• Mamy pierwsze w powiecie Zielone serce szkoły!

          • Jarosław Koczkodaj – Wójt Gminy Ulan-Majorat i Teresa Wierzchowska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy podczas pikniku z okazji Dnia Ochrony Środowiska z rąk Prezes Zarządu WFOŚiGW w Lublinie p. Agnieszki Kruk otrzymali voucher na 75 tys. zł. Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy została laureatem konkursu Ekopracownia - zielone serce szkoły. To kolejny znaczący sukces placówki, która znalazła się w gronie 24 szkół w woj. lubelskim, które stworzą ekopracownię OZE. Komisja konkursowa doceniła dotychczasowe działania szkoły w zakresie ekologii i odnawialnych źródeł energii.  

             

            Systemowe działania obejmowały szereg aspektów edukacyjnych realizowanych w szkole i na wyjeździe, miedzy innymi. Projekt EkoEksperymentarium, warsztaty w Centrum Elektro-Ekologii w Warszawie, Światowy Dzień Wody z PAH, Ekofeston – Ekologiczny Festiwal Online czy ogólnopolskie projekty - EKO - SZKOŁA 2022 i Z ekologią na ty. Alternatywne źródła energii. Wymiernym efektem podejmowanych działań są sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy.

            Do najważniejszych należą:

            • Ogólnopolski konkurs Szkoła z wiatrem Wiatr ma moc 2021 (Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej) nagroda wyjazd na farmę wiatrową  do Głuchowa;
            • Eliminacje Regionalne Turnieju Maszyn Wiatrowych 2022 w Siedlcach
              pod patronatem PGE – III miejsce Michała Bartonia oraz sukcesy pozostałych drużyn: Śmigło parakoptera - miejsce V  i SKS Powers -  VII;
            • Eliminacje Regionalne Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wodnych w Siedlcach 2022: w kategorii MOC – I miejsce Szymon Zdańkowski i Dominik Gołdyn (reprezentanci regionu w Ogólnopolskim Finale Turnieju Maszyn Wodnych
              i Wiatrowych w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie)
              , III miejsce Michał Bartoń w tej samej kategorii, w kategorii WYDAJNOŚĆ – III miejsce Bartosz Bartoń;
            • Eliminacje Regionalne Turnieju Maszyn Wiatrowych 2023 w Siedlcach
              pod patronatem PGE – II miejsce zdobył  Kacper Żądełek (reprezentował region 
              w Ogólnopolskim Finale Turnieju Maszyn Wodnych i Wiatrowych na stadionie PGE Narodowym), a III miejsce – Bartosz Bartoń.

            Nauka poprzez twórcze działanie to jedna z najlepszych form zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności, więc nowa pracownia ćwiczeniowa stanie się optymalnym  miejscem do nauki i pracy twórczej, a co za tym idzie, szansą na skuteczniejszą i przyjemniejszą edukację przyszłości w duchu promowania OZE w szkole
            i środowisku lokalnym. Wdrożenie kompleksowych rozwiązań podnoszących zainteresowanie uczniów w  tym zakresie wpłynie na przyszłe decyzje młodzieży dotyczące wyboru dalszego kształcenia, również w kierunkach kluczowych dla gospodarki opartej
            na wiedzy, jakimi są energetyka i ochrona środowiska. 

             

            Gmina Ulan-Majorat od kilku lat pozyskuje środki mające na celu poprawę świadomości ekologicznej w małej ojczyźnie – w 2022 r. jako jeden z laureatów zdobyła tytuł „Gminy Eko Aktywnej”. Gmina zrealizowała 4 duże projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii, w wyniku których ponad 1/3 gospodarstw domowych korzysta z instalacji solarnych i 1/5 – z instalacji fotowoltaicznych. Kształcenie kompetencji zielonych stało się swego rodzaju specjalnością Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy. Maszyny wodne i wiatrowe zbudowane przez uczniów tej szkoły cieszą się uznaniem autorytetów w dziedzinie OZE i osiągają spektakularne sukcesy w wielu konkursach.

          • Nie zwalniamy ale walczymy do końca

          • Kolejny sukces tym razem na polu Międzynarodowy!!!

            Sandra Strzyżewska - wyróżniona w MIĘDZYNARODOWY M KONKURSIE PLASTYCZNY „ŻŁÓBEK BETLEJEMSKI OCZAMI DZIECI I MŁODZIEŻY” z okazji 800-lecia przygotowania żłóbka przez św. Franciszka z Asyżu w Greccio.
            Patronat nad wydarzeniem objęli: Pan Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki, Pan Adam Kwiatkowski, Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej, O. Massimo Fusarelli, Przełożony Generalny Zakonu Braci Mniejszych, Jego Ekscelencja Ks. Abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński.

            Na konkurs wpłynęło 300 prac z Polski 12 krajów świata: Boliwii, Brazylii, Bułgarii, Chin, Chorwacji, Etiopii, Indii, Kazachstanu, Litwy, Niemiec, Norwegii, Węgier z ponad 100 szkół o ośrodków kulturalno-oświatowych.

            Celem konkursu było m.in. inspirowanie dzieci i młodzieży do poznania i czerpania z bogatego dziedzictwa duchowego ,ukazanie postaci świętych, błogosławionych i sług Bożych jako wzoru do naśladowania we współczesnym świecie, szczególnie św. Franciszka i służebnicy Bożej Leonii Nastał, wyrażenie własnych przeżyć i refleksji środkami plastycznymi, rozwijanie talentu plastycznego, umiejętności poznawczych i informatycznych a także kształtowanie wiary we własne siły, rozbudzenie dociekliwości i samodzielności.

            Gratulujemy naszej uczennicy i cieszymy się wiadomością, która zaskoczyła nas na chwilę przed zakończeniem roku.

          • Rozstrzygnięcie konkursu bibliotecznego

          • Mam zaszczyt poinformować, że konkurs biblioteczny Ilustracja do ulubionej książki został rozstrzygnięty. Wszystkie wykonane prace zasługują na pochwałę za pomysłowość
            oraz ciekawe wykonanie.

             

            Zwycięzcy w kategorii:

            Oddział przedszkolny:

            I miejsce Maja Wielgosz

            II miejsce Małgorzata Szczuchniak

            III miejsce Magdalena Żądełek

             

            Klasy I – III

            I miejsce Antoni Ścioch

            II miejsce Lena Koślacz

            III miejsce Gabriela Zadroga

             

            Serdecznie gratulujemy wykonawcom i zwycięzcom!

          • Uśmiechnięte buzie potrafią rozjaśniać każdy dzień!

          • Jak co roku w czerwcu pamiętamy o naszych dzieciach - tych najmłodszych i tych      starszych. Tym razem świętowaliśmy pod hasłem Wszystkie dzieci nasze są.

            Dzięki przychylności i zrozumieniu Wójta Gminy Ulan Majorat pana  Jarosława Koczkodaja, zaangażowaniu  dyrektor szkoły pani  Teresy Wierzchowskiej,  wsparcia ze strony  rodziców, nauczycieli i ludzi dobrego serca, możliwe było spełnienie najskrytszych marzeń naszych milusińskich.

            W tym dniu plac i ogród przyszkolny stały się miejscem wielu  zabaw, warsztatów, atrakcji z których korzystały również  dzieci z obwodu nie uczęszczające  do naszej placówki.
            A przygotowanych niespodzianek było naprawdę mnóstwo. W pokazach policyjnych panowie   młodszy aspirant Grzegorz Oleszczuk i sierżant sztabowy Paweł  Palica przybliżyli nam techniki  szkolenia psów, a inna grupa policjantów z aspirantem Piotrem Woszczakiem podjęła tematykę szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym również w okresie wakacyjnym. Nie zabrakło też atrakcji dla miłośników koni,  ze swoim kucykiem Azą odwiedził nas pan Mariusz Czarnecki. Swoją obecnością zaszczycił  nas również  Zespół Przychodni Weterynaryjnej  LEVET  - lek. wet. pana Kamil Dobek i pani Kinga Ostrowska. Dzieci z zaciekawieniem przysłuchiwały się specyfice pracy weterynarzy, a także otrzymały fachowe porady dotyczące opieki nad  swoimi pupilami.

            W ogrodzie szkolnym, na łonie natury pani Paulina Mazurek prowadziła grupowe zajęcia
            z dogoterapii, połączone z pogadanką  edukacyjną   na temat pielęgnacji zwierząt i zachowania zasad bezpiecznego kontaktu  z nimi. Dodatkową atrakcją  były również warsztaty malowania twarzy,  w których swoimi  zdolnościami wykazali się uczniowie i nauczyciele - klimat był niesamowity.
            W wolnej chwili uczestnicy  korzystali  z przygotowanego placu zabaw -   kolorowych dmuchańców, kopaczy i zjeżdżalni. Podczas intensywnej  zabawy można było również pokrzepić się pysznymi przekąskami przygotowanymi przez rodziców. Kolorowe stoisko od samego  rana zachęcało do degustacji. Dużo radości dostarczyły dzieciom soki owocowe oraz gigantyczne lody, których fundatorem również był pan Wójt.

            Ogromną radością napawa nas fakt, że tak wielu przychylnych ludzi wspomogło nas
            w organizacji tego przedsięwzięcia, wzbogacając tym samym wyposażenie naszej szkoły, za co serdecznie dziękujemy.

             

            Zapraszamy do obejrzenia filmu: https://youtu.be/UpgowWsJ7tc

             

             

          • Gminne Zawody w Czwórboju Lekkoatletycznym pod patronatem Wójta Gminy Ulan - Majorat Pana Jarosława Koczkodaja

          •  

            Poniedziałek 12 czerwca to   szczęśliwym dzień  dla naszej reprezentacji biorącej udział  w Gminnych  Zawodach w Czwórboju pod patronatem Wójta Gminy Jarosława Koczkodaja. 

            Rozgrywane konkurencje w kategorii dziewcząt i chłopców to:b ieg na 60 m ze startu niskiego, rzut piłką palantową techniką dowolną, skok w dal oraz bieg długi - dziewczęta 600m, chłopcy 1000m.

            Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy  zdobyła  II miejsce w kat. chłopcy oraz III miejsce w kat. dziewcząt. 

            Opiekun: Artur Piotrowski.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!

             

             

          • Przedsięborczy uczeń

          • Miło nam poinformować, iż nasz uczeń Dominik Gołdyn został wyróżniony podczas finału siódmej edycji konkursu wiedzy ekonomicznej PRZEDSIĘBIORCZY UCZEŃ skierowanego do uczniów klas ósmych. Konkurs organizowany przez Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim kształtuje i promuje postawy przedsiębiorcze wśród uczniów, zwiększa zainteresowanie wiedzą o gospodarce oraz doskonali umiejętność pokonywania trudności, radzenia sobie w zmieniających się warunkach oraz wykorzystywania pojawiających się szans.

            Serdecznie gratulujemy laureatowi oraz Michałowi Bartoniowi, który również reprezentował naszą szkołę.

          • W Kazimierzu Dolnym….

          • Kazimierz Dolny jest niezwykle malowniczym miastem, położonym na prawym brzegu Wisły. W słoneczny, czerwcowy dzień uczniowie klas I-III wyruszyli w podróż do tego urokliwego miasta.  Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Klocków Lego, niezwykłe konstrukcje oraz kreatywne budowle zachwyciły dzieci. Spacerkiem nad brzegiem Wisły, udaliśmy się na warsztaty do Muzeum Koguta i Tradycji Kulinarnych, gdzie poznaliśmy historię legendarnego koguta Kazimierskiego, zwiedzaliśmy zabytkowe piwnice piekarni.  Uczniowie podczas warsztatów, zgłębili tajemnicę wykonania koguta. Poradzili sobie z tą czynnością świetnie, a wypieki były bardzo smaczne. Kolejnym punktem naszej wycieczki był rejs statkiem po Wiśle, podczas którego podziwialiśmy panoramę Kazimierza Dolnego i Janowca. Ta atrakcja wywołała zdecydowanie najwięcej emocji szczególnie, że podczas rejsu dzieci zaprzyjaźniły się z mewami, które towarzyszyły nam przez długi czas. Po przewie obiadowej ruszyliśmy na wyprawę po Kazimierzu melexami, trasą do Wąwozu Korzennego. W dobrych humorach wróciliśmy na Rynek Główny, gdzie zakupiliśmy pamiątki i zjedliśmy pyszne lody. Zabytkowymi uliczkami udaliśmy się do autokaru. Ostatnią atrakcją naszego wyjazdu, był czas spędzony na otwartym placu zabaw, który dostarczył dzieciom wiele radości. Wycieczka była bardzo udana, a wspomnienia z niej na długo pozostaną w naszej pamięci.

          • Matematyczny sukces.

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny, który odbył się 16 marca 2023 roku.Podjęli próbę walki z zadaniami matematycznymi o podwyższonym stopniu trudności. Niektóre zadania były łatwe, a niektóre bardzo trudne -  jednak uczniowie pracowali intensywnie i w skupieniu. Każdy z nich dał z siebie wszystko.
            Z radością informujemy, że wynik bardzo dobry uzyskał Stanisław Szczuchniak klasa VI- w kategorii Benjamin oraz wyróżnienie otrzymała  Gabriela Ścioch klasa IV w kategorii Maluch

             

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

          • Chemia miłości wiązania przyjaźni  - Mały Książę

          • W tym wydaniu  innowacji pedagogicznej  Przyszłość czytania w mocy działania! uczniowie zmierzyli się z lekturą nie tylko w sposób literacki, ale również z własnymi umiejętnościami praktycznymi w zakresie kreowania, konstruowania i  prezentowania. Cykl zajęć w klasie VI miał na celu utrwalenie wiadomości dotyczących książki w formie makiety i nieco uwspółcześnionej wersji kipu. Aby zrealizować polecenia zamieszczone na padlecie, grupy musiały wykorzystać pomoce pozyskane w ramach programu Laboratoria przyszłości oraz zestawy do budowy modeli cząsteczek, wiązań chemicznych. Mnóstwo dobrej zabawy, zaskakujące pomysły, zmagania manualne, zaangażowanie i rywalizacja między zespołami – to czynniki, które bez wątpienia przełożą się na  znajomość treści literackich.

             

            Ewa Krupa

             

          • Niesamowite świętokrzyskie!

          • Tegoroczna trzydniowa wycieczka okazała się najbardziej zaczarowaną mieszanką wybuchową atrakcji turystycznych - przyroda, piękne krajobrazy, unikatowe zabytki i zaskakujące miejsca. Zanurzyliśmy się  tu w głębokim źródle historii, dotarliśmy do starych słowiańskich korzeni, usłyszeliśmy ciekawe legendy i mity, poznaliśmy od kuchni tajniki zawodów związanych z produkcją ceramiki.

            Zaczęliśmy od Lublina, gdzie grupa najstarsza miała okazję zmierzyć się z martyrologią historii najnowszej  w muzeum na Majdanku, a pozostałe klasy poznawały unikatowa florę
            Ogrodzie Botanicznym. Następnie udaliśmy do Ćmielowa, tam zwiedzaliśmy  Muzeum Porcelany  i nauczyliśmy się pracować z porcelaną na warsztatach tworzenia róży. Naszym kolejnym punktem wycieczki była osada neolitycza w Kopcu. Podczas żywej lekcji historii przenieśliśmy się w czasy epoki kamienia, mieliśmy możliwość obejrzeć osadę tętniącą z jej codziennymi zajęciami i wierzeniami. Na zakończenie zmierzyliśmy się z tajnikami pradziejowego łowiectwa – ze zmiennym szczęściem strzelaliśmy  z łuku. Cóż, życie w epoce neolitu łatwe nie było… Turystycznym uwieńczeniem pierwszego dnia naszej przygody  było odkrywanie tajemnic zadziwiającej swoim ogromem rezydencji - zamku Krzyżtopór. Nocne zwiedzanie  podziemi z pochodniami w towarzystwie Białej Damy, taniec w sali balowej
            i intrygująca symbolika założenia architektonicznego, nie pozostawiła naszej wyobraźni obojętną. Pełni wrażeń związanych z niesamowitymi  historiami o ukrytych skarbach, lustrach w stajniach czy  działaniach batalionu partyzanckiego w czasie wojny, dotarliśmy
            do Sandomierza.

            Drugi dzień to rozliczne przygody w sandomierskich lochach, zeszliśmy 15 metrów pod ziemię w labirynt składów i tuneli. Kolejnych wrażeń dostarczyła nam wizyta w Akademii Ziołowej Marcina z Urzędowa. Ta jedyna w Polsce interaktywna wystawa, której doświadczaliśmy wszystkimi zmysłami,  odkryła przed nami tajemniczy świat roślin leczących i niebezpiecznych, dzięki czemu dotarliśmy do źródeł medycyny. Sandomierz bez Ojca Mateusza – niemożliwe, dlatego  kolejnym miejscem, które zwiedziliśmy był Świat Ojca Mateusza z figurami woskowymi aktorów, rekonstrukcjami  kościoła, plebani czy komisariatu. Poczuliśmy się jak na planie serialu. Na zakończenie przygody z tym urokliwym miastem, udaliśmy się do Bramy Opatowskiej. Na szczycie wieży podziwialiśmy  przepiękny widok na jego okolice, a przede wszystkim Góry Pieprzowe i dolinę Wisły.  Kolejnym punktem programu były Kurozwęki. Najpierw udaliśmy się do stadniny. Mieliśmy nietuzinkową okazję zobaczyć z bliska spęd z pastwisk koni czystej krwi arabskiej. Ich orientalne i niepowtarzalne piękno, w połączeniu z wdziękiem i siłą, pozostawiło niezapomniane wrażenia. Doceniając zainteresowanie grupy, otrzymaliśmy podkowy -
            na szczęście.
            Następnie udaliśmy się do zespołu pałacowo- parkowego, który jest domem jedynego w Polsce stada bizonów amerykańskich. Wzięliśmy udział w safari, gdzie
            na wyciagnięcie ręki mogliśmy podziwiać te majestatyczne zwierzęta. Zmierzyliśmy się również z labiryntem bukowym, tam z sukcesem rozwiązaliśmy zagadki  postaci historycznych i odkryliśmy skarb. Potem przewodnik wprowadził nas w historię XIV- wiecznego pałacu, nie szczędził nam również nawiązań literackich, archeologicznych 
            i heraldycznych. Na zakończenie pobytu w tym klimatycznym miejscu
            miłośnicy nowych smaków mogli spróbować mięsa bizoniego, co uczyniliśmy z wielką ochotą.

            Ostatniego dnia naszej wycieczki udaliśmy się do Oblęgorka – ten  pałacyk, podobnie, jak samego Sienkiewicza, oczarował nas zupełnie. Historia i ciekawe losy jego rodziny, wystawy tematyczne poświęcone utworom, dary jubileuszowe oraz założenie parkowe pozwoliły zrozumieć, jak ważna dla wszystkich Polaków jest twórczość naszego noblisty. Lekcja muzealna dotycząca Quo vadis, częściowo odwrócona, pozwoliła dwójce naszych uczniów nie tylko zmierzyć się z tajnikami zawodu przewodnika, ale również zaprezentować swoją wiedzę porównując dwa teksty kultury – tekst i obrazy. Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Mościsk.  Na Farmie Iluzji zabawom i wygłupom nie było końca.

            Wycieczka w świętokrzyskie była wspaniałą przygodą -  z refleksją uczyliśmy się przeszłością, z zaangażowaniem doświadczaliśmy teraźniejszości i z radością patrzyliśmy
            w przyszłość.

            Ewa Krupa

          • Ulański Festiwal Nauki

          • Uczniowie klas VI-VIII w dniu 30 maja 2023 roku uczestniczyli w Ulańskim Festiwalu Nauki. Razem z innymi uczniami szkół podstawowych z terenu gminy Ulan-Majorat mieli okazję spotkać się i wymienić  doświadczenia
            Z różnych dziedzin naukowych prezentowane na poszczególnych
             stoiskach tematycznych. Zajęcia warsztatowe prezentowały zaawansowane technologie, które uczniowie poznali w ramach projektu  Laboratoria Przyszłości

            Na Festiwalu Nauki nie zabrakło również innych atrakcji. Na stoiskach typowo przedmiotowych (j. angielski, j. polski, matematyka, historia, biologia, fizyka i chemia, uczniowie mogli zgłębiać wiedzę w swoich ulubionych dziedzinach. Wiele ze stoisk było przygotowane w taki sposób, że uczniowie mogli aktywne uczestniczyć i eksperymentować, dlatego też z zaciekawieniem bawili się robotami, obserwowali drony w akcji i eksperymentowali przy różnych doświadczeniach chemicznych.

            Nasza szkoła również przygotowała swoje stoisko, na którym prezentowane były  osiągnięcia w zakresie budowy maszyn wiatrowych, sposoby wykorzystania  robotów w nauce matematyki oraz świat w skali mikro - elementy budowy bezkręgowców, tkanki kręgowców i roślin. 

            Podczas spotkania podsumowano i wręczono nagrody laureatom gminnych konkursów przedmiotowych, którym patronował Wójt Gminy Ulan-Majorat, Jarosław Koczkodaj. Uczniowie zostali nagrodzeni wspaniałymi pucharami oraz bonami do Empiku ufundowanymi przez pana Wójta.

            Z naszej szkoły zostali nagordzeni: Michał Bartoń - II miejsce w konkursie matematycznym Alfa i Omega oraz Stanisław Szczuchniak - II miejsce w konkursie historycznym .

            Ogromnie cieszy nas fakt, że w konkursie podsumowujacym festiwal, który przeprowadzono na platformie kahoot,  I miejsce zajęła uczennica klasy VIII - Maja Żądełek.

            Był to aktywnie i twórczo spędzony czas  i na pewno zaowocuje rozwojem wiedzy i umiejętności oraz nowymi znajomościami.

          • Akcja żonkile

          • Uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody 80 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim oraz w akcję Żonkile. 19 kwietnia 1943r.  niemieckie oddziały wkroczyły do dzielnicy żydowskiej z zamiarem jej ostatecznej likwidacji. Kilkuset słabo uzbrojonych członków ŻOB-u (Żydowskiej Organizacji Bojowej) i ŻZW ( Żydowskiego Związku Wojskowego) stawiło opór.

            Dlaczego żonkile?

            Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. 

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. 

            Uczniowie wykonali i przypięli żonkila na znak, że #Łączy Nas Pamięć. W bibliotece szkolnej została przygotowana gazetka informacyjna. Honorową Ambasadorką tegorocznej akcji Żonkile została Hanna Krall, pisarka i dziennikarka, autorka książki "Zdążyć przed Panem Bogiem".  Uczniowie klas starszych  obejrzeli na jej motywach  poruszającą animację, a młodsi wysłuchali opowiadania "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych, autorki m.in. poruszającej temat wojny książki "Pan Apoteker". Losy ludności cywilnej były motywem przewodnim akcji Żonkile. Dedykowana jest  cywilom – około 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i w podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Przez wiele tygodni pozostawali nieuchwytni dla niemieckich żołnierzy, a ich opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.  Dzięki uczestnictwu w akcji uczniowie w ciekawy sposób mogli zapoznać się z bardzo poważnymi tematami i faktami historycznymi

          • Mitologiczna podróż śladami tragicznych bohaterów mitologicznych – Orfeusz i Eurydyka

          • O mitologii  na języku polskim w prosty, przystępny sposób i tak, żeby zaangażować ucznia? Okazuje się, że można. Grywalizacja dotyczyła takich aspektów wiedzy przedmiotowej, które do tej pory z graniem nie miały wiele wspólnego. Klasa VI nudne notatki zamieniła w pasjonującą misję. Gracze, aby zrealizować zadanie, musi zapoznać się z interaktywnymi informacjami o bohaterach zamieszczone na padlecie, a potem odpowiedzieć na pytania ich dotyczące. Liczył się także efekt finalny oraz nagroda końcowa.

            Przyszłość czytania w mocy działania!

                                                                                                                                  Ewa Krupa

          • Lew, Czarownica i nie tak stara  szafa - Świat bohaterów Opowieści z Narnii

          • Tym razem klasa IV wyszła ze swojej szafy – strefy komfortu słuchania - w moc działania! Zmierzyli się ze światem przedstawionym w książce C.S. Lewisa. Dokonali przekładu intersemiotycznego teksu na makietę w konwencji artystycznej. Przygotowując schemat na podstawie fragmentów lektury, selekcjonowali potrzebne wiadomości, uczyli się uważności, a projektując rozmieszczenie poszczególnych elementów, ćwiczyli orientację
            w określonej przestrzeni. Szczypta kreatywności, dokładności i staranności – i efekt murowany! Zespoły doskonale poradziły sobie z tym wyzwaniem literacko – technicznym: podświetlenia,  kolorystyka, niezwykłość postaci i elementów krajobrazu zrobiły wrażenie.  Taka aktywność sprzyja odkrywaniu talentów i zdolności, a jednocześnie przyczynia się
            do rozwoju kompetencji kluczowych.  Nie nudzimy się na zajęciach – ani uczniowie, ani ja,
            z satysfakcją obserwując  ich pracę. Przyszłość czytania w mocy działania!

             

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
        • tel/fax (83) 351 80 01
        • Kolonia Domaszewska 8 21-307 Ulan-Majorat Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych