzcami konkursu zostali:

            Kategoria pięciolatki

            I miejsce – Weronika Lemiech

            II miejsce – Iga Majcher, Oliwia Jawoszek

            III miejsce – Emilia Bogusz

            Kategoria sześciolatki

            I miejsce – Magdalena Żądełek

            II miejsce – Stefania Warowna

            III miejsce – Tymon Zdańkowski

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

             

          • Konkurs z wiedzy o gminie Ulan-Majorat i Narodowym Święcie Niepodległości

          • Nasi uczniowie wzięli udział w konkursie zorganizowanym z okazji 50-lecia istnienia Gminy Ulan-Majorat oraz Narodowego Święto Niepodległości Polski.

            Celem Konkursu było poszerzenie wiedzy ogólnej o Gminie Ulan-Majorat i odzyskaniu niepodległości przez Polskę oraz krzewienie wśród uczniów szkół podstawowych lokalnego patriotyzmu oraz kształtowania poczucia własnej tożsamości.

            Najlepsze wyniki z naszej szkoły uzyskali:

            Piotr Mućka

            Jakub Zborowski

            Gratulujemy.

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

          • Nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka wspólnie z UNICEF. 20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Uczniowie w tym dniu przyszli ubrni na niebiesko, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. 

            Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

            Nasza szkoła podjęła także wiele działań, które miały na celu uświadomienie uczniom, jak ważny jest ten dzień. . W każdej klasie odbyły się zajęcia z wychowawcą, na temat respektowania praw dziecka. Obejrzano prezentację, filmy o prawach dziecka oraz rozwiązywano quiz. Uczniowie klas młodszych tworzyli również plakaty z wylosowanymi przez siebie prawami. 

             

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 17.11.2023r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Wydarzenie  odbywało się pod hasłem: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają. Uczniowie klas starszych udowodnili, że działania na liczbach nie są im obce. Wykazywali się nie tylko wiedzą ale i umiejętnościami, mnożąc i dzieląc na czas. Do egzaminu przystąpiło 45 uczniów. Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia uzyskało 32 uczniów.

            Gratulujemy Wszystkim, którzy podjęli wyzwanie!

          • Opowiedzmy swoje sny i marzenia

          • 16 listopada w Radzyńskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje Powiatu Radzyńskiego
            do 27. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego pod hasłem Sny i marzenia. Szkołę Podstawową w Domaszewnicy  reprezentowali uczniowie klasy VII – Bartosz Ścioch i Piotr Mućka. Inspiracje literackie odnaleźli w poezji Williama Blake’a Kraina snówi Johana Wolfganga Goethego Król Olch . W kategorii uczniów szkoły podstawowej klasy VII-VIII trzecie miejsce zajął Piotra Mućka.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Moja złota rybka

          • W ramach zaplanowanych działań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w konkursie czytelniczo - plastycznym ,,Moja złota rybka". Celem konkursu była promocja czytelnictwa, aktywnego spędzania wolnego czasu, rozwijanie kreatywnego i twórczego myślenia. Przedszkolaki poznały bajkę ,,O rybaku i złotej rybce". Ich zadaniem było stworzenie ilustracji lub pracy przestrzennej przedstawiającej złotą rybkę. Prace wzbudziły zachwyt jurorów, a ich autorzy zasłużyli na wielkie uznanie i pochwałę.

            Laureaci konkursu:

            1 miejsce - Emilia Bogusz, Losza Baikovski

            2 miejsce - Antoni Ksok

            Wyróżnienia: Michał Ksok, Magdalena Żądełek, Piotr Ksok

            Wyróżnione dzieci otrzymały nagrody. Wszystkim serdecznie dziękujemy udziału w konkursie i życzymy dalszych sukcesów z plastyczną przygodą.

          • Warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy w Punkcie Przedszkolnym.

          • Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem, bardzo często jednak, w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować, jak pomóc osobie, która pomocy potrzebuje. Dzieci często działają instynktownie, więc warto instruować je, już w przedszkolu jak pomóc osobie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia. W dniu dzisiejszym podczas zajęć prowadzonych przez Pana Artura Piotrowskiego, dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały numery alarmowe procedury udzielania pierwszej pomocy, najwięcej emocji wzbudził jednak pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Była to doskonała lekcja – połączenie zabawy z przekazywaniem wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt – ratowanie życia.

          • Dzień Czystego Powietrza i Alpakoterapia w Punkcie Przedszkolnym

          • 14 listopada 2023 r. dzieci z Punktu Przedszkolnego przeżyły niezapomniane chwile. Specjalnymi gośćmi były alpaka Bolek i kucyk Ksieciunio. Dla maluchów było to pierwsze spotkanie z takimi zwierzętami. Dzieci miały okazję dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o alpakach, ich pochodzeniu, zwyczajach i pielęgnacji. Była to także doskonała okazja do nauki szacunku i troski o zwierzęta oraz rozwijania empatii. Wspólne spędzanie czasu w towarzystwie tych przeuroczych zwierząt przyniosło wiele korzyści, zarówno pod względem edukacyjnym, jak i emocjonalnym. Kontakt z naturą i zwierzętami jest niezwykle ważny dla harmonijnego rozwoju dzieci. Dlatego tak bardzo cieszymy się, że mogliśmy zapewnić naszym przedszkolakom tę wyjątkową interakcję z przyrodą.

          • Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…

          • 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w historii naszej Ojczyzny. W tym dniu, po wieloletniej niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Już od najmłodszych lat, tu w naszym przedszkolu, kształtujemy u dzieci postawę szacunku wobec symboli narodowych oraz uczymy pielęgnowania polskiej tradycji. 

          • Pamięć w nas wiecznie trwa, poloneza dziejów grajmy

          • Tegoroczne obchody 11 listopada w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczciliśmy wspólnym koncertem patriotycznym. W tym radosnym wydarzeniu towarzyszyło nam wielu znamienitych gości: wójt p. J. Koczkodaj, dyrektor GZEAS-u  p. B. Krawczyk, wiceprzewodniczący Rady Gminy p. B. Maliszewski, radny p. H. Cabaj, dyrektorzy szkół w osobach – p. I. Mikołajuk, p. D. Wysokińska, p. G. Dziurdziak, p. A. Cap, kierownik GOK– u p. M. Domańska, dyrektor GBP p. J. Palica, kierownik FGBP p. M. Misiak,  kierownik GOPS-u p. M. Woszczak, sołtysi - p. E. Ścioch i p. K. Toporowicz,  zespół Melodia, nasza niezawodna Rada Rodziców na czele z p. A. Bartoń oraz społeczność lokalna.

            Szkolne uroczystości rozpoczęliśmy od zapalenia zniczy pod tablicą upamiętniającą por. J. Wujastyka oraz pod pomnikiem ku czci mieszkańców Domaszewnicy zamordowanych przez Niemców. Następnie uczniowie klas I-VIII skierowali myśli i emocje celebrujących w stronę niepokornej, polskiej duszy, która za wszelka cenę, jak wielokrotnie pokazywała historia, próbowała przybliżyć nadejście wolności. Śpiewem, melorecytacją i tańcem staraliśmy się pokazać, jaki obraz ojczyzny nosili w sercach nasi przodkowie i z jaką determinacją wierzyli, że naród przetrwa – to były ich zwrotki w polonezie dziejów.

            To, co przeżyły przeszłe pokolenia, dzisiaj my przerabiamy w sercu i w pamięci gdyż,
            jak mawiał J. Piłsudski, …. zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska. O to, aby Polska pozostała niepodległa, trzeba dbać każdego dnia. I to są nasze nuty w polonezie dziejów.

          • 5 listopada Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disneya. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują prawdy życiowe. Klasa III również obchodziła ten dzień. Uczniowie wysłuchali fragmentów znanych baśni i bajek: ,Kot w butach", ,,Jaś i Małgosia", ,,Brzydkie kaczątko". Na chwilę zamieniali się w Kopciuszka, który oddzielał ziarna od grochu. Wykazywali się znajomością treści bajek  rozwiązując  zagadki. Najwięcej radości sprawiła zabawa ,,Zatrute jabłko", podczas której dzieci rozwijały szybkość i refleks. Była to lekcja pełna wrażeń. 

          • Posiłek w szkole i w domu

          • Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy zakończyła realizację projektu rządowego „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 edycja 2023

            Dofinansowanie: 62 980,38

            Całkowita wartość projektu: 78 982,68

            Z powyższej kwoty wykonano modernizację pomieszczeń kuchennych oraz dokonano zakupu nowego sprzętu kuchennego. Wymiernym efektem podjętych działań jest poprawa ogólnego bezpieczeństwa pracy i standardu funkcjonowania stołówki.

          • Jak oswajać nowoczesność nie zapominając o przeszłości?

          • Piękne okoliczności jesiennej aury towarzyszyły uczniom klas IV – VIII, którzy 30 października odwiedzili wiele ciekawych miejsc w Warszawie i w okolicach Łukowa. Pierwszym punktem wycieczki było centrum Elektroekologii, gdzie uczestniczyliśmy   w warsztatach na temat Internetu rzeczy - sieci połączonych ze sobą przedmiotów (IoT) oraz utrwaliliśmy zasady właściwego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. W Muzeum Państwowego Instytutu Geologicznego uczniowie mieli okazję obejrzeć bogate kolekcje skał i minerałów,  skamieniałości oraz szkielety wymarłych zwierząt i tropy dinozaurów zamieszkujących kiedyś nasze ziemie. Wzięli również udział w warsztatach Jak powstają skamieniałości? Kolejną atrakcją było Palanetarium  Centrum Nauki Kopernik, tam uczestniczyliśmy w pokazie Niewidzialny wszechświat. Rewolucja Kopernika. Edukację na wyjeździe zakończyła wizyta pod Zgórznicą , gdzie na wzgórzu znajduje się pomnik gen. Józefa Dwernickiego. Wybrani uczniowie klasy VII przybliżyli swoim kolegom historię jego powstania oraz szczegóły jedynej zwycięskiej bitwy -  pod Stoczkiem Łukowskim.  Spotkanie z historią powstania listopadowego zakończyliśmy na skwerze miejskim przy pomniku, gdzie mogliśmy obejrzeć armatę, a członkowie chóru zaintonowali fragment piosenki Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara.

            I tym razem naszym uczniom udało się podążyć szlakiem od teorii do praktyki w kontekście rozwoju nowoczesnych technologii, poznawania oraz ochrony dóbr naturalnych
            i kulturowych naszej ojczyzny.

          • Szkoła pamięta 2023

          • Pielęgnując wspomnienia o bohaterach walki o wolność nasza szkoła przyłączyła się do tegorocznej edycji programu MEiN ,Szkoła Pamieta. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

            Uczniowie wraz z wychowawcami odwiedzili lokalne miejsca pamięci narodowej: Cmentarz Parafialny  pod wezwaniem św. Zofii w Zofiborze oraz Pomnik w miejscowości Domaszewnica.Uporządkowali groby nieznanych żołnierzy oraz miejsca pamięci upamiętniające ofiary mordu w czasie II wojny światowej, zapalili znicze i złożyli kwiaty.  W ciszy i zadumie uczcili pamięć tych, którzy zginęli w obronie ojczyzny.

            Kolejnym działaniem było poznawanie historii najbliższej okolicy poprzez słuchanie relacji członków rodziny, szukanie pamiątek rodzinnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie i przygotowanie prezentacji na ich temat przez uczniów klasy IV.

            Pamiętaliśmy również o Dębie Pamięci ku czci por. J. Wujastyka zapalając znicz i przypominając jego historię.

            Klasy IV – VIII odwiedziły pomnik  gen. Józefa Dwernickiego, znajdujący się pod Zgórznicą. . Wybrani uczniowie klasy VII przybliżyli swoim kolegom historię jego powstania oraz szczegóły jedynej zwycięskiej bitwy -  pod Stoczkiem Łukowskim.  Spotkanie z historią powstania listopadowego zakończono na skwerze miejskim przy pomniku, gdzie znajduje się armata, a członkowie chóru zaintonowali fragment piosenki Armaty pod Stoczkiem zdobywała wiara.  Chór naszej szkoły zaśpiewał piękne, zapomniane piosenki patriotyczne Chłopaki z AK, Żurawiejki, Na znojna walkę, Szwoleżerowie.

            Podobnie jak w ubiegłych latach przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy uczestniczyli w akcji. Uczniowie odwiedzili i uporządkowali lokalne miejsca pamięci i utrwalili związaną z nimi historię.

            Wszystkie działania to hołd oddany bohaterom, którzy zginęli za wolną Polskę.

             

            Szkoła pamięta 2023 - Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im ...

          • Święto Dyni

          • W naszym przedszkolu niewątpliwą gwiazdą tegorocznej jesieni została DYNIA. 31 października przedszkolaki poznały jak zdrowe i urodziwe jest to warzywo. Dynia zainspirowała nas do wykonania prac plastycznych i zabaw muzyczno-ruchowych.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
        • tel/fax (83) 351 80 01
        • Kolonia Domaszewska 8 21-307 Ulan-Majorat Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych