• Lotnik skrzydlaty władca świata bez granic…

          • 11 marca uczniowie klas IV - VIII mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu z zakresu zawodoznawstwa  - w naszej szkole gościł p. Adam Zadroga, pasjonat lotnictwa i historii oraz pilot wiatrakowca. Podczas prelekcji z pasją opowiadał o swoim zawodzie. Przybliżył uczniom budowę i zasady działania żyroplanu, pokazał symulacje lotu oraz uświadomił, jak ważne dla bezpieczeństwa są procedury, również te, które bezpośrednio dotyczą latania hobbistycznego. W trakcie spotkania uczniowie obejrzeli filmiki okolic Jadwisina wykonane dronem z lotu ptaka, słuchali sygnałów lotniczego pasma VHF, poznali niektóre rymowane kody awaryjne transpondera, np. 7600 czy 7700.

            Druga część spotkania upłynęła na rozmowie o zawodzie pilota - jak nim zostać (rodzaje licencji), na czym polega taka praca i jakie są plusy i minusy wykonywania tego niezwykle trudnego i bardzo odpowiedzialnego zawodu. Prowadzący zachęcał do podjęcia nauki i studiów kierunkowych w Dęblinie czy na Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie również w innych zawodach związanych z lotnictwem – mechanik, dyspozytor lotniczy  czy personel pokładowy. Nie obyło się bez nawiązań historycznych – z zaangażowaniem opowiadał o chlubnych tradycjach polskiego lotnictwa w kontekście Dywizjonu 303.

            Wielość pytań, jakie zadawali uczniowie naszemu gościowi, świadczy o ogromnym zainteresowaniu tą profesją. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za poświęcony czas i życzymy wielu zawodowych sukcesów. Wysokich lotów i tylu lądowań, co startów!

          • Bajkowo, zdrowo i sportowo…Teatralnie, kulinarnie i rekreacyjnie… Łukowskie atrakcje…

          • Z okazji Dnia Kobiet uczniowie klas I- III wybrali się na wycieczkę do Łukowa, gdzie obejrzeli spektakl teatralny Kot w butach w wykonaniu aktorów Katolickiego Teatru Edukacyjnego w Krakowie. Magia sceny sprawiła, że uczniowie w sposób wyjątkowy przeżywali przygody głównych bohaterów. Sprytny, przedsiębiorczy i dowcipny kot zawładnął sercami wszystkich widzów. Świetna gra aktorów, scenografia, kostiumy, humor akcji wprawiły uczniów w świetny nastrój. Spektakl ukazał młodym widzom sens pielęgnowania takich wartości jak: miłość, mądrość, przyjaźń, odwaga, prawda. Wspólne zdjęcie z aktorami zrekompensowało lekki niedosyt szybko minionych chwil. Następnie uczniowie wyruszyli na kulinarną przygodę do pizzerni Da Grasso. Tu pod okiem kucharza poznali tajniki powstawania pizzy, a także mogli samodzielnie ją wykonać z ulubionych składników. Wypieki wyszły doskonale. W nagrodę uczniowie dostali Dyplom Małego Kucharza, który potwierdził zdobyte umiejętności. Warsztaty kulinarne okazały się fascynującą podróżą do świata smaku, zapachu i koloru. Uczniowie mogli zapoznać się na żywo z pracą kucharza i kelnerek. Opuszczając pizzernie dzieci podziękowały za gościnność i miłą atmosferę. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody wycieczkowicze udali się spacerem na miejski plac zabaw. Korzystając z różnorodnych atrakcji spędzili tu czas miło i rekreacyjnie.

            Uczniowie w dobrych humorach, a także bogatsi o nowe doświadczenia wrócili do szkoły.

          • Kolejna odsłona warsztatów z zakresu udzielania pierwszej pomocy

          • Szkolenie z obsługi defibrylatora jest kluczowe dla zwiększenia szans na uratowanie życia osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Uczniowie przeszkoleni w obsłudze AED są w stanie szybko zareagować w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia, co może znacząco zwiększyć szanse osoby poszkodowanej na przeżycie.

            Warsztaty z obsługi AED dla grup uczniów: kl. I – III i IV- VIII odbyły się we wtorek 5 marca. Przeprowadził je p. A. Piotrowski - instruktor posiadający odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w ratownictwie wodnym. Obejmowały m.in. naukę rozpoznawania objawów nagłego zatrzymania krążenia, korzystania z urządzenia AED, właściwego ułożenia elektrod na ciele pacjenta, prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz wykonywania defibrylacji.  Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział. Byliście świetni!

          • By żyło się zdrowiej

          •  

            W ramach działań szkoły promującej zdrowie, ciekawe prelekcje i warsztaty dla uczniów przeprowadziły przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radzyniu Podl. 

            Uczniowie klas młodszych dwiedzieli się, jak nalezy dbać o zdrowie w sytuacjach codziennych i jakie są skutki zaniedbań higienicznych. Podczas warsztatów mogli zobaczyć, czy ich ręce są prawidłowo umyte, przeprowadzając test z lampą UV i sprawdzając, w jakim stopniu zanieczyszczenia z brudnych rąk przenoszą się na czyste.

            Na uczniów klas V-VIII czekały również ciekawe zajęcia. Ich pierwsza część miała za zadanie podnieść świadomość konsumencką, dlatego też nasi wychowankowie  dowiedzieli się, co powinna zawierać etykieta produktu spożywczego, jakie dodatki do żywności należy omijać, a jakie E warto wybierać. Uzyskali również szczegółowe informacje dotyczące bezpodstawnego marnowania żywności w oparciu o nieprawidłowe czytanie etykiet – zasadniczej różnicy między należy spożyć do…, a najlepiej spożyć przed…  

            Kolejna odsłona działań prozdrowotnych została oparta o prezentację Stop Uzależnieniom. Zajęcia miały uświadomić dzieciom, jak substancje psychoaktywne  działają  na nasze zmysły.  Prowadząca zaprezentowała skutki wynikające z ich  zażywania, a w celu zobrazowania poruszanych treści, młodzi ludzie mieli możliwość założenia narkogogli i alkogogli. Podczas spotkania zainteresowani uczniowie mogli zadawać pytania oraz zapoznać się z tematycznymi broszurami i materiałami edukacyjnymi.

            Ostatnia część spotkania była skierowana tylko do dziewcząt.  Miały wyjątkową okazję do nauki technik badania palpacyjnego na profesjonalnych fantomach, tym samym podnosząc swoją wiedzę na temat profilaktyki raka piersi.

            Te niecodzienne zajęcia niewątpliwie uświadomiły naszym uczniom, że ich zdrowie oraz przyszłość w dużej mierze zależą od rozwagi, umiejętności i dokonywanych wyborów.

             

          • Cześć i chwała bohaterom

          • W Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych oddaliśmy hołd bohaterom.

            Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 w celu upamiętnienia tych, którzy z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. 1 marca1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Zostali straceni strzałami w tył głowy. Ofiarami zostali: Łukasz Ciepliński, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Adam Lazarowicz, Franciszek Błażej, Karol Chmiel i Józef Rzepka. Następnego dnia 2 marca 1951 roku około godziny 8:00 rano, zwłoki pomordowanych umieszczono w trumnach  i wywieziono z terenu więzienia. Niestety, do dziś miejsce ich pochówku jest nieznane. Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej władzy komunistycznej.

            Obchody  w naszej szkole miały charakter dwuetapowy. Odbył się XII Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych Tropem Wilczym zorganizowany dla uczniów naszej szkoły. Wzięły w nim udział klasy 1-8. Bieg odbył się z podziałem na grupy wiekowe: I - III,  IV - VIII. Chęć zwycięstwa u zawodników była ogromna, każdy walczył do końca. Uczniowie pokonując dystans 1963 m oddali hołd żołnierzom za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną  i przelaną krew w obronie ojczyzny.
            Wśród każdej grupy wiekowej wyróżnili się uczestnicy, którzy otrzymali nagrody za najlepsze wyniki .

            Klasy IV – VIII

            dziewczęta:

            I miejsce - Przybysz Aleksandra, kl. V

            II miejsce - Chromińska Laura, kl. VI

            III miejsce - Ścioch Gabriela, kl. V

            chłopcy:

                        I miejsce - Ścioch Aleksander, kl. VII

                        II miejsce -Dudziński Natan, kl. VII

            I          III miejsce - Mućka Piotr

            Klasy I – III

            dziewczęta:

                        I miejsce –  Koślacz Lena, kl. II

                        II miejsce – Dudzińska Maja, kl. III

                        III miejsce - Żądełek Monika, kl. II

            chłopcy:

                        I miejsce -  Ścioch Antoni, kl. III

                        II miejsce – Kuryła Eryk Filip, kl. II

                        III miejsce -    Bogusz Mikołaj, kl. I       

             

            W dalszej części obchodów, w obecności pani dyrektor - Teresy Wierzchowskiej, nauczycieli i uczniów kl. I-VIII został najpierw odśpiewany hymn Polski. Następnie uczniowie przybliżyli losy żołnierzy konspiracji antykomunistycznej, którzy nie zaakceptowali przejęcia władzy w Polsce przez komunistów i podporządkowania naszego kraju Związkowi Radzieckiemu. Opowieść o ludziach walczących z władzą ludową o powojenny kształt Polski a także sytuacji w Polsce w latach 40-ych i 50-ych XX wieku, została wzbogacona o piosenki: Dziś idę walczyć mamo, Ballada o Rotmistrzu Pileckim, Modlitwa obozowa.

            Celem projektu było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, kształtowanie postaw patriotycznych oraz upowszechnianie wiedzy wśród uczniów o żołnierzach podziemia niepodległościowego, którzy walczyli o niepodległość Polski,  a także promocja zdrowego stylu życia.

             

          • Gminny Turniej Tenisa Stołowego

          • Dnia 28 lutego 2024 roku w Szkole Podstawowej w Sobolach odbył się Turniej Tenisa Stołowego pod Patronatem Wójta Gminy Ulan-Majorat. Miło nam poinformować, że nasi uczniowie zdobyli znaczące miejsca.

            I miejsce w kategorii dziewcząt klas IV-VI Aleksandra Przybysz

            III miejsce w kategorii chłopców klas VII-VIII Aleksander Ścioch

            Gratulacje!!!

            Wszystkim uczestnikom zawodów dziękujemy za udział i zaangażowanie życząc dalszych sukcesów sportowych.

          • Dzień Języka Ojczystego

          • Jubileusz 25 – lecia obchodów  Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego UNESCO świętowaliśmy w atmosferze radości i zabawy.

            21 lutego uczniowie klas starszych bawili się twórczo, rywalizowali ze sobą w każdym aspekcie językowym – ortografii, składni i frazeologii. Rozwiązywali również zadania z zakresu poprawności językowej oraz  bawili się dramą. Wszyscy uczestnicy zabaw i gier spisali się na medal! Wiedzą,  że  chroniąc język ojczysty,  dbamy o naszą tożsamość kulturową.

          • Do zaczytania jeden krok...

          • Jak to jest zakochać się w czytaniu i to w walentynki? W naszej szkole odbyła się Randka w ciemno z książką. Akcja miała na celu propagowanie czytelnictwa. Uczniowie wypożyczali książki zapakowane w papier ze starych gazet i ozdobione serduszkiem. Nie znali tytułu, ani autora. Randka z książką cieszyła się dużym zainteresowaniem. Nasi czytelnicy odważnie podjęli postawione przed nimi wyzwanie. Czy ktoś zakocha się w czytaniu? Z pewnością tak!

          • Tegoroczne obchody DBI w naszej szkole

          • Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypadł na 6 lutego, ale jego obchody w formie warsztatów edukacyjnych dla klas III-VIII odbyły się w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy 15 lutego i zostały przeprowadzone przez p. Marlenę Majchrocką.

            Globalna sieć stała się nieodłącznym elementem naszej codziennej egzystencji. Dynamiczny rozwój internetu sprawia, że pojawia się coraz więcej możliwości dla rozwoju cyberprzestępczości. Przestępcy używają zaawansowanych technik aby wykradać dane, oszukiwać i infekować urządzenia użytkowników za pomocą malware czyli złośliwego oprogramowania. Ich cele są różne, ale najczęściej obejmują kradzież tożsamości i pieniędzy, wyłudzenia, szantaż a nawet szpiegostwo. Zagrożenia są z każdej strony.

            Podczas warsztatów uczniowie wcielili się w bohaterkę bajki, która musiała podjąć ważną decyzję mającą wpływ na jej przyszłość, obejrzeli chwytliwe spoty reklamowe oraz poszerzyli swoją wiedzę o typy szkodliwego oprogramowania malware. Podsumowaniem zajęć był interaktywny quiz  kahoot, w którym pierwsze miejsce zajął Piotr Mućka, drugie Antoni Banasiewicz, a trzecie Marek Żądełek.

            Gratulujemy zwycięzcom!

          • Dzień Babci i Dziadka

          • 25 stycznia w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W życiu każdego dziecka Dziadkowie to bardzo ważne osoby. W tym tak ważnym dla nich dniu dzieci przygotowały miłą niespodziankę. Seniorzy zostali ciepło powitani przez Panią Dyrektor Teresę Wierzchowską. Następnie wnuki dały popis swoich umiejętności wokalnych, recytatorskich oraz tanecznych. Goście z zachwytem oglądali program artystyczny,  delektując się przy tym słodkościami przygotowanymi przez rodziców.

            Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najpełniej wyrazić swoją miłość i szacunek do Dziadków. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Uroczystość zakończyło gromkie Sto Lat i prezenty własnoręcznie wykonane przez wnuki.

            „Za Wasz uśmiech, zrozumienie (…) spełnię każde Wasze życzenie.

            Dam Wam nawet gwiazdkę z nieba”  jak wyśpiewały maluchy.

            Cóż więcej dodać możemy….

            Bardzo dziękujemy!

             

             

          • Profilaktyka bezpiecznych zachowań zawsze w cenie!

          • W ramach działań profilaktyczno – wychowawczych w  dniu 15.01.2024r.  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa  oraz szeroko pojętej profilaktyki  bezpiecznych zachowań.  Spotkanie poprowadziły  panie: Edyta Lisek -  zawodowa kurator sądowa wykonująca orzeczenia w sprawach rodzinnych i nieletnich oraz przedstawicielki  KPP w Radzyniu Podlaskim  - panie dzielnicowe - Wiesława Beczek i Magdalena Grzywacz.   

            Podczas spotkania uczniowie otrzymali wiele cennych informacji dotyczących bezpieczeństwa uczniów: w ruchu drogowym, w Internecie, w kontaktach z obcymi, podczas zabawy i  wyjazdów
            w okresie ferii zimowych, w drodze do i ze szkoły oraz przejawów demoralizacji włącznie
            z konsekwencjami będących wynikiem takiego postępowania.

            Ewaluacją spotkania były pytania prowadzących do dzieci i młodzieży, dotyczące poruszanych tematów. Również uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę  z zakresu bezpieczeństwa zadając gościom kierunkowe pytania.  Dzięki temu cała społeczność szkolna może świadomie chronić i być prawnie chroniona.

          • Choinka szkolna

          • Karnawał to czas radości i rozrywki. Świetną ku temu okazją jest niewątpliwie, zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się 13 stycznia.  Uczniowie czekali na nią z wielką niecierpliwością. Wszystkim uczestnikom zabawy towarzyszyły świetne humory, dzięki którym dali się porwać wesołym rytmom muzyki. Wielką atrakcją okazały się konkursy i zabawy przygotowane przez zespół Picasso.

            Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za przygotowanie tak wspaniałej imprezy oraz dla nauczycieli i rodziców czuwających nad dobrą zabawą wszystkich dzieci.

          • Sukces ucznia kl. VII w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym

          • Z radością informujemy, że uczeń kl. VII Stanisław Szczuchniak  po zmaganiach w  I i II etapie Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Kuratora Oświaty w Lublinie uzyskał awans do ostatniego trzeciego etapu konkursu z matematyki.

            Konkursy przedmiotowe są doskonałą okazją, aby wykazać się nie tylko wiedzą, ale również pasją do nauki. Zadania są na bardzo wysokim poziomie, a przygotowania wymagają wiele wysiłku i pracy.

            Życzymy wytrwałości i powodzenia w ostatnim etapie.

          • Sukcesy naszych uczniów w Konkursie Kolęd

          • Miło nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XVII Gminny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych, pod patronatem Wójta Gminy Ulan-Majorat Jarosława Koczkodaja i osiągnęli następujące rezultaty:

            3 miejsce Lena Przeździak w kategorii:Uczniowie szkoły podstawowej (klasy V-VIII)

            3 miejsce Zespół Małe nutki- czyli 5-latki i 6-latki w kategorii: Zespoły przedszkolne, żłobek

            2 miejsce Zespół Sopelki-klasa III w kategorii: zespoły szkolne kl. 0-III

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkimi uczniom biorącym udział w konkursie.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
      • tel/fax (83) 351 80 01
      • Kolonia Domaszewska 8 21-307 Ulan-Majorat Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych