• Życzliwość się opłaca i dobrocią do nas wraca!

          •  

            Dzień Życzliwości i Pozdrowień to w naszej szkole wyjątkowy czas -  pełen uśmiechów, miłych gestów i pozytywnych emocji. Był również okazją do rozmów na temat tego, jak okazywać życzliwość w różnych sytuacjach i miejscach.

            Drzwi sal lekcyjnych przyozdobiono uśmiechniętymi buźkami oraz życzliwymi hasłami.   Zaproponowano także sympatyczne zrywki – życzliwe wypowiedzenia, przypominające o sile dobrego słowa. Rozklejono je w różnych miejscach, a każdy chętny mógł je podarować innym lub zatrzymać dla siebie. Powstało też specjalne Drzewo Życzliwości, na którym uczniowie zawieszali nietypowe liście. Na każdym z nich zostało zapisanych mnóstwo życzliwych słów, takich jak: dziękuję, jesteś super, dziękuję za wsparcie… . Drzewo to ma przypominać o tym, że życzliwym dla siebie powinniśmy być każdego dnia, a nie tylko raz
            w roku.

            Wiemy, że otrzymana w tym dniu życzliwość będzie rozprowadzana dalej i pielęgnowana każdego dnia. Pamiętajmy, że małe radości i drobne gesty życzliwości są najpiękniejszymi iskierkami naszej codzienności.

          • Znamy swoje prawa…

          • Uczniowie klas 0- III włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.   Z tej okazji podjęto szereg działań mających na celu uświadomienie uczniom, że posiadają swoje prawa i powinni wiedzieć, jak z nich korzystać, nie zaniedbując równocześnie  swoich obowiązków. Tego dnia niemalże wszyscy uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko, zwracając tym uwagę na konieczność przestrzegania praw dzieci na całym świecie. W klasach i na korytarzu pojawiły się gazetki okolicznościowe promujące ten dzień oraz upowszechniające informacje o prawach, jakie im przysługują. Z tej okazji wychowawcy  klas najmłodszych w ramach edukacji społecznej przybliżyli uczniom tematykę związaną z Konwencją o prawach dziecka. Uczniowie na zajęciach oglądali filmy edukacyjne i prezentacje multimedialne dotyczące omawianej tematyki. Następnie wypowiadali się na temat posiadanych praw przysługujących wszystkim dzieciom, bez wyjątku. Rozmawiali również o tym, że oprócz praw dzieci mają także obowiązki, których muszą przestrzegać.

            Dodatkowym uatrakcyjnieniem tego ważnego dnia były zajęcia online sugerowane przez Rzecznika Praw Dziecka p. M. Pawlaka, a prowadzone przez specjalistów z Dziecięcego Telefonu Zaufania. Dotyczyły tematyki bliskiej dzieciom – działalność telefonu, czatu itp. Uczniowie, utrwalając omówione treści, zaśpiewali piosenkę Prawa Dziecka. Kolejnym działaniem było kolorowanie w zespołach ilustracji obrazujących wylosowane prawa,
            a następnie omówienie ich na forum klasowym. Na zakończenie wybrzmiały radośnie słowa piosenki Majki Jeżowskiej Wszystkie dzieci nasze są.

            Przeprowadzone  działania znacznie poszerzyły wiedzę naszych dzieci, pozwoliły im lepiej zrozumieć i zapamiętać własne prawa i obowiązki oraz przyczyniły się do poprawy ich dobrostanu psychicznego.

          • Zimowisko

          • Ulańskie Forum Inicjatyw Społecznych oraz Wójt Gminy Ulan-Majorat uprzejmie informują, iż prowadzą wstępne zapisy na zimowisko

            Termin 15-24 stycznia 2023 r.

            Zakwaterowanie:

            • Zakopane, ul. Harenda 32 B, DW Skupieniówka
            • Biały Dunajec, ul. Gen. Galicy 61, DG Kominek

            W programie:

            • 4-5 dniowy trening jazdy na nartach i łyżwach pod okiem instruktorów
            • czas spędzony w termach
            • wypad do kina
            • warsztaty wyrobu oscypka w Muzeum Oscypka w Zakopanem
            • zwiedzanie Zakopanego i okolic
            • „rajd saniami” z pochodniami – góralski kulig połączony z ogniskiem
            • zajęcia integracyjne outdoor - gry i zabawy świetlicowe oraz konkursy 

            Koszt zimowiska: 2 200 zł

            Dla uczestników, których rodzice są ubezpieczeni w KRUS, istnieje możliwość dofinansowania ze środków Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w kwocie ok. 1 000 zł na każdego uczestnika.

            Uwaga!

            Realizujemy Bon Turystyczny

            Zapisy Biały Dunajec:

            606 293 094

            Zapisy Zakopane:

            604 410 548

            e-mail stowarzyszenieufis@gmail.com

          • Niepodległa niepokorna!

          • Szkolne uroczystości 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę miały w tym roku wyjątkową formułę.  Rozpoczęliśmy je od złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą
            por. J. Wujastyka. Następnie uczniowie klas IV-VIII zaprosili celebrujących w podróż przez wydarzenia, które przez lata budowały naszą narodową tożsamość. W tegorocznych obchodach święta czynnie wzięli udział zaproszeni goście, w tym p. wójt Jarosław Koczkodaj,  sekretarz gminy p. S. Durka, przedstawicielki GZEAS-u -  panie B. Krawczyk i K. Wierzchowska oraz radni i sołtysi w osobach    p. B. Maliszewskiego, p. Jadwigi Droś oraz p. Z. Zborowskiego.

            Wspólne świętowanie, w tym roku śladami nieco zapomnianego repertuaru patriotycznego, miało na celu ukazanie ducha narodu polskiego, który podczas 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki o własne państwo. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeniach sprzed lat, uświadamiając ciągłość historii i rozwijając szacunek dla dokonań poprzednich pokoleń. Miała również na celu wzbudzić wśród zebranych refleksje dotyczące współczesnego oblicza naszego patriotyzmu, w myśl słów C. K. Norwida Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek,  w tym rozumienia naszych obowiązków względem ojczyzny w kontekście problemów naszej współczesności, które dotykają wszystkich i na które, w sensie osobistym i lokalnym, mamy wpływ. Możemy to zmienić!- ta wspólna konkluzja wybrzmiała bardzo mocno, bo współczesny radosny i rozważny patriotyzm nie może usprawiedliwiać agresji, ignorancji  oraz codziennego braku życzliwość wobec innych.

            Przez ro­dzin­ne drogi do Nie­pod­le­głej prowadzą nas niezłomni, cisi bo­ha­te­rowie swo­ich czasów. Jakie obierzemy my– ocenią przyszłe pokolenia.

            Ojczyzno kochana

            My przedstawiciele Rządu, Nauczyciele, Rodzice, Żołnierze, przysięgamy…

            Powróćmy jak za dawnych lat...

          • Szkoła do hymnu

          • W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości punktualnie o godzinie 11.11 uczniowie, uczennice oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy zgromadzili się na sali sportowej aby wspólnie odśpiewać hymn narodowy, w ramach akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki Szkoła do hymnu

            Przeżymy to jeszcze raz- film #Szkoła do hymnu

          • Energia wody - gwarantem nagrody!

          • Jak w roku ubiegłym, drużyny reprezentujące naszą szkołę wzięły udział w regionalnych eliminacjach  Turnieju Maszyn Wodnych i Wiatrowych  w Siedlcach. Nad całokształtem przygotowań czuwała pani Joanna Szumlewicz, nauczyciel fizyki. Uczniowie zaprezentowali własnoręcznie wykonaną turbinę przetwarzającą energię kinetyczną i potencjalną wody na energię mechaniczną. Turbina poddana była dwukrotnej próbie- podnoszenie 5 kg ciężaru na wysokość 2 m. Brano pod uwagę dwie kategorię, moc i wydajność. W pierwszej liczył się czas podniesienia ciężaru na wysokość 2 metrów a w drugiej- wydajność, zużycie wody (im mniejsze' tym lepszy wynik). Laureatami I miejsca w konkurencji MOC siedleckiego etapu zostali uczniowie klasy VIII - drużyny H2 Power (D. Gołdyn i Sz. Zdańkowski). Nasze pozostałe zespoły jednoosobowe:  Herkules  (M. Bartoń) zajął III miejsce w tej samej kategorii, natomiast  Potęga WODY (B. Bartoń) zajęła III miejsce w konkurencji Wydajność.

            4 listopada 2022 r w Warszawie na stadionie PGE Narodowy spotkały się najlepsze zespoły wyłonione w eliminacjach regionalnych na Ogólnopolskim Finale Turnieju Maszyn Wodnych i Wiatrowych, w tym ze Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy. Finaliści otrzymali wejściówki do Narodowego Muzeum Techniki. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie Stadionu Narodowego z przewodnikiem.  W ogólnopolskim finale konkursu wzięły udział  53 najlepsze drużyny spośród 350, które wystartowały w eliminacjach. W konkurencji MOC nasi chłopcy uzyskali 9 wynik w Polsce. Ogromnie gratulujemy.

            Film1:314402031_5590428424405446_3696188682990700192_n.mp4

             Film 2: 313946526_5785639161489039_6744883371058249908_n.mp4

          • Baśnie i bajeczki z mojej książeczki

          • Baśnie i bajki cieszą się wielkim zainteresowaniem zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.  Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, sposobem wzbogacania wyobraźni, a także rozbudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt. 4 listopada bajkowi bohaterzy doczekali się swojego święta. W Punkcie Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej w Domaszewnicy od lat odbywają się cykliczne spotkania wokół książki i czytelnictwa. Celebrowanie tych wydarzeń jest doskonałą okazją do rozwijania od najmłodszych lat pasji czytelniczych. Warto pamiętać, iż należy wybierać bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane. Zarówno Panie, jak i maluszki wcieliły się w postacie z ulubionych bajek. W tym dniu wykonano piękne prace plastyczne, które zostały wyeksponowane na gazetkach ściennych. Przeniesienie dzieci w świat fantazji sprawiło wszystkim mnóstwo radości i zadowolenia.

             

          • Spacerkiem po Warszawie.

          • W dniu 27 października uczniowie klas  I – III naszej szkoły pod opieką wychowawców uczestniczyli  w wycieczce do Warszawy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu Poznaj Polskę.  Wyruszyliśmy wczesnym rankiem wiedząc, że czeka nas długa podróż i intensywny program zwiedzania. Warszawa przywitała nas piękną jesienną aurą. 

            Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od Centrum Nauki Kopernik, którego celem jest upowszechnianie osiągnięć nauki i techniki. W planetarium wysłuchaliśmy  i obejrzeliśmy interaktywny pokaz o kosmosie, gwiazdach i konstelacjach gwiazd, a  później film w technologii 3D, pod tytułem Ziemia, Księżyc i Słońce

            Następnie po dawce wiedzy na temat kosmosu udaliśmy się na wystawy w Centrum Nauki Kopernik - raju dla miłośników eksperymentowania, uczenia się przez doświadczenie. Można było podziwiać zaawansowane technologie i multimedia, ale też proste rozwiązania, często oparte na wynalazkach sprzed wielu lat. Mogliśmy tam znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania i przekonać się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Niestety czas w tym niesamowitym miejscu minął nam nieubłaganie szybko.

            Spacerkiem udaliśmy się do Zamku Królewskiego, gdzie czekały na nas przewodniczki, które odkrywały nam sekrety kryjące się  w poszczególnych  pomieszczeniach zamku. Największe wrażenie zrobiły na nas przepiękne sale zamkowe i apartamenty królewskie. Zachwycały okazałością, zdobieniami i iście królewskim przepychem.  Podziwialiśmy dzieła Jana Matejki, które w końcu mogliśmy obejrzeć na żywo. Ważnym punktem było dla nas  odwiedzenie Sali Senatorskiej, w której uchwalono Konstytucję 3 maja  w 1791 r. 

            Następnie podziwialiśmy zabytki  Starego Miasta i kupiliśmy pamiątki. Po przepysznym obiedzie w uroczej restauracji Pod zegarem pojechaliśmy do sali zabaw Airo. Tu spędziliśmy wspaniałe chwile na wspólnych zabawach. Musieliśmy wykazać się nie tylko dobrą sprawnością fizyczną, orientacją, a także logicznym myśleniem.

            Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do swoich domów. Jedno jest pewne - tę wycieczkę zapamiętamy na długo.  Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy o naszej stolicy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń.

          • Per aspera ad astra … - podsumowanie działań w ramach akcji Szkoła pamięta

          • Tegoroczna jesienna odsłona akcji #SzkołaPamięta obejmowała szereg działań o charakterze lokalnym i regionalnym. Nasi uczniowie odwiedzali i porządkowali lokalne miejsca pamięci, oraz ugruntowali swoją wiedzę o patronie por. J. Wujastyku, biorąc udział w akcji IPN-u Zapal znicz bohaterom walk z bolszewikami. Zwieńczeniem działań były wycieczki patriotyczne klas I-III i IV-VIII śladami chlubnych tradycji polskiej historii i oręża: Warszawa oraz Dęblin – Czarnolas – Janowiec – Kazimierz Dolny (27.10.2022). Poznali również elementy biografii  naszych wielkich rodaków - J. Kochanowskiego, J. Kilińskiego oraz lotników broniących polskiego i angielskiego nieba.

            Wycieczkę klas starszych rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Tam złożyliśmy hołd bohaterskim lotnikom Szkoły Orląt. Tożsamość  i wpływ symboli narodowych na jej kształtowanie  oraz tradycje lotnictwa  wojskowego, w tym Dywizjonu 303, to tematy przewodnie naszych zajęć muzealnych: Polskie symbole narodowe i Skrzydlaci Kosynierzy. Wsłuchani w Marsz lotników na dłuższą chwilę zatrzymaliśmy się przy najważniejszym eksponacie – sztandarze Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie oraz domku pilota z czasu Bitwy o Anglię. Obejrzeliśmy również wystawę plenerową statków powietrznych, weszliśmy na pokład m.in. śmigłowca Mi-6A oraz Jak 40.

            Następnie nasze kroki skierowaliśmy do Czarnolasu.  W Muzeum Jana Kochanowskiego przenieśliśmy się w klimat epoki i obcowaliśmy z duchem miejsca, w którym przenika się  życie i twórczość naszego wybitnego poety renesansu. W tym retrospektywnym spacerze towarzyszyły nam głosy i dźwięki życia dworskiego, fraszki i treny. Odwiedziliśmy również miejsce, w którym dawniej rosła słynna lipa i obecnie wznosi się symboliczny grób Urszulki. Uczniowie, którzy pragnęli, aby i na nich spłynęła cząstka twórczej weny, mogli przysiąść
            na kamieniu, który był  ulubionym miejscem poetyckiego zadumania mistrza Jana.

            Zielonym szlakiem wzdłuż Wisły dotarliśmy do Janowca. W zamku mieliśmy okazję obejrzeć wystawy historyczne, a z krużganków podziwiać piękne widoki na zamkowy dziedziniec
            i dolinę rzeki. Ukoronowaniem naszego pobytu w tym klimatycznym miejscu była gra terenowa pełna zagadek, zabaw i legend – Skarb Czarnej Damy.

            Malowniczym zachodem słońca nad Małopolskim Przełomem Wisły przywitał nas Kazimierz Dolny. Tuż przed zapadnięciem zmierzchu rozpoczęliśmy wędrówkę do świata dawnych mieszkańców miasta. Historia nocą zyskała inny wymiar - opowieści, anegdoty i ciekawostki p. przewodnik przy pomniku Werniksa, najstarszym przykościelnym cmentarzu, ruinach,
            na wzgórzu zamkowym. Jadąc ekobusikami na ognisko, podziwialiśmy miasto nocą – spichlerze, kierkut czy jatki. Ostatnim, a zarazem najbardziej tajemniczym punktem naszej całodziennej wyprawy, był spacer z pochodniami po Korzeniowym Dole - na długo pozostanie nam w pamięci ten magiczny spektakl świateł i cieni, stworzony przez korzenie drzew na lessowych ścianach wąwozu.

            Tradycyjnym podsumowaniem wycieczki były konkursy z nagrodami przygotowane przez uczniów klas VI-VIII w drodze powrotnej. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom.

            Motto przyświecające tegorocznym działaniom miało na celu stworzyć naszym uczniom przestrzeń do refleksji nad własną postawą wobec ojczyzny i narodu w kontekście tych, którzy przez osiągnięcia życia inspirują i pokazują drogę. Mamy nadzieje, że chlubne tradycje polskiej kultury i oręża pozwoliły na nowo odkryć przeszłość dla przyszłości.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
        • tel/fax (83) 351 80 01
        • Kolonia Domaszewska 8 21-307 Ulan-Majorat Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych