• XV Gminny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych- rozstrzygnięty!

          • XV Gminny Konkurs Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych pod patronatem Wójta Gminy Ulan-Majorat Jarosława Koczkodaja przeprowadzony w formie online już za nami. Ogromnie cieszymy się z talentów wokalnych naszych uczniów. Spośród 61 wystąpień komisja postanowiła przyznać nagrody w poszczególnych kategoriach następującym osobom z naszej szkoły:

            Kategoria I- soliści - dzieci ze żłobka, punktów przedszkolnych, przedszkoli i kl.0:

            III miejsce- Lena Koślacz

             

            Kategoria II- soliści - uczniowie klas I- IV:

            II miejsce- Gabriela Ścioch

            Wyróżnienie- Nikola Maliszewska

             

            Kategoria III- soliści- uczniowie klas V-VIII:

            I miejsce- Mikołaj Lemiech

            III miejsce- Sandra Strzyżewska

             

            Kategoria IV- zespoły ze żłobka i przedszkoli:

            Wyróżnienie- Dzwoneczki- kl.0- SP Domaszewnica

             

            Kategoria V- zespoły szkolne:

            II miejsce: Gaduły- uczniowie kl. II- SP Domaszewnica

             

            Doceniamy również zaangażowanie całych rodzin, które stworzyły przedsmak świątecznego klimatu i osiągnęły ogromny sukces w swojej kategorii:

            Kategoria rodzinna:

            I miejsce- Trzy pokolenia- rodzina Domańskich i Żądełków

            III miejsce- rodzina Państwa Jawoszków

             

            Serdecznie wszystkim gratulujemy!!!

          • Ciemna nocy niepojęta...

          • Ciemna nocy niepojęta
            Drzewo, co na mrozie pękasz

            Pomóżcie mnie, umęczonej
            Wędrować w dalekie strony…

             

                        W tym trudnym dla nas wszystkich czasie udało się  nam przygotować występ jasełkowy.
            To najpiękniejsza tradycja rodzimej kultury, dlatego co roku grudniową porą odbywają  się  one w naszej szkole. Ponieważ ten rok jest specyficzny, więc i występ musiał być niepowtarzalny i wyjątkowy, a przygotowali go uczniowie klas VII i VIII pod kierunkiem p. Lucyny Warpas.

            Celem przedstawienia było wprowadzenie wszystkich w refleksyjny nastrój podczas oczekiwania na zbliżające się święta. Dzieci, w strojach stylizowanych epoką, występowały przed całą społecznością szkolną, choć na widowni zabrakło rodziców i gości. Po raz kolejny mogliśmy przeżyć historię Marii i Józefa- scenki z życia nowo narodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców przeplatane kolędami i pastorałkami. Magiczny nastrój udzielił się wszystkim nie zabrakło również prezentów oraz wspólnego kolędowania. Podsumowując naszą szkolną uroczystość, Dyrektor szkoły nie szczędziła artystom ciepłych słów, a całej społeczności szkolnej życzyła cudownie przeżytych chwil w gronie rodzinnym w zdrowiu, szczęściu i wzajemnej miłości.

          • Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

          •  

            https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/zdrowie-psychiczne-dzieci-i-mlodziezy–biuletyn-nfz

            Zachęcamy rodziców, nauczycieli oraz dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych do zapoznania się z biuletynem NFZ „Ze Zdrowiem”. Numer piąty magazynu jest poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży.

            Piąty numer biuletynu Narodowego Funduszu Zdrowia „Ze Zdrowiem” został poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży. Rodzice, nauczyciele i dyrektorzy znajdą w nim informacje dotyczące m.in.:

            • wspierania rozwoju psychicznego dziecka od pierwszych chwil jego życia,
            • znaczenia życzliwości, rozmowy i bliskiej więzi dla zdrowia psychicznego dziecka,
            • nauki samoakceptacji,
            • przyczyn kryzysu psychicznego i reagowania na ten kryzys,
            • wsparcia zapewnianego w szkole i poradni psychologiczno-pedagogicznej.

            Numer poświęcony zdrowiu psychicznemu dzieci i młodzieży można pobrać ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia

            Pozostałe numery biuletynu NFZ „Ze Zdrowiem” 

            Zachęcamy do zapoznania się z informacjami przygotowanymi przez NFZ. 

          • Razem możemy więcej!

          • Grudzień to miesiąc wyjątkowy, nie tylko przez zbliżające się Boże Narodzenie, ale poświęcanie czasu drugiemu człowiekowi, dzielenie się tym, co mamy...Taką szlachetną i niezwykle ważną postawę wyraziła cała społeczność szkolna angażując się w zbiórkę dla dzieci z Placówki szkolno- wychowawczej ,,Mój Dom'' oraz ZAKRĘCONĄ akcję charytatywną dla Hospicjum Małego Księcia w Lublinie.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okazali swoje wielkie serca .Pokazaliśmy, że razem daliśmy radę i razem możemy więcej !!!

            #razemmożemywięcej #wielkieserca #pomoc #akcjecharytatywne #dzielmysietymcomamy

          • W świątecznym klimacie z Teatrem Lalki i Aktora

          • W święta dzieci dostają prezenty. Niestety to właśnie w tym czasie, wiele starych zabawek idzie w odstawkę. Aktorzy Teatru Lalki i Aktora w swoim najnowszym spektaklu przypominają, jak ważne jest docenianie tego, czym można się w życiu cieszyć oraz uczą, że święta to piękny czas – nie tylko ze względu na prezenty...

            Skąd Mikołaj wie? Odpowiedź na to pytanie kryje się na strychu w domu małego Krzysia, gdzie swoje miejsce znalazły Miś, Pajac - niechciane zabawki. W oczekiwaniu na święta Bożego Narodzenia do sfatygowanych zabawek dołącza Czarownica, która wkrótce zostanie zaniesiona pod choinkę. Miś i Pajac pod wpływem wizyty nowej koleżanki postanawiają jeszcze raz spróbować wydostać się ze strychu. Współcześnie, praktycznie nieograniczony dostęp do technologii i nowoczesnych zabawek sprawia, że niezwykle łatwo jest rzucić w kąt niechcianą zabawkę i zastąpić ją nową. Czasami jednak zdecydowanie ciekawiej jest tchnąć nowe życie w stare zabawki i sprawić by w ich oczach znów pojawiło się odbicie dziecięcego uśmiechu..... Dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego obejrzały transmisję spektaklu teatralnego ,,Skąd Mikołaj wie? z Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

            Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy od lat realizuje autorski projekt iTeatr dla szkół, który oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce.

          • Spotkanie z Temidą

          • W naszej szkole gościliśmy asystenta sędziego, panią Edytę Szekalis, która przeprowadziła zajęcia z zakresu edukacji prawnej w ramach programu Lekcje z Temidą. Akcja ta ma na celu podniesienie poziomu wiedzy oraz świadomości prawnej wśród dzieci i młodzieży.

            W lekcjach udział wzięli uczniowie klas V - VIII. Dowiedzieli się, dlaczego ludzie stworzyli prawo, gdzie szukać przepisów i  jak nie dać się oszukać. Poruszono również temat bliski wszystkim dzieciom -  jak należy reagować na prześladowanie w szkole czy Internecie, czym jest stalking i gdzie szukać pomocy, gdy padnie się ofiarą przestępstwa. Równie interesujące   zagadnienia dotyczyły praw konsumenta -  co zrobić, gdy kupiona przez Internet rzecz jednak nie jest tą wymarzoną. To tylko nieliczne pytania, na które młodzież uzyskała odpowiedź. W ramach pracy warsztatowej uczniowie rozwiazywali kazus z zakresu prawa karnego, gdzie dobitnie mogli się przekonać, że nieznajomość prawa szkodzi. W ramach preorientacji zawodowej   prowadząca zachęcała do podejmowania studiów prawniczych różnych specjalizacji.

            Dzięki profesjonalnie poprowadzonym zajęciom,  uczniowie  mieli okazję kształtować
            i umacniać szacunek do prawa, oraz budować zaufanie do organów wymiaru sprawiedliwości. Dziękujemy za wspaniałą lekcję postaw proobywatelskich.

          • Magia chemii

          • Co łączy zamek w Kazimierzu Dolnym i nasz kręgosłup? Żółte światło lamp i kopalnię soli w Wieliczce? Wieżę Eiffla i krew? Wapń, sód i żelazo – każde z nich jest jednym ze118 pierwiastków, z których zbudowana jest planeta, na której żyjemy, powietrze,którym oddychamy, woda, która stanowi podstawę naszej egzystencji  i białka, dzięki którym powstało życie. Na te i wiele innych pytań 14 grudnia znaleźli odpowiedź uczniowie klas
            IV-VIII. W tym dniu odwiedzili nas wyjątkowi goście – studenci Instytutu Nauk Chemicznych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach pod kierunkiem prof. Anny Kameckiej.

            W ramach tego przedsięwzięcia odbyły się pokazy doświadczeń chemicznych, a uczniowie klas najstarszych wzięli udział w warsztatach. Pojawiły się eksperymenty z  elektrochemii, chemia kuchenna, gwałtowne reakcje oraz paradoksy chemiczne. Podczas pokazu zachwyciła nas chromatografia i kolorowe indykatory, zostały również przeprowadzone inne spektakularne doświadczenia, np. słoniowa pasta, dżin w butelce czy sztuczna krew. Młodzi  alchemicy mogli pozyskać srebro i cynę, a miłośnicy raf koralowych oddać się pasji uprawiania wielobarwnych ogrodów wodnych. Ogromnie ucieszyło nas zaproszenie na zajęcia tematyczne, z którego na pewno skorzystamy - z niecierpliwością czekamy zatem na następne spotkania z chemią, tym razem w laboratorium UPH w Siedlcach! Nasi uczniowi wiedzą już czym jest chemia,  gdzie jest i z pewnością to, że nie należy jej się bać.

            Organizacja tego typu działań ukierunkowana jest w szczególności na rozwijanie pasji badawczych i naukowych wśród uczniów w różnym wieku. Zajęcia przy asyście dzieci i młodzieży są doskonałym pomysłem na rozwój myślenia naukowego oraz samodzielnego działania. Liczymy również na to, że zainteresują młodych ludzi do tego stopnia, że chemia będzie kluczowym narzędziem do realizacji ich zawodowych i  życiowych celów,
            gdyż obecnie odgrywa ona rolę nauki fundamentalnej, mającej wpływ na niemal każdą dziedzinę życia - na niej opiera się wiele gałęzi gospodarki: farmaceutyka, kosmetyka, budownictwo, energetyka oraz przemysł spożywczy,  aspiruje  również do rangi głównego sprzymierzeńca w walce o środowisko, a dzięki swojej dynamice, dostosowuje się do potrzeb ustawicznie zmieniającego się rynku pracy.

            W przyszłości zamierzamy kontynuować nasze działania w myśl dewizy B. Franklina: Zaangażuj mnie, to się nauczę!

            Ewa Krupa

          • Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka

          • 8 grudnia w Punkcie Przedszkolnym odbyło się uroczyste Pasowanie na Przedszkolaka i Starszaka. Dzieci przedstawiły część artystyczną, po czym nastąpiła Ceremonia Pasowania. Otrzymały worek z prezentami i skodkie upominki od Pani Dyrektor Teresy Wierzchowskiej. Swoją obecnością zaszczycił nas Mikołaj, którego dzieci powitały piosenką. Każdy przedszkolak zostal obdarowany prezentem. Dzień upłynął w radosnej, przedświątecznej atmosferze.

          • Jeszcze Polska nie zginęła…

          • Społeczność  Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy włączyła się w obchody Narodowego Święta Niepodległości m.in.  poprzez udział w ogólnopolskiej akcji Szkoła do hymnu!

            Z  wdzięcznością, że żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce – nasze cztery zwrotki nieodłącznego symbolu państwowości - Mazurka Dąbrowskiego.

            Zapraszamy do ogladania (link poniżej):

            https://youtu.be/N7ww0z2fwiw

          • Radosne obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

          • Wszystkiego najlepszego Polsko!!!

            Tegoroczne obchody święta 11 listopada miały w naszej szkole uroczysty charakter. Rozpoczęły się 10 listopada o symbolicznej godzinie 11.11 wspólnym wykonaniem hymnu państwowego w ramach ogólnopolskiej akcji Szkoła do Hymnu

            Celebrację zaszczyciły swoją obecnością władze gminy Ulan – Majorat w osobach:p. wójta Jarosława Koczkodaja,  p. P. Wierzchowskiego - zastępcy  oraz p. K. Skowron - skarbnika .

            W przygotowanie akademii aktywnie włączyli się uczniowie wszystkich klas. Wystąpili w pełnym paraboli i symboliki montażu słowno-muzycznym popularyzującym wiedzę o ważnych osobach i faktach z historii kraju. Osnową uroczystości stał się katalog współczesnego patriotyzmu w jego bardzo praktycznym wymiarze i w odniesieniu do dzieci i młodzieży szkolnej: Jestem patriotą, gdyż … znam polską poezję i prozę; pomagam i wspieram młodszych;  czytam książki; śpiewam pieśni narodowe, tańczę mazura.

            103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości stała się nie tylko okazją do zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych, ale przede wszystkim chwilą głębszej refleksji nad dawnym i współczesnym patriotyzmem w myśl słów M. Mochnackiego - Narody nie umierają ! i norwidowskiej tęsknoty Do kraju tego..

             

            Ewa Krupa

          • Szkoła z wiatrem

          • Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy wzięła udział w wyjątkowym projekcie z zakresu ekologii.  Szkoła z wiatrem to przedsięwzięcie edukacyjne, które przybliża dzieciom i młodzieży współczesne zagrożenia dla czystej i zielonej planety, jednocześnie promując idee proekologiczne, w tym poszerzanie wiedzy o korzyściach płynących z odnawialnych źródeł energii m.in. energetyki wiatrowej. Inicjatywa ma na celu kształtowanie od najmłodszych lat nawyków chroniących Ziemię i uzmysłowienie, jak istotne znaczenie dla klimatu ma ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla. Podsumowując działania w ramach projektu, nasi uczniowie otrzymali cenne nagrody z rąk Władz Gminy w osobach pan Wójt J. Koczkodaj, zastępca P. Wierzchowski, skarbnik pani K. Skowron, radny sołectwa Domaszewnica pan B. Maliszewski oraz pani Barbara Burdon. Cieszy fakt, że nasza gmina jest bardzo aktywna w poszukiwaniu i pozyskiwaniu wiedzy i środków mających na celu poprawę świadomości ekologicznej w naszej małej ojczyźnie, dzięki czemu żyje nam się bezpieczniej i zdrowiej. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie w przygotowanie licznych projektów o charakterze filmowym, plastycznym i architektonicznym. Gratulujemy kreatywności i wspaniałych nagród!

          • Wizyta w Nadleśnictwie Radzyń Podlaski!

          • Lasy to zielone płuca Ziemi - wiemy o tym doskonale, tam odpoczywamy, możemy się zrelaksować - to też wiemy, ale jaki potencjał drzemie w drzewie? Jak wielkie znaczenie ma dla gospodarki i jak kształtował się system zalesiania na przestrzeni dziesiątek a nawet setek lat, to już bywa zagadką. Jak wyglądał las w czasie II wojny światowej, jakie są działania podejmowane przez leśników, co oznaczają tabliczki na ściętych drzewach, jakie narzędzia wykorzystuje  się w lasach,... na te i wiele innych  pytań  nasi podopieczni potrafią już odpowiedzieć, a to za sprawą wizyty w siedzibie Nadleśnictwa Radzyń  Podlaski, gdzie w dniu 03.11.2021 r. byliśmy gośćmi.

            Po zajęciach edukacyjnych połączonych z wątkiem historycznym, wyszliśmy do ogrodu edukacyjnego,  gdzie obejrzeliśmy zbiorowiska leśne charakterystyczne dla naszego obszaru - las brzozowy i bór sosnowy. Uzupełnieniem również stały się  informacje umieszczone na  tablicach edukacyjnych, przy których chętnie się zatrzymywaliśmy.

            Połączyliśmy edukację przyrodniczą z aktywnością ruchową. Dodatkowe atrakcje to: drewniany labirynt, ścieżka zdrowia, ścieżka sensoryczna, skocznia - z których aktywnie skorzystali wszyscy. 

            Nie zapominamy, że podjęte przez nas działania to jeden z wielu różnorodnych elementów, wpisujących się w realizację priorytetów ministerialnych oraz projektów dotyczących promowania ochrony  środowiska i pogłębiania świadomości przez dzieci do rodziców. Dziękujemy naszym przemiłym przewodnikom za doskonale przekazaną wiedzę, relaks i zabawę.

          • Szkoła pamięta

          • #SzkołaPamięta

            Już po raz trzeci nasza placówka wzięła  udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki Szkoła pamięta,
            która miała swój finał w piątek, 29 października. Nadrzędnym celem, jaki przyświecał tegorocznej edycji, było uwrażliwienie naszych uczniów na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności – tych lokalnych i tych znanych z kart literatury i historii. 
            Wzorem lat ubiegłych podjęliśmy szereg działań:

            • Odwiedziliśmy i uporządkowaliśmy groby żołnierzy poległych w czasie działań wojennych  na cmentarzu w Zofiborze oraz pomnik - lokalne miejsce pamięci w Domaszewnicy;
            • Poznaliśmy historię naszego regionu w muzeum poświęconym postaci gen. Franciszka Kleeberga i SGO Polesie w kontekście ostatniej bitwy  obronnej 1939r. – Kock/Wola Gułowska;
            • Uczestniczyliśmy w wyjątkowej lekcji historii w Muzeum Powstania  Warszawskiego;
            • Uczciliśmy pamięć bohaterów powstańczej Warszawy, Polaków pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, artystów, pisarzy, sportowców, aktorów na Cmentarzu Powązkowskim;
            • Przygotowaliśmy prace plastyczne nawiązujące do polskiej tradycji Świąt  Zadusznych;
            • Przystąpiliśmy do konkursów związanych z wiedzą historyczną, jaką zdobyliśmy podczas wycieczki;
            • Przygotowaliśmy gazetkę poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

            DOMASZEWNICA 2021

          • Barwy pamięci

          • W zimny poranek 14 października uczniowie klas IV-VIII Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Osnowa programu zwiedzania oparta została głównie na  biografii  znawczyni twórczości J. Słowackiego – pani prof. Z. Stefanowskiej- Treugutt oraz losach bohaterów Kamieni na szaniec  A. Kamińskiego.

            Pierwszy przystanek, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, przywitał nas w zimnej tonacji ogromem mglistej przestrzeni w ziemistych   odcieniach mokrego kamienia i wszechobecnej zieleni, urozmaiconej białym lasem krzyży żołnierskich. Podążając śladami bohaterów powstańczej Warszawy, nasi uczniowie mieli okazję oddać hołd ich poświęceniu. Odwiedzili również miejsca spoczynku wielu sławnych ludzi – artystów, pisarzy, sportowców czy aktorów oraz zbiorowe mogiły Polaków pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych, Łączkę czy Dolinkę Katyńską. Spacer w niecodziennej scenerii po tej wyjątkowej nekropolii wzbudził rozliczne refleksje i jakiś rodzaj nieokreślonej straty, przywołując  z pamięci  postaci nie tylko znane z kart książek, ale będące żywym świadectwem historii i osiągnięć narodu.

            Kontynuacją przygody z walczącą stolicą była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie obejrzeliśmy niepowtarzalną ekspozycję prezentującą życie codzienne czasu  okupacji, walki w sierpniu 1944 roku oraz upadek powstania i następujące po nim wydarzenia – działalność PKWN, decyzje Wielkiej Trójki, kapitulację i exodus ludności Warszawy. Odpowiednia scenografia, aranżacje kanału czy efekty wizualne i dźwiękowe przybliżyły naszym dzieciom powstańczą rzeczywistość i pozwoliły na  wielozmysłowe doświadczenie wystawy. W Parku Wolności,  okalającym budynek muzeum, uczestnicy wycieczki przystąpili do pierwszego konkursu,  którego zadaniem było odszukanie  na Murze Pamięci sanitariuszki i uczestniczki  akcji pod Arsenałem- E. Stefanowskiej.

            Zmieniając tonację barw pamięci odwiedziliśmy unikatowe na skalę europejską Muzeum Neonów w Soho Factory, gdzie drugie życie zyskały tutaj reklamy świetlne z czasów komunizmu. Ten nieodzowny element sztuki ulicy zaskoczył nas feerią barw, kultowymi napisami i fascynującymi  historiami związanymi z ich powstaniem – projektem i pracą formierzy. Uczniowie zdobyli tu również wiedzę chemiczną dotyczącą kolorów gazów szlachetnych. 

            Ostatnim punktem tego pełnego wrażeń dnia była wizyta w Woli Gułowskiej, gdzie
            po pysznym obiedzie obejrzeliśmy tamtejszą wystawę. W muzeum poświęconym ostatniej bitwie wojny obronnej stoczonej przez SGO Polesie gen. Franciszka Kleeberga uczestniczyliśmy w wyjątkowej lekcji. Dzięki multimediom poczuliśmy  atmosferę tamtych dni, a dotkniecie historii nam najbliższej wzbogaciło wiedzę naszych uczniów o regionie. Chętni mogli również obejrzeć inne ekspozycje - skansen, galerię rzeźby ludowej czy salę myśliwską.
            Słodkim zakończeniem wyjazdu były odwiedziny tamtejszej kawiarni- nasze kubki smakowe zostały uszczęśliwione. W drodze powrotnej uczestnicy wycieczki przystąpili do konkursów związanych z wiedzą historyczną, jaką zdobyli podczas całodniowej wycieczki, w których wygrali atrakcyjne nagrody. Gratulujemy wszystkim ogromnej wiedzy, spostrzegawczości i koncentracji uwagi.  

            To niecodzienne i niezbędne z punktu widzenia szkoły wiejskiej uzupełnienie programu szkolnego o lekcje na wyjeździe, w tym wykorzystanie aktywnych, niestandardowych metod nauczania niedostępnych na co dzień w klasie, pozwoliło naszym uczniom zdobywać nowe wiadomości i poszerzać wiedzę w bezpośrednim kontakcie z poznawanymi zagadnieniami. Profil wycieczki utrwalił w nich zrozumienie wartości patriotycznych i moralnych, w tym dumę z osiągnięć narodu i jego przeszłości, tym samym paleta barw pamięci, pozostając niezmienną dla każdego Polaka, zyskała nowe odcienie.

             

            Ewa Krupa

          • Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole

          •  

            O Kapitanie! Mój Kapitanie!....

            Obchody Święta KEN w Szkole Podstawowej w Domaszewnicy miały uroczysty charakter. 13 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wierszem, piosenką i wspomnieniami uświetnili ten wyjątkowy dzień. W myśl słów W. Whitmana skierowali ciepłe słowa w stronę  nauczycieli oraz pracowników. Doceniając ich pracę podkreślili swoją wdzięczność za ich trud i poświęcenie, cierpliwość i zrozumienie, za kreatywność,  pasję i zaangażowanie wkładane w wychowanie. Podsumowując uroczystość dyrektor p. Teresa Wierzchowska podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie, podkreślając piękno pracy nauczyciela pomimo trudów, jakie za sobą niesie, Głos zabrał również gość specjalny - wójt gminy p. Jarosław Koczkodaj, który życzył zadowolenia, pomyślności w życiu osobistym oraz zdrowia i spokoju, tak potrzebnych w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

             

          • Bajkowy dzień klas 0-III

          • 13 października uczniowie klas 0-III Szkoły Podstawowej w Domaszewnicy pod opieką wychowawców odwiedzili Lublin. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Muzycznym na spektaklu O Krasnoludkach i Sierotce Marysi. Najmłodsi widzowie z ciekawością śledzili nieznane dotąd przygody głównych bohaterów, którzy na swej drodze spotkali m.in.: gęsi, żabę, która nie potrafi śpiewać czy lisa Sadełko. Całe przedstawienie przepełnione było humorystycznymi dialogami oraz tańcem i wesołą muzyką, na którą bardzo żywo reagowali mali odbiorcy. Wzruszająca historia, pełna dobroci i optymizmu wywołała wiele pozytywnych emocji i utwierdziła dzieci w przekonaniu, że pomoc potrzebującym, przyjaźń, szacunek, życzliwość to wartości, dzięki którym stajemy się lepszymi ludźmi.

            Po spektaklu wyruszyliśmy do Ogrodu Botanicznego, gdzie naszym oczom ukazał się malowniczy krajobraz, pełen kolorowych drzew i zieleni. Spacer  alejkami i kamienistymi ścieżkami dostarczył wielu wrażeń estetycznych. Pani przewodnik z pasją opowiadała o różnorodnych gatunkach roślin i ogromie pracy, jaką wkładają pracownicy ogrodu, aby wszyscy mogli go podziwiać. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego przy roślinach umieszczone są tabliczki i co oznaczają ich kolory, odwiedzili również szklarnię, w której poznali wiele gatunków roślin tropikalnych.

            Po lekcji przyrody wyruszyliśmy do Muzeum Wsi Lubelskiej. Wygląd dawnej wsi, drewniane chaty kryte strzechą oraz zagrody ze zwierzętami przybliżyły dzieciom życie ludzi wiele lat temu. Podczas spaceru po skansenie uczniowie zaobserwowali również bogactwo architektury i zgromadzonych eksponatów, które odzwierciedlały dawne zwyczaje i obrzędy. Nasi mali historycy z wielkim zaangażowaniem podziwiali stary młyn, dworek oraz stary, drewniany kościółek z cmentarzem.

            Na koniec wycieczki na naszych milusińskich czekały kolejne atrakcje. Jedną z nich była Edubawialnia Kemping u Superika. Dzieci z ogromnym zapałem korzystały z różnorodnych atrakcji- uśmiechom nie było końca. Poza tym odwiedziliśmy McDonald's, gdzie nabraliśmy sił na drogę powrotną. Z zadowoleniem po niezapomnianej wycieczce bezpiecznie wróciliśmy do domów.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Domaszewnicy
      • tel/fax (83) 351 80 01
      • Kolonia Domaszewska 8 21-307 Ulan-Majorat Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych